^

Zdraví

A
A
A

Zápach výkalů z úst

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nepríjemná vůně z úst je příznakem, který signalizuje přítomnost jakéhokoli zdravotního problému. Má velký vliv na kvalitu života, zejména v sociální oblasti. Nepríjemný zápach může být tak výrazný, že bude téměř nemožné komunikovat s lidmi z blízkého okolí. Vůně se může pohybovat od jednoduše "zakaleného dechu" až po špinavou vůni stolice z úst.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny zápach stolice z úst

Při systematickém přejídání, při konzumaci jídla s určitou chutí (divoký česnek, česnek, cibule) se často objevuje nepříjemný zápach z úst. Ale pokud po několika dnech stále existuje zápach, pak je možná to symptom choroby, jejíž léčba by měla začít co nejdříve. Nejčastější příčiny, kvůli nimž lze cítit přítomnost zápachu z úst:

 • Gastrointestinální onemocnění;
 • patologií a chronických infekcí nosohltanu nebo horních cest dýchacích;
 • tuberkulóza;
 • zubní problémy (kazy, gingivitida, periodontida atd.);
 • poruchy v činnosti žláz produkujících slinnou tekutinu;
 • kdy se změní mikrobiologická rovnováha v ústní dutině a je připojena houba flóra (dysbióza, aftózní stomatitida);
 • špatné návyky (zneužívání alkoholu, kouření).

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Symptomy zápach stolice z úst

Vůně stolice z úst dítěte

Vůně stolice z úst dítěte v podstatě naznačuje onemocnění nosohltanu, méně často o závažných onemocněních zažívacího traktu, vylučování, respiračních systémech nebo jiných orgánech. V chronickém průběhu onemocnění dochází k akumulaci toxických látek v krevním řečišti. Oni nejsou odstraněni z těla přirozeným způsobem (přes vylučování žluči nebo močového systému), ale vstoupit do dýchacího systému. Tím, že opustí tělo, dává vydechnutému vzduchu odpovídající zápach.

Léky (antibiotika a hormony), kořeněné pokrmy mohou způsobit vážné úlevy od úst. Po zastavení léčby nebo pikantního jídla zmizí pach asi za den.

Nejčastější příčinou zápachu stolice u dětí je rychlý růst hnilobných bakterií v ústní dutině.

Podmienečně patogenní flóra v malém množství je vždy přítomna na sliznici úst. Za určitých okolností (snížení sekrece slin, chyby spojené s hygienickým čištění zubů, existují problémy se zuby, dásně, mandlí atd) bakterie a kvasinky začaly rychle množit. Během svého života produkují těkavé organické sloučeniny síry, které mají specifický zápach.

Plaketa v jazyku, purulentní a slizniční útvary na adenoidy a mandle vytvářejí dobré prostředí pro vývoj patogenních bakterií.

Sliny podporují vymývání patogenních bakterií, destrukci jejich membrán myramidázou a interferonem. Pokud dítě postrádá slinnou tekutinu a vyskytuje se sucho v ústech, je to také provokující faktor šíření patogenní bakteriální mikroflóry.

U dítěte příčiny vyvolávající nepříjemný zápach z úst následující:

 • kazu,
 • periodontitida;
 • zánětlivé procesy v ústech;
 • tonzilitida, adenoiditida;
 • snížená slinění;
 • nesprávná péče o ústní dutinu.

Pokud je u dítěte zjištěna nepříjemná vůně, je vhodné věnovat pozornost stavu zubů a dásní, stejně jako přítomnosti nemocí. Kontrola ústní dutiny může být provedena nezávisle. Pro přesnější diagnostiku a terapii byste měli kontaktovat svého zubaře. Chcete-li vyloučit onemocnění nosohltanu, doporučujeme kontaktovat otolaryngologa nebo pediatra.

Pokud se patologie nezjistí, je třeba věnovat pozornost tomu, jak dobře dítě provádí hygienické postupy v ústní dutině. Možná budete muset upravit dietu a určit stravu.

Je třeba si uvědomit:

Potraviny obsahující velké množství bílkovin (maso, mléčné výrobky) přispívají ke zvýšené koncentraci sloučenin síry, které způsobují dech.

Nápoje s množstvím cukru a kofeinu, které se dostávají do těla, vytvářejí příznivé prostředí pro vývoj patogenních bakterií.

Pečení a sladké pokrmy podporují tvorbu plaku v ústech.

Surová zelenina a ovoce, které obsahují velké množství vlákniny a vyžadují důkladné žvýkání, vyčistí ústa, zvyšují vylučování slin a vytvářejí nepříznivou úroveň kyselosti pro patogeny.

