^

Zdraví

Termoterapie a kryoterapie

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Tepelná terapie je použití v medicínských a preventivních a rehabilitačních účelů vyhřívaných médií s vysokou tepelnou kapacitou, nízkou tepelnou vodivostí a vysokou tepelnou kapacitou. Hlavními typy tepelné terapie jsou parafin a ozokeritoterapie.

Parafinoterapie

Parafinoterapie je způsob lokální expozice pomocí lékařského parafínu, vyhřívaný na teplotu 50-70 ° C a aplikován určitým způsobem na povrch kůže příslušných částí těla pacienta.

Parafin je směs vysokomolekulárních uhlovodíků vyráběných při destilaci ropy s teplotou tání 50 až 55 ° C; je to chemicky a elektricky neutrální látka. Vzhledem k vysoké tepelné kapacitě, nízké tepelné vodivosti, téměř úplné nepřítomnosti konvence, parafín nezpůsobuje popáleniny ani při vysokých teplotách (60 ° C a výše).

Charakteristiky působení parafínu jsou způsobeny tepelnými a mechanickými faktory as tím souvisejícími pyroelektrickými a kompresními účinky.

Hlavní klinické účinky: protizánětlivé, metabolické, trofické.

Oscilační terapie

Ozokeritoterapie je metoda lokální expozice s lékařským ozoceritem vyhřívaným na teplotu 46-50 ° C a aplikovanou určitým způsobem na povrch kůže odpovídajících částí těla pacienta.

Ozokerite (horský vosk) je hornina ze skupiny ropných bitumenů s bodem tání 52-70 ° C; sestává z uhlovodíků z řady parafinů, minerálních olejů, naftenických pryskyřic, asfaltenů, mechanických nečistot atd.

Properties ozokerit akce způsobené tepelné, chemické a mechanické faktory, a související pyroelektrického účinkem chemické reakce (reakcí s kožními plynných uhlovodíků, různé minerální oleje, asfaltenů, pryskyřice, oxidu uhličitého a sirovodíku) a kompresní účinek.

Hlavní klinické účinky: protizánětlivé, metabolické, trofické, desenzibilizující, vazodilatační, spasmolytické.

Kryoterapie

Kryoterapie je metoda místního dopadu na určité oblasti těla pacienta chladnými faktory různého charakteru a formy.

Metody rehabilitace má za použití studené faktory, které způsobují pokles teploty) tkáně není pod limity jejich krioustoychivosti (5-10 ° C) a nevedou k významným změnám v termoregulační opranizma, t. E. Místní podchlazení. Vlastnosti faktoru jsou spojeny s rychlým poklesem teploty tkání v oblasti kryoaplikace. Fyzikálně chemické procesy jsou způsobeny pyroelektrickým účinkem, především změnou struktury kapalných krystalů s následnými konformačními transformacemi. V těchto tkáních dochází ke snížení intenzity metabolismu, spotřeby kyslíku a rychlosti různých druhů membránového transportu, což zase vyvolává vznik vhodných biologických reakcí a klinických účinků.

Hlavní klinické účinky: analgetika, anestetika, protizánětlivá, spasmolytická, hemostatická, desenzitizující.

Zařízení: hypotermii zařízení s cirkulující chlazené cryoagent - "SAL-02", "námraza-2", "Gipospast-1", "Podchlazení-1", "Cryoelectronics", "Thermo", "Holov 2F", "Yatran" a ostatní; syntetické kryopacky, hypotermické tepelné podložky, bodové cryoapplicátory a cryoprobes.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.