^

Zdraví

A
A
A

Vůně acetonu z úst

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Existuje velké množství onemocnění vnitřních orgánů a patologií, které mohou vyvolat halitózu u dospělých a dětí.

Intenzivní vůně acetonu naznačuje agresivní patologické procesy, které se vyskytují v těle. Důvodem je významné zvýšení hladiny ketolátek v systémovém oběhu, který se vyskytuje jako odpověď, na zátěžové situace pro tělo (vyvolávající nutriční faktory, tělesné teploty na vysokých čísel) při vyrušení procesu úplné rozložení bílkovin, tuků a sacharidů. Ketony nebo ketosloučeniny - je meziprodukty lipidů, bílkovin a metabolismus cukrů, která se skládá z kombinace acetonu (propanon) acetoctové kyseliny (acetacetátového) a beta-hydroxymáselné kyseliny (beta-hydroxybutyrát). S dalším rozštěpením slouží jako dodatečné zdroje energie. Vznikla během oxidačních transformací v játrech a lipidových tkáních.

Přítomnost ketonových sloučenin v systémové cirkulaci je pro tělo normální. Bezpečné hladiny ketonů nezpůsobují výskyt patologického zápachu acetonu z úst a narušení celkové pohody.

Nevyvážená strava, sestávající převážně z lipidů a bílkovin, podporuje nadměrnou akumulaci ketonových sloučenin. To vede k intoxikace nestrávené produkty metabolismu a vyvolává posunutí acidobazické rovnováhy v těle ve směru zvyšující se kyselosti, která se projevuje ve formě atsetonemicheskogo syndromu a acidózy. Podmínky vznikají z enzymatického nedostatku a neschopnosti trávicího ústrojí rozkládat lipidy na požadovanou úroveň. Výsledkem je patologický růst ketonů. Po dosažení kritických hodnot má aceton a jeho deriváty negativní vliv na tělo.

Příčiny vůně acetonu z úst

Hlavní příčiny acetonové halitózy jsou následující:

 • stresující podmínky;
 • diabetes;
 • potraviny a jedovaté otravy;
 • nedostatek dostatečného množství sacharidů ve stravě;
 • dlouhodobé hladování;
 • selhání ledvin;
 • vrozený nedostatek trávicích enzymů.
 • významné zvýšení tělesné teploty u infekčních a zánětlivých onemocnění.

trusted-source[1]

Rizikové faktory

Prokurující faktory pro vzhled zápachu acetonu z úst jsou:

 • bakteriální infekce (zejména purulentně-zánětlivé) se vzestupem tělesné teploty na vysoké číslice,
 • onemocnění kardiovaskulárního systému (infarkt myokardu, mrtvice),
 • zánět pankreatu,
 • patologii ledvin,
 • problémy s tvorbou štítné žlázy,
 • zneužívání alkoholu,
 • enzymatická a potravinová nerovnováha.

trusted-source[2], [3], [4], [5]

Symptomy vůně acetonu z úst

Úroveň nahromaděných acetonových sloučenin v těle závisí na symptomatologii. V mírné formě - slabost, pocit neklidu, nevolnost. Analýza moči potvrzuje ketonurie.

Příznaky mírné závažnosti jsou následující projevy: suché, potažený jazyk, nadměrná žízeň, těžký zápach z úst aceton, časté dušnost, bolesti břicha bez jasného lokalizace, suchá kůže, zimnice, nevolnost, lze pozorovat zmatek. V moči se ketonové sloučeniny zvyšují.

Závažný stav acetonové krize je totožný s diabetickým komatem, ve kterém jsou symptomy stejné jako v případě průměrného stavu s možným bezvědomím pacienta.

Diagnóza ketoacidózy je založena na klinických příznacích a laboratorních testech. Při analýze krevního séra je zaznamenána hyperketonémie (až 16-20 mmol / l při normě 0,03-0,2 mmol / l) a přítomnost vysokých hladin acetonu v moči.

Vůně acetonu z úst u dospělého

Příčiny zápachu acetonu z úst jsou stejné v dětství a dospělosti. Rozlišující znaky jsou provokativní faktory. Acetonová halitóza u dospělých je ve většině případů pozorována u diabetu prvního a druhého typu. Sharp dech aceton u dospělých pacientů, je často spojena s neurologickými poruchami, anorexie, patologií štítné žlázy a příštitných tělísek, proliferace nádorové tkáně a stravy (zejména v souvislosti s prodlouženou lékařské hladovění).