U dětí prvního roku života, kteří jsou na umělém krmení, může nesprávné zředění mléčných receptů vést k trvalému dýchání.

Podle výzkumu žije většina patogenních kultur v dentogingivalovém prostoru. Doporučuje se důkladně (ráno a večer) očistit kořen jazyka, nejen zuby a dásně. Po dokončení jídla byste měli důkladně opláchnout ústa.

Ústní voda s peroxidem vodíku (1 čajová lžička 3% roztok na polovinu šálku vody) snižuje škodlivé účinky bakterií v ústech. Tento postup lze provést pro děti ve věku od tří let.

Zvýšený růst a vývoj bakterií může přispět k nedostatku salivačních slinných žláz.

Stimulovat množství sekretovaných slín může být následující:

 • Používejte dostatečný objem tekutin podle věku.
 • Udržujte chladný a vlhký vzduch v místnosti, kde je dítě.
 • Chcete-li zvýšit slinění, doporučujeme několikrát denně, udržujte v ústech kousky citronu, pít kyselou vodu nebo chladný čaj.
 • Zvýšení slinných slin těží samozřejmě žvýkačky v přiměřených množstvích.

Zápach stolice z úst s dysbiózou

Vůně stolice z úst se může objevit kvůli těmto chorobám: dysbakterióza, gastrointestinální neuróza, střevní obstrukce.

Dysbakterióza je porušení rovnováhy střevní mikroflóry. Namísto bakterií mléčného kvašení je obsazeno patogenními bakteriemi ve velkém množství - střevní a pseudomonas aeruginosa, stejně jako patogenní stafylokoky. Zabraňují rozvoji užitečné mikroflóry, způsobují hypo- a autonomní onemocnění, narušují vstřebávání mikro- a makroelementů, oslabují obranu těla. V dysbióze střeva jsou uvedeny produkty mléčné kyseliny, obiloviny, vařené maso a ryby. Neurozy žaludku zpravidla způsobují stresující situace, nervozita, iracionální výživa a předčasný příjem potravy. Poruchy se projevují spálením a křečemi v břiše. Nejúčinnější léčbou takových neurologických poruch je plný spánek, odmítnutí tonických nápojů, zdravá a včasná výživa.

Diagnostika zápach stolice z úst

Lidé často nedovedou pochopit, že mají zoufalý dech, jednoduše proto, že ji necítí kvůli závislosti. Existuje řada metod, které pomohou určit přítomnost špatného dechu:

 • Nejspolehlivější metodou je použití speciálního zařízení, které detekuje chemické látky, které způsobují zápach z úst;
 • Vydechování v dlani;
 • Použití zubní nitě (po vyčištění zubních ploch k tání nití);
 • Názor rodiny a přátel o vydechovaném zápachu;
 • Plaketa na jazyku.

Stížnosti pacientů na nepříjemnou vůni z úst by měly být zpracovány s trochou ironie, zejména pokud jsou založeny pouze na jejich pozorováních. Hmotnými argumenty jsou příběhy pacientů o přímém vyčítání nepříjemného dechu od okolních lidí.

Je třeba objasnit systematickou povahu výskytu nepříjemného zápachu (vyskytujícího se sporadicky nebo trvale). Zjistěte příčiny zápachu stolice z úst - pocítí se po probuzení a brzy zmizí; dýchání po jídle osvěží; vůně, která se objevila se začátkem užívání léků.

Je nutné testovat zápach plynné směsi při výdechu. Při absenci zápachu lze říci, že pacient je s největší pravděpodobností pseudohalitózou (halitophobia). Pokud máte pocit hmatatelného zápachu, musíte studovat odhad chemické kompozice a intenzity.

Halitox test (ALT, Inc). Tento test má schopnost analyzovat plaketu jazyka pro přítomnost látek, které způsobují zápach stolice z úst - těkavé sloučeniny síry (LSS) a polyaminy. Pro provedení testu budete potřebovat: lahvičku se speciálním médiem, indikátory, sterilní aplikátor s bavlněnou špičkou. Studie se doporučuje provést 4 hodiny po posledním jídle. Materiál pro studium je aplikován aplikátorem ze střední třetiny jazyka. Umístěte jej do hermeticky uzavřené trubky, aby nedošlo ke ztrátě LSS. Po 120 sekundách začíná vyhodnocení barvy změny média ve zkumavce. V případě přítomnosti LSS získává předtím bezbarvé médium hnědý, žlutavě hnědý odstín. Čím více toxických sloučenin, tím tmavší barvu.

Instrumentální diagnostika

Instrumentální diagnostika zápachu výkalů z úst v laboratoři zahrnuje různé metody a přístroje pro hodnocení intenzity zápachu.

