^

Zdraví

Vzorek skla

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vzorek skla je účinným způsobem, jak identifikovat patologické, chronické a akutní patologické stavy v močovém traktu. Tato metoda je zvláště důležitá pro určení přesného umístění zánětlivého zaostření. V urologické klinické praxi se používají dvě metody. K dispozici je skleněný vzorek se dvěma porty, stejně jako skleněný vzorek tří portů. Jsou také nazývány dvoubarevným vzorkem a třemi skleněnými. Obě metody se aplikují na jednu část materiálu - moč.

Účelem metody je ukázka skla důležitá pro diagnostické činnosti. V urologii, zejména u mužů, vzorka skla pomáhá identifikovat uretritidu, nádory, lokalizaci a ohniskovou zónu v prostatu. Pokud se vytvořené prvky nacházejí pouze v první nádobě, může to znamenat patologii nebo infekci v močovém nebo urethrálním kanálu. V případě velké množství nečistot (leukocytů a erytrocytů) jsou identifikovány ve dvou nádobách, skleněná vzorek pomáhá objasnit „území“ a aktuální místo zánětu v ledvinách, navíc ke stanovení zánětu zónu v močovodu.

Pokud se skleněný vzorek provádí opakovaně a výsledky zůstávají stejné alarmující, může to znamenat onkologický proces. Když se v posledním kontejneru objevují hnisové a hlenovité útvary, naznačují to zánět v močovém měchýři, mikrobiální nebo bakteriální infekci a podobné výtoky sliznice naznačují zánět prostaty.

trusted-source[1]

Jak se odebírá vzorek skla?

Před sběrem materiálu by pacient neměl močit pět hodin. Při shromažďování dvojbarevného vzorku pacient v jednom močení naplní dvě nádoby. Nejdříve se shromáždí více než 100 ml materiálu, zbytek se shromažďuje ve druhém. Pokud je předepsán tříbarevný vzorek, pacient v pravidelných intervalech sbírá moč pro jedno močení ve třech kontejnerech. Skleněný vzorek tří portů je často doprovázen stimulací důležitého mužského orgánu - prostaty. V této oblasti se provádí masáž a také se masírují semenné váčky. V prvních dvou nádobách se shromažďuje jednoduchá moč, ale ne velmi intenzivně, aby byl materiál pro třetí nádobu ponechán. Po počátečním sběru se provede odpovídající masáž světla a pak se naplní třetí sklo. Ve skutečnosti je třetí, poslední část nejdůležitější pro výzkum.

Skleněný vzorek je vážná mikrobiologická metoda, a to i přes jeho jednoduchost. Tento jednoduchý postup odhaluje aktivitu leukocytů a někdy příčinu vzniku krevních sraženin (hematurie) v moči.

Skleněný vzorek je dvouportovaný a tří portovaný - jaký je rozdíl?

Navíc, že rozdíl v počtu kontejnerů, neexistují žádné zvláštní rozdíly v těchto volbách. Jediná věc, kterou pro analýzu potřebuje tříbarevný vzorek, je masáž prostaty. Navíc vzorek skla ve třech nádržích umožňuje přesněji určit příčinu a aktuální zdroj hnisavého výboje v moči (pyurie). Po stimulaci se zpravidla objeví hnis a hlen, masíruje se a usadí se ve třetím skle.

Vzorek skla je tříčlánkový, přesněji třístěnný, je jedním z nejúčinnějších prvků komplexní diagnostiky chronické prostatitidy. Takový test se také nazývá "zlatým standardem" klinické diagnostiky těchto onemocnění. Vzorek skla je naprosto bezbolestná a účinná metoda diagnostiky.

trusted-source[2]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.