Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vyšetření velikosti průtoku ledvin plazmy a průtoku krve

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Průtok krve ledviny je objem krve procházející ledvinami za jednotku času (1 minuta). Ve fyziologických podmínkách obličky obdrží 20-25% objemu cirkulující krve, tj. Hodnota toku krve ledvin u zdravé osoby je 1100-1300 ml / min.

Z hlediska 100 g ledvinné tkáně je zásobení ledvinami v krvi 430 ml / min, což je 6-10krát vyšší než přívod krve do srdce, mozku a dalších orgánů. Taková vysoká hladina krevního zásobení ledvinami není určována stavem jejich metabolismu, ale určením ledvin, aby poskytly depurativní funkci.

Krevní zásobení ledvin je nerovnoměrné: kůra představuje asi 80% průtoku krve, vnější oblast mozkové hmoty - asi 13%, vnitřní zóna - 3-5% krve přijaté za jednotku času.

V klinické praxi se používají přímé a vylučovací metody k určení velikosti renálního průtoku krve. Tyto studie se provádějí průtokoměrem za přítomnosti přímého přístupu do ledvin (v chirurgické praxi) nebo stanovení koncentrace testované látky v renální arterie a žíle podle principu Fick.

Vnitřní lékařství ke stanovení průtoku plazmy s použitím látky markery clearance, který při přepravě přes ledviny nemají filtrovat a zadáním plavidla kůry ledvin, které obklopují proximální segment nefronu, zadat epitel proximálních tubulech ledvin a vylučovaný následně do lumen nefronu . Vzhledem k tomu, že proximální kanálky se nacházejí v kůře, pomocí vůle těchto látek získat informace o krevním zásobením jen kůře ledvin. Jako markery, látka v červených krvinkách se nedostanou vyrobené hodnoty platí pouze množství plazmy protékající renálních cév.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Stanovení efektivního toku plazmy v plazmě a průtoku krve

Klírens těchto látek charakterizuje účinné tkáně renálních plazmů (EPP). Pro výpočet účinného průtoku krve ledvin (EPA) je třeba vzít v úvahu poměr mezi erytrocyty a krevní plazmou - hematokrit (Ht). Proto hodnota EIC se vypočte podle vzorce:

EIC = EPP: (1-Ht).

Ke značkovacím látkám, jejichž clearance je charakteristická pro EPP, patří kyselina para-aminoghippurová, hippuran a diodon. Tyto metody výzkumu jsou namáhavé a poměrně komplikované, proto se zřídka používají na klinice. Nedávno byly k určení renálního průtoku krve široce používány klírensové metody vyšetření používající radionuklidový přípravek 1 131- hippuran. Metoda je velmi jednoduchá, ale vyžaduje dodržování zvláštních podmínek nutných pro práci s radioaktivními látkami. Normálně je hodnota EPP 600-655 ml / min, EPA - 1000-1200 ml / min.

Ve fyziologických podmínkách klesá renální krevní oběh s fyzickým stresem, nervovým vzrušením v průběhu stárnutí; zvyšuje během těhotenství, konzumuje velké množství bílkovin, horečku.

V patologických stavech, které se netýkají poškození ledvin, se projevuje snížení průtoku krve ledvin, pokud:

  • akutní a chronická cirkulační nedostatečnost: šok, hypovolemie, srdeční selhání;
  • akutní nemoci močového měchýře;
  • dehydratace a poruchy elektrolytů (hyponatremie, hypokalemie a hyperkalcémie);
  • s řadou endokrinních onemocnění (patologie nadledvin, hypopituitarismus, myxedém).

Při onemocnění ledvin příčiny sníženého prokrvení orgánů vyčnívat poškození cévy ledvin (ateroskleróza, trombóza nebo embolie plavidla, systémová vaskulitida), redukce bcc v důsledku primární renální léze (pro odstranění obstrukční nefropatie, nefrokalcinózu, intersticiální nefritida), snížení počtu provozních nefronů, papilární nekrózy.

Hyperperfuzie ledvin je pozorována v časných stádiích diabetu, se SLE a hypervolemickou variantou HC.

trusted-source[6], [7]

Stanovení filtrační frakce

Velký význam pro charakteristiku renální hemodynamiky je spojen s výpočtem filtrační frakce, tj. Zlomek velikosti plazmového proudu, který je filtrován v glomerulích na jednotku času (1 min). Tato hodnota se vypočte podle vzorce:

Filtrační frakce = (SKFx100) / EPP (%),

Kde GFR - rychlost glomerulární filtrace, EPP - účinný průtok plazmy ledvinami.

U zdravé osoby je filtrační frakce 19-20%. Jeho pokles charakterizuje selektivní inhibici filtrační funkce ledvin, hodnota vyšší než 20-22% odráží vývoj hyperfiltrace.

Nepřímým důkazem hyperfiltrace je tedy vyčerpání PFR (PFR <5%), hodnota filtrační frakce je více než 20-22%.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.