Před testování je nutné odstranit času nebo řízené příčiny zápach z úst (potraviny, léky, tabák apod. D.), ale v jejich přirozeném prostředí ústní má komunikace s zápach z úst (srst, zuby, atd. Atd.). Ve výdechové směsi plynů se často vyskytují náhodné změny v koncentraci těkavých sloučenin, opakované testy se provádějí několikrát.

Test organoleptického zápachu pro vydechovaný vzduch. Pomocí této metody mohou odborníci posoudit vzduchový zápach na výdech pacienta. Při provádění testu musí pacient a laboratorní technik splnit určité požadavky, aby získal spolehlivý výsledek.

Výhodou organoleptického testu je, že poskytuje komplexní pohled na vůni vydechovaného vzduchu. Podle názoru většiny odborníků je tato metoda považována za hlavní metodu diagnostiky halitózy. Tato metoda nevyžaduje drahé vybavení nebo speciální diagnostické vybavení, takže je v praxi široce používán. Nevýhody testování jsou: negativní postoj pacientů a subjektivita výsledku (přesnost hodnocení míry pachu v mnoha ohledech závisí na vůni odborníka, okolních podmínkách - vlhkosti, teplotě vzduchu v místnosti atd.).

Monitorování sulfidu. K tomu je potřeba speciální elektrochemické zařízení pro měření plynů, které zachycuje přítomnost sirovodíku. Zařízení je připojeno k záznamovému zařízení, které produkuje grafický výsledek - halogram.

Plynová chromatografie-hmotnostní spektrometrie poskytuje detailní představu o množství LSS v plynné směsi na výdech, zachycující nejmenší koncentrace. Významnou nevýhodou této metody je její vysoká cena.

Umělý "nos" je přístroj, který se skládá z elektrochemických senzorů a obsahuje automatizovaný počítačově řízený komplex. Indikátory mají dostatečně silnou "citlivost" na koncentraci LSS ve vydechovaném vzduchu.

K určení příčin halitózy je informativní analýza slin na LSS. Přírodní tekutina z ústní dutiny je nutná - čerstvá a inkubovaná v anaerobních podmínkách při teplotě 37 ° C po dobu 3-6 hodin. Při studiích s pre-inkubací slin jsou získány přesnější indikace než při použití čerstvé slinné tekutiny.

Analýza slin a plaku umožňuje vyhodnotit účinnost léčby a profylaxe k odstranění zápachu stolice z úst.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Velmi důležitá v diferenciální diagnostice je rozdíl mezi halitózou (ústní a extraorální). Pokud se při orálním výdechu zjistí nepříjemný zápach a nasální vzduch je čistý, pak je závěr, že pach je lokalizován v ústní dutině.

Pokud byl během testu potvrzen extraorální zápach, doporučuje se pacienta konzultovat příslušné specialisty.

Při zjišťování halitózy ústní je nutné ověřit její povahu, ať už je spojena s fyziologickými nebo patologickými procesy. Při diferenciální diagnostice extraorální a orální halitózy se používá hardwarové stanovení chemického složení vydechovaného vzduchu.

Kdo kontaktovat?

Léčba zápach stolice z úst

Z toho, co způsobilo zápach stolice z úst, a léčba tohoto nepříjemného příznaku bude záviset. Jakékoli diagnostikované nemoci vyžadují konzultace a léčbu od příslušných odborníků. Odstranění hlavních příčin a vyléčení zápachu je nezbytné obnovit zdravou mikroflóru ústní dutiny.

Je-li zdrojem halitózy pouze ústní dutina, je nutné co nejrychleji odstranit příčiny jejího výskytu a podstoupit odborný orální čistící kurs.

Snížení aktivity patogenní mikroflóry je možné s použitím antiseptických látek vyrobených z chemických nebo přírodních složek.

Elixiry pro oplachování ústní dutiny eliminují po určitou dobu vůni stolice z úst v případě kombinace s kartáčem na zuby a nití.

Oplachování jsou ovlivňovány účinnými složkami, které pomáhají eliminovat bakterie a neutralizovat produkty jejich životně důležitých funkcí. Tuto vlastnost poskytují elixíry těmito látkami:

 • oxid chloričitý, s oxidačním účinkem, snižuje počet bakterií v ústní dutině;
 • zinek - inhibuje produkci sloučenin síry bakteriemi, snižuje jejich koncentraci;
 • Triclosan - pomáhá potlačit růst patogenních bakterií v ústech.

Elixíry pro orální výplachy, pastilky, tablety, spreje, žvýkací gumy, nejsou účinné v boji proti zápach z úst, v případě, kdy je použit jako jediný nezávislými prostředky k boji proti zápach z úst. Povinné používat soubor opatření k odstranění zápachu stolice z úst.