Adult má adaptivní potenciál na nepříznivé životní podmínky. Kontinuální a dlouhodobé akumulace vysokých hladin ketonových sloučenin v systémovém oběhu vede k vyčerpání vyrovnávací kapacity a latentní aktivní symptomy zobrazení onemocnění doprovázeno aceton vůně dechu.

Vůně acetonu z úst po alkoholu

Při dlouhodobém a častém používání alkoholických nápojů může dojít k pachu acetonu. Důvodem je, že v rozdělení jaterních enzymů alkoholu v plicích se uvolní alkoholu toxin acetaldehyd, který se cítil zvenčí jako zápach z úst acetonu.

Ukazuje ostrý posun acidobázické rovnováhy na kyselé straně (acidóza). Snížení odolnosti jater k alkoholu vyvolává vzhled pachu acetonu z úst kvůli použití nápojů obsahujících alkohol.

Vůně acetonu a moči z úst

Při nefropatii a rozvoji renální insuficience se zápach amoniaku z úst přidává do vůně acetonu. Ledviny odstraňují z těla toxiny a zbytky odpadních produktů. Pokud je funkce ledvinové filtrace narušena, účinnost evakuace škodlivých látek se snižuje a dochází k jejich akumulaci. Jedním z jeho znaků je amoniak, který je podobný acetonu. Oni jsou často zmateni. K objasnění patologie ledvin při výskytu amoniaku nebo acetonové halitózy byste měli konzultovat urolog nebo nefrolog.

Vůně acetonu z úst jako příznak onemocnění

Acetonový zápach může být příznakem vážné nemoci

Diabetes mellitus je nejčastějším onemocněním, které způsobuje zápach acetonu.

Diabetes mellitus typu I je způsoben patologií spojenou s funkcí pankreatu. Existuje prudké snížení nebo ukončení syntézy inzulínu, které je zodpovědné za příjem glukózy (hlavního zdroje energie) do tělních buněk. Inzulin má schopnost dodat rozdělený cukr prostřednictvím buněčných membrán, což zajišťuje udržení stabilní hladiny glukózy v krevním řečišti. U diabetu typu II je inzulínový hormon generován vcelku, ale buňky nevnímají dodávanou glukózu. Protože v krevním oběhu dochází k akumulaci nadbytečného množství glukózy a velkého množství inzulinu. Pokud je nadbytek hormonu, receptory informují mozku o potřebě potravy. Existuje falešná potřeba jídla, jehož důsledkem bude obezita. Nadbytečné hladiny glukózy, dosahující kritických hladin, vedou k hyperglykemickému kómatu.

Diabetes je charakterizován acidózou a ketonomií, zejména v dětství. Norma ketony v systémovém oběhu je považován za 5-12 mg%, s přítomností diabetu v procentech pacientů acetonu těles stoupá až na 50-80 mg%, a proto se cítil dech acetonu. V moči se vyskytuje vysoký obsah ketonů.

Při hyperglykemickém kómatu dochází k pachu acetonu. Závažnost celkového stavu pacienta se postupně zvyšuje. Na počátku útoku - tachykardie, zúžení žáků, kůže bledá a suchá, případně vzhled gastralgie.

Výskyt příznaků diabetické kómy a jejich zhoršení je důvodem volání po naléhavé lékařské péči a další léčbě v nemocnici.

Ve vzduchu, který je extrahován, dochází k pachu acetonu, pokud má pacient poruchu funkce ledvin, protože produkty štěpení živin se nevylučují močí.

Pach acetonu je prvním příznakem vzniku nefroze ledvin nebo dystrofie způsobené destrukcí v renálních tubulech a porušení funkce filtrace a exkrece. Tato onemocnění jsou charakterizována abnormalitami metabolických procesů souvisejících s poruchou eliminace lipidových metabolitů z těla, což vede k akumulaci ketonů v krvi. Nefróza může být společníkem chronických infekcí (tuberkulóza, revmatismus).

