Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vzorek skla

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Vzorek skla je účinným způsobem, jak identifikovat patologické, chronické a akutní patologické stavy v močovém traktu. Tato metoda je zvláště důležitá pro určení přesného umístění zánětlivého zaostření. V urologické klinické praxi se používají dvě metody. K dispozici je skleněný vzorek se dvěma porty, stejně jako skleněný vzorek tří portů. Jsou také nazývány dvoubarevným vzorkem a třemi skleněnými. Obě metody se aplikují na jednu část materiálu - moč.

Účelem metody je ukázka skla důležitá pro diagnostické činnosti. V urologii, zejména u mužů, vzorka skla pomáhá identifikovat uretritidu, nádory, lokalizaci a ohniskovou zónu v prostatu. Pokud se vytvořené prvky nacházejí pouze v první nádobě, může to znamenat patologii nebo infekci v močovém nebo urethrálním kanálu. V případě velké množství nečistot (leukocytů a erytrocytů) jsou identifikovány ve dvou nádobách, skleněná vzorek pomáhá objasnit „území“ a aktuální místo zánětu v ledvinách, navíc ke stanovení zánětu zónu v močovodu.

Pokud se skleněný vzorek provádí opakovaně a výsledky zůstávají stejné alarmující, může to znamenat onkologický proces. Když se v posledním kontejneru objevují hnisové a hlenovité útvary, naznačují to zánět v močovém měchýři, mikrobiální nebo bakteriální infekci a podobné výtoky sliznice naznačují zánět prostaty.

trusted-source[1]

Jak se odebírá vzorek skla?

Před sběrem materiálu by pacient neměl močit pět hodin. Při shromažďování dvojbarevného vzorku pacient v jednom močení naplní dvě nádoby. Nejdříve se shromáždí více než 100 ml materiálu, zbytek se shromažďuje ve druhém. Pokud je předepsán tříbarevný vzorek, pacient v pravidelných intervalech sbírá moč pro jedno močení ve třech kontejnerech. Skleněný vzorek tří portů je často doprovázen stimulací důležitého mužského orgánu - prostaty. V této oblasti se provádí masáž a také se masírují semenné váčky. V prvních dvou nádobách se shromažďuje jednoduchá moč, ale ne velmi intenzivně, aby byl materiál pro třetí nádobu ponechán. Po počátečním sběru se provede odpovídající masáž světla a pak se naplní třetí sklo. Ve skutečnosti je třetí, poslední část nejdůležitější pro výzkum.

Skleněný vzorek je vážná mikrobiologická metoda, a to i přes jeho jednoduchost. Tento jednoduchý postup odhaluje aktivitu leukocytů a někdy příčinu vzniku krevních sraženin (hematurie) v moči.

Skleněný vzorek je dvouportovaný a tří portovaný - jaký je rozdíl?

Navíc, že rozdíl v počtu kontejnerů, neexistují žádné zvláštní rozdíly v těchto volbách. Jediná věc, kterou pro analýzu potřebuje tříbarevný vzorek, je masáž prostaty. Navíc vzorek skla ve třech nádržích umožňuje přesněji určit příčinu a aktuální zdroj hnisavého výboje v moči (pyurie). Po stimulaci se zpravidla objeví hnis a hlen, masíruje se a usadí se ve třetím skle.

Vzorek skla je tříčlánkový, přesněji třístěnný, je jedním z nejúčinnějších prvků komplexní diagnostiky chronické prostatitidy. Takový test se také nazývá "zlatým standardem" klinické diagnostiky těchto onemocnění. Vzorek skla je naprosto bezbolestná a účinná metoda diagnostiky.

trusted-source[2]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.