^

Zdraví

Vyšetření velikosti průtoku ledvin plazmy a průtoku krve

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Průtok krve ledviny je objem krve procházející ledvinami za jednotku času (1 minuta). Ve fyziologických podmínkách obličky obdrží 20-25% objemu cirkulující krve, tj. Hodnota toku krve ledvin u zdravé osoby je 1100-1300 ml / min.

Z hlediska 100 g ledvinné tkáně je zásobení ledvinami v krvi 430 ml / min, což je 6-10krát vyšší než přívod krve do srdce, mozku a dalších orgánů. Taková vysoká hladina krevního zásobení ledvinami není určována stavem jejich metabolismu, ale určením ledvin, aby poskytly depurativní funkci.

Krevní zásobení ledvin je nerovnoměrné: kůra představuje asi 80% průtoku krve, vnější oblast mozkové hmoty - asi 13%, vnitřní zóna - 3-5% krve přijaté za jednotku času.

V klinické praxi se používají přímé a vylučovací metody k určení velikosti renálního průtoku krve. Tyto studie se provádějí průtokoměrem za přítomnosti přímého přístupu do ledvin (v chirurgické praxi) nebo stanovení koncentrace testované látky v renální arterie a žíle podle principu Fick.

Vnitřní lékařství ke stanovení průtoku plazmy s použitím látky markery clearance, který při přepravě přes ledviny nemají filtrovat a zadáním plavidla kůry ledvin, které obklopují proximální segment nefronu, zadat epitel proximálních tubulech ledvin a vylučovaný následně do lumen nefronu . Vzhledem k tomu, že proximální kanálky se nacházejí v kůře, pomocí vůle těchto látek získat informace o krevním zásobením jen kůře ledvin. Jako markery, látka v červených krvinkách se nedostanou vyrobené hodnoty platí pouze množství plazmy protékající renálních cév.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Stanovení efektivního toku plazmy v plazmě a průtoku krve

Klírens těchto látek charakterizuje účinné tkáně renálních plazmů (EPP). Pro výpočet účinného průtoku krve ledvin (EPA) je třeba vzít v úvahu poměr mezi erytrocyty a krevní plazmou - hematokrit (Ht). Proto hodnota EIC se vypočte podle vzorce:

EIC = EPP: (1-Ht).

Ke značkovacím látkám, jejichž clearance je charakteristická pro EPP, patří kyselina para-aminoghippurová, hippuran a diodon. Tyto metody výzkumu jsou namáhavé a poměrně komplikované, proto se zřídka používají na klinice. Nedávno byly k určení renálního průtoku krve široce používány klírensové metody vyšetření používající radionuklidový přípravek 1 131- hippuran. Metoda je velmi jednoduchá, ale vyžaduje dodržování zvláštních podmínek nutných pro práci s radioaktivními látkami. Normálně je hodnota EPP 600-655 ml / min, EPA - 1000-1200 ml / min.

Ve fyziologických podmínkách klesá renální krevní oběh s fyzickým stresem, nervovým vzrušením v průběhu stárnutí; zvyšuje během těhotenství, konzumuje velké množství bílkovin, horečku.

V patologických stavech, které se netýkají poškození ledvin, se projevuje snížení průtoku krve ledvin, pokud:

  • akutní a chronická cirkulační nedostatečnost: šok, hypovolemie, srdeční selhání;
  • akutní nemoci močového měchýře;
  • dehydratace a poruchy elektrolytů (hyponatremie, hypokalemie a hyperkalcémie);
  • s řadou endokrinních onemocnění (patologie nadledvin, hypopituitarismus, myxedém).

Při onemocnění ledvin příčiny sníženého prokrvení orgánů vyčnívat poškození cévy ledvin (ateroskleróza, trombóza nebo embolie plavidla, systémová vaskulitida), redukce bcc v důsledku primární renální léze (pro odstranění obstrukční nefropatie, nefrokalcinózu, intersticiální nefritida), snížení počtu provozních nefronů, papilární nekrózy.

Hyperperfuzie ledvin je pozorována v časných stádiích diabetu, se SLE a hypervolemickou variantou HC.

trusted-source[6], [7]

Stanovení filtrační frakce

Velký význam pro charakteristiku renální hemodynamiky je spojen s výpočtem filtrační frakce, tj. Zlomek velikosti plazmového proudu, který je filtrován v glomerulích na jednotku času (1 min). Tato hodnota se vypočte podle vzorce:

Filtrační frakce = (SKFx100) / EPP (%),

Kde GFR - rychlost glomerulární filtrace, EPP - účinný průtok plazmy ledvinami.

U zdravé osoby je filtrační frakce 19-20%. Jeho pokles charakterizuje selektivní inhibici filtrační funkce ledvin, hodnota vyšší než 20-22% odráží vývoj hyperfiltrace.

Nepřímým důkazem hyperfiltrace je tedy vyčerpání PFR (PFR <5%), hodnota filtrační frakce je více než 20-22%.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.