Další chorobou, která přispívá k výskytu acetonové halitózy, je hypertyreóza. Tato patologie štítné žlázy, doprovázená stálým zvyšováním úrovně syntézy hormonů štítné žlázy a vedoucí ke zvýšení metabolických procesů s účinky tvorby a akumulace ketonových sloučenin.

Zvýšení obsahu sloučenin obsahujících aceton se vyskytuje v dlouhém období léčebného hladu, iracionální výživy (monotónní a nevyvážené).

Acetonový zápach z úst se může objevit u lidí, kteří dodržují přísnou stravu a milovníci častých časů půstu. Diety, které užívají snížený příjem kalorií eliminací sacharidů a tuků, mohou způsobit poruchy metabolismu a při nekontrolovaném použití mohou mít negativní nevratné následky. Je zbytečné používat osvěžovače ústní dutiny, aby se zbavil zápachu acetonu. Za prvé, je nutné vytvořit a odstranit příčinu, která vedla k jejímu vzhledu.

Zápach acetonu z úst s diabetem typu 2

Zvláštní pozornost je věnována diabetes mellitus typu II. To proudí s rychlou obezitou (80-90% pacientů). Buněčné stěny se výrazně zhušťují, propustnost membrán pro produkty degradace cukru je narušena kvůli ztrátě citlivosti na inzulín, hlavní glukózový vodič do buněk těla. V důsledku toho dochází k pachu acetonu. Stabilizovat a udržovat průběh onemocnění je možné použitím speciální terapeutické stravy, která vám umožní účinně zbavit se nadbytečné tělesné hmotnosti. Dodržování stravy potravin s nízkým obsahem snadno stravitelných sacharidů pomáhá snižovat kritické ukazatele těla v těle.

Vůně acetonu z úst s kómatou

Diferenciální diagnostika stavů komatu je obtížná, pokud není známa, předcházejícím komatu, událostem nebo přítomnosti diagnózy s možným výskytem komatických komplikací v anamnéze pacienta. Téměř ve všech případech dochází k pachu acetonu z úst a / nebo jeho přítomnosti v moči.

Alkoholický koma. Vyskytuje se častý a nekontrolovaný příjem alkoholických nápojů. Malé dávky alkoholu jsou také schopné vyvolat kóma, pokud má osoba absolutní nesnášenlivost vůči ethyl. Předávkování alkoholu a kóma může být smrtelné, pokud nezačnete detoxikaci včas. Objektivně, v hlubokém alkoholickém kómatu, je nedostatek vědomí, vyblednutí reflexů, impulsní vlákno, pokles krevního tlaku na kriticky nízké hodnoty. Kůže obličeje získává bledě kyanotický odstín, tělo je pokryto studeným lepkavým potem. Z úst je ostrý pach alkoholu a acetonu, alkohol a aceton jsou stanoveny v krvi a moči. Alkoholický kóm může také nastat v důsledku spotřeby methyl (technického) alkoholu. Frekvence úmrtí je mnohem vyšší než při použití ethylalkoholu. Terapeutická opatření detoxifikační terapie jsou prováděna ve specializovaných odděleních.

Uremický kóma. Chronická uremická kóma je stav, který se považuje za konečný stupeň chronického selhání ledvin, který se vyskytuje na pozadí glomerulonefritidy, pyelonefritidy, arteriolosklerotických vrásčitých ledvin. Manifestace a závažnost se zhoršují po dlouhou dobu. Postupně zvyšuje letargii, slabost, žízeň, výrazný zápach čpavku a acetonu z úst, chvění hlasu, nevolnost, zvracení, zpomalení. V důsledku intoxikace trpí respirační centrum a patologické dýchání se objevuje jako Cheyne-Stokes nebo Kussmaul.

Při krevní zkoušce se zaznamenává zvyšující se množství kreatininu, močoviny, zbytkového dusíku a postupuje se acidózou. Tento zmatek je nahrazen zmatením, pak se pacienti ocitnou v bezvědomí a zemřou.

Krevní testy potvrzují vysoký stupeň metabolické acidózy, progresivní zvýšení kreatininu, kyseliny močové a zbytkového dusíku.

Jednou ze složek komplexní terapie uremie je použití hemodialýzy.