Výše uvedené léky mají stimulující účinek na sekreci slinných žláz. Sliny čistí ústní dutinu patogenní flóry a produkty její životně důležité aktivity, osvěžující dech. Mátové cukrovinky a tablety obsahují povrchově aktivní látky, které krátkodobě zničí přítomnost sloučenin síry.

Antibakteriální zubní pasta. Šíření bakterií v ústech, které způsobuje nepříjemný zápach, zabraňuje zubním pastám obsahujícím látky s antibakteriálním účinkem. Zvláštní pozornost by měla být věnována čištění jazyka - obsahuje také velké množství bakterií, které jsou zdrojem halitózy.

Alternativní léčba

Pokud je člověk neustále pronásleduje vůně stolice z úst, může použití alternativních prostředků způsobit, že je méně výrazný. V případě halitózy byste měli stále konzultovat lékaře, abyste vyloučili patologické stavy vyžadující léčbu.

Opláchněte je rostlinným olejem. Ráno na prázdném žaludku opláchněte ústa nerafinovaným rostlinným olejem (1 čajovou lžičku). Doba trvání procedury je 8-10 minut. Pak opláchněte ústa vodou a zuby běžným způsobem. Opakujte po dobu 2-4 týdnů každý den.

Opláchněte dubovou kůrou. 2 lžíce drcené dubové kůry nalijeme 1 šálek vařící vody, vaříme na nízké teplotě po dobu čtvrtinu hodiny, trváme 10 minut a namáháme. Použití odvaru pro ústní vodu by mělo být během dne alespoň 3-5krát.

Chcete-li odstranit zápach vznikající při jídle s určitou chutí, můžete žvýkat několik minut, jádro ořechu, kořen petrželky nebo kávových zrn.

Tinktura mladé třezalky pro orální příjem. 1 polévková lžička St John je mladina se nalije ½ litru vodky, trvá týden na tmavém místě, se zavřeným víkem, pak filtrován. 40 kapek tinktury se zředí 1 sklenicí vody. Recepce je rozdělena na ráno a večer, po dobu sedmi dní.

Studie prokázaly, že kůra magnólie také účinně eliminuje patogenní bakterie v ústech, které způsobují nepříjemný zápach.

Čerstvý dech v každé situaci dává surové jablko.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Léčba zápachu výkalů z bylin

Doporučuje se propláchnout ústa použitím bylinných infuzí.

Hamomelis - tři lžíce květin nalijte šálek (250 ml) vroucí vody, trvejte na hodinu, pak napněte a opláchněte ústa.

Mátová pěna - v 0,5 litru vařící vody naplníte 1 lžíci suchých listů máty nebo hrst čerstvých listů máty, trvá na hodinu, aby se filtrovat a opláchnout ústa.

Pelyně - nalijte sklenici vroucí vody dvě lžičky Artemisie trvat na 20 minut, napnout a použít k opláchnutí ústa.

Elixír z heřmánku a šalvěje. Smíchejte ve stejném množství suchých heřmánkových květin a šalvějových listů. Vezměte 1 polévkovou lžíci směs nalít 1/2 šálku vařící vody, trvat půl hodiny, napětí. S teplou infuzí opláchněte ústa po vyčištění zubů a jíst.

Homeopatie

Když se objeví zápach stolice z úst, budou užitečné následující léky:

Nux vomica - v přítomnosti nepříjemného ranního zápachu s přejíráním, plynatostí, zácpou. Doporučujeme 6-8 granulí nebo kapky 3-4krát denně, poslední příjem půlhodinu před spaním.

Síra - pomáhá pacientům trpícím plynatostí, nevolností, pálením žáhy. Vezměte 6-8 granulí nebo kapky 2krát denně.

Mercurius solubilis Hahnemanni - používá se v přítomnosti choroby dásní, jazyka, pocitu intenzivní žízeň; špatný dech z úst. Lék je předepsán za přítomnosti příznaků homeopatickým lékařem.

Prevence

Hlavním preventivním opatřením, které zabraňuje špatnému dechu, je dodržování pravidel osobní hygieny ústní dutiny. Je třeba vyčistit zuby, jazyk, vnitřní povrch tváře. Interdentální prostory musí být vyčištěny pomocí nití.

Výživa je důležitým prvkem při prevenci nepříjemného zápachu z ústní dutiny. Ve stravě musí být nutně přítomny ovoce, zelenina, potraviny bohaté na vlákninu.

Pravidelné návštěvy odborníků z úzkého profilu, kteří budou schopni zaznamenat počáteční stadium onemocnění vnitřních orgánů, jsou jedním z významných preventivních faktorů, které zabraňují zápachu stolice z úst.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.