Jaterní kóma je symptomatický komplex těžkého poškození jater. Postupuje s inhibicí funkcí centrálního nervového systému a komplikuje je koma. Kóma se může rozvíjet postupně nebo rychle. Vyskytuje se při akutním toxickém dystrofickém poškození jater, po rozsáhlých nekrotických procesech nebo v důsledku cirhózních změn jater při virové hepatitidě. To je doprovázeno narůstajícím zpomalením, dezorientací, ospalostí, zmatením vědomí, charakteristickou vůní jater z úst, ikteru kůže. Při dalším zhoršení stavu je nedostatek vědomí, výskyt patologických reflexů a smrt pacienta.

Při analýze krve byly zjištěny nízké hodnoty celkového bílkovin a albuminů, zvýšené hladiny žlučových kyselin, zvýšený bilirubin, zvýšená aktivita specifických jaterních enzymů, snížená koagulace krve a cholesterol.

Vůně acetonu z úst při teplotě

Teplotní reakce nastává, když výroba tepla překročí přenos tepla pod působením pyrogenních látek. Zvýšená výroba tepla nastává v důsledku zvýšení metabolických procesů, kdy dochází k chemickým reakcím v těle při uvolňování tepla. Při těchto reakcích se týká téměř veškerý potenciál glukózy a velké procento hnědého tuku. Zesílené transformace mastných sloučenin vedou k nedostatečné oxidaci lipidů s tvorbou ketonových tělísek. Nadbytečné acetonové sloučeniny mohou způsobit nevolnost a zvracení. Ketony, které nemohou vylučovat ledviny, se začínají oddělovat plicemi, což vede k vzplanutí zápachu acetonu. Během období nemoci s nárůstem teploty doporučují lékaři bohatý nápoj. Po zotavení z ARI nebo jiné infekce nebo při zastavení hypertermie se zápach acetonu z úst zastaví. Pokud je halitóza patrná, přestože je dodržování pitného režimu, je alarmujícím faktorem a výmluvou vyhledat lékařskou pomoc.

Zápach acetonu z úst s migrénou

Při acetonové krizi a migréně existuje podobná symptomatologie: závratě, nevolnost, zvracení, silné pocení. Vůně acetonu z úst s migrénou, obvykle chybějící. Výsledky stanovení ketonových těl v moči budou také negativní. Pokud je migréna doprovodným příznakem jakékoli nemoci vyvolávající aceton halitózu, je zapotřebí léčba základní patologie. Je třeba podstoupit některé typy výzkumu: biochemický krevní test, stanovení přítomnosti ketonových těl v moči, ultrazvuk orgánů břišní dutiny. Existuje další seznam studií, které lékař určí. V domácnosti je možné stanovit acetonové sloučeniny v moči testovacími proužky.

Vůně acetonu z úst během hladovění

Mezi faktory vyvolávající halitózu acetonu je třeba poznamenat monodiagnostiku a terapeutické hladování. Při nepřítomnosti jídla přenáší mozku impulsy, které aktivují zvýšení glukózy v systémovém krevním oběhu kvůli určitému organickému přísunu glykogenu v játrech. Organismus po určitou dobu dokáže udržet hodnoty glukózy na fyziologické úrovni. Množství komplexního karbohydrátu glykogenu je omezené. Poté tělo musí aktivně využívat alternativní zdroje výživy a energie, které jsou součástí tukového tkaniva. Při rozkládání lipidových organických sloučenin využívají buňky uvolněnou energii a kombinace živin. Aktivní přeměna tuků nastává při tvorbě sloučenin obsahujících aceton. Zvýšené hladiny lipidových metabolitů mají toxický účinek na tělo. Jejich akumulace vede k vzniku nepříjemného zápachu úst a je pokusem těla zbavit se toxinů plicemi. Při prodloužené hladovění se halitóza stává výraznější. Neúmyslné používání diety může vést k nepředvídatelným negativním výsledkům.

Vůně acetonu z úst dítěte

Nedokonalost a tvorba mnoha orgánů a systémů vedou k častým selháním reakcí transformace živin a metabolických procesů. Tendence k manifestaci příznaků acetonové krize je pozorována u dětí do pěti let věku. Existují primární a sekundární typy acetonemie.

Primárním typem acetonové krize jsou chyby ve stravě, nerovnováha ve výživě, období hladu. Druhý typ je způsoben přítomností somatických chorob, infekčních patologií, endokrinních poruch nebo nádorových procesů. V těle dítěte se ketonové sloučeniny hromadí rychleji a mají výrazný toxický účinek. Symptomatologie Křížov první a druhý typ stejné: aceton zápach z úst, anorexie, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, přítomnost vysokého obsahu ketolátek v krvi, výskytu acetonu v moči. Dítě může mít genetickou predispozici k acetonemii.

K vyvolání projevů acetonové krize u dítěte jsou provokativní faktory: fyzické vyčerpání, silný nervový šok, nadměrná psychická zátěž, změna klimatických podmínek.

Odpovídající léčbu předepisuje lékař po provedení lékařského vyšetření, laboratorní diagnostiky a stanovení přesné diagnózy.

Vůně acetonu z úst novorozence

Novorozené dítě je zváženo od okamžiku narození až po 28 dní života. Přítomnost vůně acetonu naznačuje narušení metabolismu sacharidů (energie). S perzistentním acetonovým zápachem a neustálým starostí o dítě, pediatr potřebuje pomoc. V domácnosti lze nezávisle zjišťovat přítomnost ketonových sloučenin v moči novorozence pomocí testovacích proužků. To je obtížné kvůli problémovému sběru analyzovaného materiálu, obzvláště pro dívky, ale je to možné.

Vůně acetonu, která se objevila po onemocnění s vysokými teplotami, naznačuje vyčerpanou rezervu glukózy, která se podílí na pyrogenních reakcích. U dětí je glykogen v játrech mnohem menší než u dospělých, je vyčerpán rychleji.

Vůně acetonu se může objevit, jestliže je dítě na umělém krmení kvůli nedokonalosti trávicího systému a enzymatické nedostatečnosti.

Při skrytých potížích s ledvinami se vyskytuje aceton kvůli nedostatečnému vylučování metabolických produktů. Může se také objevit nedodržení pitného režimu nebo přehřátí novorozence, vůně acetonu. V tomto případě se zvyšuje přídavek zvracení a vůně acetonu, je zapotřebí naléhavé lékařské konzultace.

Zvracení v dítěti a vůně acetonu z úst

Nadměrná akumulace ketonů, jejich toxický účinek na všechny systémy a podráždění emetického centra v centrálním nervovém systému vede k vzniku přetrvávajícího acetonemického zvracení. V krvi je zaznamenáno snížení hladiny glukózy (hypoglykemie).

Typický klinický obraz vracení acetonemu: opakované záchvaty zvracení, které vedou k významné slabosti, metabolické dekompenzaci ak akutní dehydrataci. Tento jev je častý u dětí ve věku 18 měsíců až 5 let. Zvracení předchází významné zvýšení hladiny acetonu a výskyt acetonurie. Když ketonové sloučeniny dosáhnou kritických hladin v krvi, objeví se charakteristický pach acetonu v ústech a objeví se nezdravé zvracení. Nejčastějšími faktory, které vyvolávají acetonemické zvracení, jsou:

 • Infekce - virové a bakteriální, doprovázené malým množstvím tekutiny během horečky;
 • Příliš dlouhé přestávky mezi jídly;
 • Nevyvážená strava z bílkovin, tuků a sacharidů;
 • Psychosomatické poruchy.

Stav vyžaduje okamžitou léčbu v nemocnici, protože může vést k trvalému porušování metabolických procesů, posouvá acidobazická a vody a elektrolytů rovnováhy, což vede k nebezpečné pro zdraví a životní následky dítěte.

Vůně acetonu z úst dospívajícího

V období dospívání je funkční tvorba mnoha orgánů a systémů téměř dokončena. Proto zápach acetonu z úst u dospívajících může být příznakem patologických poruch metabolických procesů v těle. Acetonová halitóza může znamenat, že existují určité zdravotní problémy a člověk by se s nimi neměl léčit lehce. Přítomnost acetonového zápachu z úst může být svědectvím:

 • počáteční fáze diabetu, která nedosáhla zjevných klinických projevů;
 • nepřesnosti ve stravě;
 • onemocnění z trávicího traktu, onemocnění ledvin, štítné žlázy, příštítných tělísek a pankreatických žláz;
 • dysfunkce v práci, akutní a chronické onemocnění jater;
 • akutních a chronických infekčně-zánětlivých onemocnění.

Diagnostika vůně acetonu z úst

Chcete-li přesně diagnostikovat příčinu, která způsobila halitózu acetonemu, je důležité mít přesnou anamnézu. Přiřaďte laboratorní testy a ultrazvukovou diagnostiku. Potřeba a seznam diagnostických postupů stanoví lékař. Po jejich provedení odborník může definovat, což vedlo k vytvoření zápachu acetonu z úst.

trusted-source[6], [7], [8]

Analýzy

V přítomnosti zápachu acetonu z úst jsou rutinně přiřazeny následující laboratorní diagnostické postupy:

 • podrobné biochemické analýzy krve (celkového proteinu, proteinové frakce, maltázy, amyláza pankreatu, lipázy, celkového cholesterolu, urea, kreatinin, ALT, AST, atd);
 • generalizovaný krevní test;
 • stanovení krevní glukózy;
 • v případě potřeby je diagnostikována hladina hormonů;
 • obecná analýza moči (ketolátky, glukóza, proteiny a mikroskopie sedimentů);
 • koprogram (k určení enzymatické aktivity pankreatu a jater).

Na základě klinických projevů jsou možné další laboratorní testy, které odborník doporučuje.

trusted-source[9], [10], [11]

Instrumentální diagnostika

Souběžně s laboratorními vyšetřeními jsou předepsány ultrazvukové vyšetření břišní dutiny, ledvin a štítné žlázy.

Diferenciální diagnostika

Vůně acetonu z ústní dutiny není samostatnou samostatnou nosologickou jednotkou, ale je součástí komplexu příznaků mnoha nemocí. Může se objevit jako při závažných onemocněních spojených s porušením mechanismů metabolických procesů a s banálními chybami ve stravě. Důkladné vyšetření specialisty na anamnézu a výsledky výzkumu je nezbytné pro stanovení přesné diagnózy a předepsání odpovídající léčby vhodné pro daný stav. V každém jednotlivém případě je nutné diferenciaci stavů pomocí laboratorních a instrumentálních metod vyšetřování. Ze správnosti diagnózy závisí taktika a úspěch léčby.

Léčba vůně acetonu z úst

Acetonová halitóza není nezávislou chorobou. Léčba spočívá v korekci základní patologie, která způsobila zápach acetonu z úst. Diabetes mellitus závislý na inzulínu - celoživotní podávání inzulinu je předepsáno v přísně definované dávce. Diabetes typu 2 - užívání léků, které snižují koncentraci glukózy v krvi.

Zvláštní situace je u dítěte syndrom acetonu. Začíná to útoky na zvracení a zvracení, což vede k vážným porušením rovnováhy mezi vodou a elektrolytem ak katastrofickému poklesu hladiny glukózy. Terapie je založena na doplnění potřeby dítěte v glukóze a na obnovení rovnováhy vody a elektrolytů. Doporučuje se pít sladký čaj nebo odvar sušeného ovoce. Doporučené vodné roztoky léčiv, které přispívají k obnově rovnováhy vody a elektrolytů: rehydron, humana-elektrolyt.

Regidron. Balíček je zředěn 1 litrem teplé vody a po dobu 1 hodiny nebo po každém záchvatu zvracení se podává 5-10 ml / na 1 kg tělesné hmotnosti pacienta. Použití terapeutické dávky nežádoucích účinků není pozorováno.

Existuje určité pravidlo, po kterém můžete naplnit objem tekutin a elektrolytů v těle dítěte s nevolností a zvracením: pít malé množství (5-15 ml), ale každých 10-15 minut.

Pokud zvracení u dítěte stane neporazitelný, celkový zdravotní stav zhoršil (zhoršují únava, slabost, letargie), může být bolest břicha bez jasného lokalizace, že je třeba se poradit s odborníkem na další léčbu v nemocnici a provádět infuzní terapii.

K naplnění objemu kapaliny v těle se používají roztoky pro kapající infuze: rheosorbilakt, sorbilakt, trisol, disol, Ringerův roztok, neohemody.

Trisol. Roztok se aplikuje po kapkách rychlostí 40 až 120 kapek za minutu, přičemž se předehřeje na teplotu 36 až 38 ° C. Během jedné hodiny je přípustné množství roztoku 7-10% tělesné hmotnosti pacienta. Během infuze je potřeba regulovat tvorbu elektrolytů v krvi, aby se zabránilo hyperkalemii, která nepříznivě ovlivňuje činnost srdce.

Ringerův roztok. Lék je ideální pro parenterální náhradu nedostatku objemu tekutiny. Přípustná dávka pro dospělé je 1-2 litry roztoku denně. Zastavte Ringerovo řešení s normálními hemodynamickými parametry. Před aplikací roztoku a během něj je povinné sledování obsahu elektrolytu v krvi. Může způsobit hyperkalemii a hypernatrémii. Opatrně aplikujte starší pacienty v pooperačním období.

V nemocnici předepisující lékaře, které ovlivňují mozek emetickou centrum :. Metoklopromid, Reglan, osetron, ondansetronu, atd antiemetika jsou přiřazeny zejména ve formě roztoků pro v / o nebo w / w podávání.

Cerucal nebo metoklopromid. Je určen k parenterálnímu podání, aby se zabránilo emetickým tlakům. Při léčbě zvracení vyvolaného acetonem není předepsáno po dlouhou dobu, takže možnost výskytu nežádoucích účinků je minimální. Výjimkou je přecitlivělost na součásti. Terapeutické dávkování: dospělí a dospívající (starší 14 let) - 10 mg metoklopramidu (1 ampulka) 3-4krát denně; děti (od 3 do 14 let) - 0,1 mg metoklopramidu / kg tělesné hmotnosti.

Aplikujte velmi opatrně u pacientů s poruchou funkce ledvin.

Sturgeon. Používá se k odstranění zvracení. RR pro IM, IV injekce a IV infuzi. Osetron je možné zředit 5% r-rum dextrosy, r-rum Ringer, fyziologický r-rum chlorid sodný. Standardní roztoky se používají v ampulích po 4 mg a 8 mg každé. Dávkování a četnost léčiva určuje lékař. Nedoporučuje se u pacientů s individuální přecitlivělostí na složky, těhotné a kojící ženy, děti do 2 let věku.

V rodinách, kde jeden z příbuzných trpí ketonurií nebo acetonemickými krizemi, by měly být specifikovány zkušební proužky pro stanovení hladiny moči v moči acetonu. Testy se prodávají v lékárenských řetězcích.

Po acetonové krizi potřebuje oslabený organismus vitamínové komplexy: askorutin, revit, undevit.

Fyzioterapeutická léčba

Odborníkům doporučujeme používat speciální alkalickou minerální vodu (Borzhomi, Luzhanskaya), ale předem je nutné zbavit se plynů.

Ošetřující lékař se může rozhodnout, že zahájí průběh teplých (až 41 ° C) alkalických klystírů (3% nebo 5% roztoku sody), aby se vyloučily účinky acidózy. Před nasazením kyslíku musíte vyčistit tlusté střevo.

Alternativní léčba

V alternativní medicíně existují recepty, které pomohou zlepšit trávení a snížit vůni acetonu z úst. Je však třeba si uvědomit, že toto je dočasné opatření, protože je nutné odstranit příčinu, která způsobila halitózu acetonu.

Můžete připravit kompot nebo džus z brusinek, mořského řepku, stejně jako odvar a infuzi růžových boků. Tyto bobule dokonale ovlivňují tělo: posilují imunitu, zlepšují metabolické procesy a normalizují práci trávicího traktu.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Bylinné ošetření

V alternativní medicíny pro diabetes, zánět žaludku, žaludeční vřed, chronická enteritis úplavice nutriční onemocnění, onemocnění jater, průjem, záněty ledvin a močového měchýře, onemocnění dásní a aftů v ústní sliznici použitého ostružin. Jeho plody obsahují: glukózu, fruktózu, sacharózu, kyselinu askorbovou, karoten, vitamín E, organické kyseliny atd. V listí - velké množství kyseliny askorbové.

Sto tisíc centaurium je široce používáno . Používá se pro gastritidu se zvýšeným vylučováním žaludku, poruchou trávení, horečkou, zvracením, onemocněním jater, diabetem mellitus jako choleretickým a anthelmintickým činidlem. V Centauriu existují: alkaloidy, různé glykosidy, kyselina askorbová a kyselina olejová, esenciální olej.

Hot infúze: 1-2 lžičky. Suroviny je třeba nalít jednu sklenici vařící vody a nechat vařit po dobu 5 minut. Infuze se užívá během dne.

Homeopatie

Arsenicum album je přípravek založený na arsenu. Přijata v případech výskytu acetonemického syndromu, s onemocněními s infekčními genezi, vyskytujícími se s acidózou a výraznou obecnou slabostí. Použití jedné dávky přípravku Arsenicum Albumum CH30 může významně snížit závažnost acetonového syndromu a zmírnit příznaky základního onemocnění. Z 5 až 20 granulátů se rozpustí v poloviční sklenici vroucí vody. Pijte na sip (čajová lžička) každých 5-20 minut.

Vertigocel je homeopatická antiemetická léčiva.

Má tonický účinek na nervový systém a má vazodilatační účinek. Používá se k ulehčení emetických touh, které se vyskytují při vertigo neurogenic, cévní geneze, se světlem kraniocerebrální trauma. Prostředky mají standardní 1 kartu. 3 r / den, s intenzivními záchvaty vertigo a nevolnosti, příjem začíná na 10 kapek nebo 1 tableta každých 15 minut po dobu 1-2 hodin.

Nuks Vomica homaccord - antiemetická homeopatická léčiva.

Má protizánětlivé, antiflogistické účinky na střeva. Používá se: pro úlevu od bolesti hlavy pozitivně ovlivňuje játra, s trávicími poruchami. Vezměte standardní 10 kapek 3 r / den.

Dieta s vůní acetonu z úst

V akutním období onemocnění s výskytem intenzivního zápachu acetonu z úst se strava drží s povinným dodržováním režimu hojného pití (pokud nejsou na spotřebované kapalině žádné omezení). Nezahrnuje tučné a bílkovinné potraviny, masné výrobky, kvasnice čerstvé vdolky, čerstvou zeleninu a ovoce, plnotučné mléko. Potraviny v tomto období by měly být snadno stravitelné, obsahující především sacharidy: lehké kaše na vodě, pečené jablka, sušenky, čaj. O týden později jsou kyselé mléčné výrobky zavedeny do stravy. Po dvou týdnech, vařené chudé maso, jsou povoleny banány. Postupně se rozšiřuje sortiment povolených výrobků, výjimkou je mléko (mělo by to být opuštěno po dobu 1-2 měsíců).

trusted-source[16]

Prevence

Preventivní opatření jsou následující:

 • dodržování každodenní rutiny;
 • spánek (nejméně 8 hodin denně);
 • Pobyt na čerstvém vzduchu;
 • tělesné vzdělání s dávkovanými a pravidelnými cvičeními bez nadměrné intenzity;
 • denní příjem vodních procedur.

Mělo by se zabránit přehřátí na slunci a přetížení nervového systému, je nutné udržovat správnou stravu.

Ošetřující lékař může doporučit mezhkrizisnye periods léky, které normalizaci lipidového metabolismu, hepatoprotektivní prostředky, sedativa:; (většinou bylinné kozlík, motherwort, Percy nově Passito, sedasena Forte et al.) chuti k jídlu povzbuzující prostředky (žaludeční šťávy, abomin, vitaminy B1 skupina, B6); přípravky substituční fermentace.

Při opakovaném výskytu acetonemického syndromu jsou nezbytné základní (alespoň 2krát ročně) antirepresivní cykly preventivní léčby základního onemocnění.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Předpověď

Prognóza s acetonovým syndromem je příznivá. Vzhledem k tomu, že děti vyrůstají, vzhled acetonových krizí se zastaví. Včasné odvolání za pomoc lékařům a kompetentní terapeutické taktiky základního onemocnění přispívají ke snížení ketoacidózy.

Vůně acetonu z úst je zpráva z těla, že se v jeho práci objevily problémy. Tato zpráva musí být reakcí. Nečekejte na návštěvu lékaře. Kvalifikovaný odborník bude schopen provést kontrolu stavu a zjistit, který ze systémů v těle způsobil vzhled acetonových sloučenin. Zjistí-li důvod, bude snazší se zbavit vůně acetonu.

trusted-source[21], [22]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.