Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zdravotní střediska

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.02.2020

Resortový specialista je specialistou s vyšším lékařským vzděláním, který studuje účinky environmentálních faktorů na lidské tělo.

Od starověku jsou horní vrstvy společnosti dostupné střediska, kde lidé odpočívali, pobavili a vytvářeli, říkáme to, kluby zájmu. Taková místa nebyla běžným lidem přístupná a dostat se tam bylo nesmírně obtížné a velmi módní. Po čase, a to po Velké říjnové revoluci, se v zemích Sovětského svazu vláda začala starat o zdraví dělnické třídy a taková střediska byla k dispozici téměř všem. Začali přijímat nejen relaxaci z těžkých pracovních dnů, ale také na léčbu chronických onemocnění, prevenci onemocnění a zvýšení celkové imunity. Bylo tehdy třeba vytvořit zvláštní vědu, která se nazývala velmi jednoduše - balneologie (ze dvou slov: resort - přímý význam slova a -ologie - věda). Resortologie je věda, která studuje účinky různých fyzikálních vlastností na tělo jako celek a na specifické lidské onemocnění. Lékaři v této oblasti se nazývají balneologové.

trusted-source[1]

Kdo je balneolog?

Lázeňský odborník rozvíjí individuální léčebný režim pro pacienta nebo připravuje plán preventivních postupů pro obnovení zdraví pacienta. Resortologové obvykle pracují s různými výzkumnými ústavy, které se zabývají studiem vlastností a účinků přírodních zdrojů na člověka.

Jedním z prvních vědeckých výzkumných ústavů v SSSR byl Ústřední balneologický ústav. N.A. Semashko. Na Ukrajině se takový výzkumný ústav nachází v Oděse a zabývá se studiem balneologie a fyzické rehabilitace.

Kdy mám jít do střediska?

K resortům by mělo být konzultováno jmenování obnovovacího balíčku činností po operacích, akutních onemocněních a také přítomnosti chronických pomalých nemocí. Doporučuje se konzultovat s touto specializovanou osobou plánování zdravotního odpočinku, protože to je on, kdo může posoudit, zda máte toto nebo tohle klima.

Jaké testy mám vzít, když zavolám balneologa?

Při plánovaném odkazu na resort je žádoucí komplexní plánovaná kontrola přítomnosti nemocí v akutním období. Obecně přijaté studie zahrnují:

 • obecný krevní test;
 • biochemický krevní test;
 • obecná analýza moči;
 • ultrazvuková diagnostika břišní dutiny;
 • Rentgenové vyšetření plic;
 • EKG srdce;
 • konzultace gynekologa (pro ženy), urologa (pro muže);
 • konzultace ošetřujícího lékaře.

Při určování výskytu onemocnění v akutním a subakutním období byste se nejdříve měli poradit se specialistou z úzkého profilu pro účely léčby. Po úplném zotavení můžete kontaktovat resort.

Jaké metody diagnostiky používá resortolog?

Vedle základních metod diagnostiky, a to:

 • laboratorní vyšetření krve a moči;
 • ultrazvukové vyšetření orgánů;
 • RTG vyšetření orgánů;
 • srdeční rytmus elektrokardiografie.

Lékař resortolog provádí další studie, jako jsou:

 • veloergometrie / ergospirometrie (analýza spotřeby kyslíku a uvolňování oxidu uhličitého u pacienta při aktivní fyzické námaze);
 • spirografie (analýza respiračního systému pacienta);
 • Dopplerovská průtokoměrnost (hodnocení účinnosti mikrocirkulačního krevního oběhu);
 • Holterová vyšetření srdce (hodnocení srdce pro detekci skrytých arytmií);
 • elektroencefalografie (studium funkce mozku);
 • elektromyoneurografie (hodnocení práce svalů na neurologických podnětech);
 • stabilizace (hodnocení vestibulárního aparátu).

Díky těmto diagnostickým technikám může lázeňský lékař zvolit nejvhodnější zdravotnickou instituci pro nápravu určité nemoci a také doporučit dietu a cvičení.

Co dělá balneolog?

Resortologie je poměrně rozsáhlá věda, a proto existují užší specializace lázeňských lékařů. Nejdůležitější části lázeňství mohou být zváženy:

 • balneologie;
 • pleoterapie;
 • klimatologie;
 • fyzioterapie.

Balneologie je speciální sekce, ve které lázeňští lékaři studují fyzikálně-chemické vlastnosti minerálních vod a jejich vliv na lidské tělo. Díky této části lázeňství byly objeveny nejcennější přírodní prameny. Mezi ně patří minerální vody Essentuki střediska, Mirgorod, Morshyn, Borjomi, Pyatigorsk, Kislovodsk, Truskavets, Zheleznogorsk a mnoho dalších. Minerální voda se používá k léčbě onemocnění gastrointestinálního traktu, chronických onemocnění jater a ledvin, stejně jako některých endokrinních onemocnění. Balneolog je to, kdo ví, jaké druhy minerální vody je nejlepší užívat s tou nebo touto chorobou.

Pleo terapie nebo bláta terapie je velmi důležitá část, ve kterém lázeňští lékaři studují účinek terapeutického bláta na kůži, vnitřní orgány a tělo jako celek. Bahno terapie se používají k léčbě velké množství onemocnění, a to, když se problémy pohybového aparátu, popáleniny nebo omrzliny, přestupků v neurologii, kožních onemocnění a mnoho dalších. Tímto způsobem aplikujte techniku aplikace jednotlivých částí těla (nohy, nohy, ruce, krk, zad) nebo celé tělo. Takže ošetření bahnem se používá v gynekologii a urologii k léčbě ženské a mužské neplodnosti. Hlavní střediska specializující se na pleioterapii zahrnují: Saki, ústí Odessy, bahenní lázně Slavyansk, Lipetsk a další města.

Klimatoterapie je základní část, ve které lázeňští lékaři studují vliv klimatických podmínek v resortních oblastech na lidské tělo. Klimatické faktory zahrnují typ klimatu, nadmořskou výšku, přítomnost samotného moře, vlhkost a teplotu vzduchu, ultrafialové záření a mnoho dalšího. Například pro léčení respiračních orgánů je mořské klima takových rekreačních oblastí jako je Krym a Krasnodarské území ideální. Vysokohorské střediska jako Karpaty a Kavkaz budou ideální pro zvýšení metabolismu a léčení endokrinních onemocnění a krevních chorob.

Fyzioterapie - část, kterou lékaři-balneologové provádějí komplexní působení na lidské tělo. Pro fyzikální terapie patří léčebný tělocvik, masáže, vystavení různých zařízení na základě oblastí činnosti (elektrických, magnetických a elektromagnetických) vln (optické, mechanické), jakož i přijetí zvláštních léčebné koupele, inhalace a mnoho dalších. Fyzioterapie se používá při komplexní léčbě různých chronických onemocnění. Komplex fyzioterapeutických procedur je individuálně vybrán lázeňským lékařem na základě anamnézy pacienta a dalších studií.

Jaké nemoci léčí balneolog?

Lázeňství vyvíjí řadu činností, které pomáhají vyrovnat se s existencí různých onemocnění trávicího traktu (gastritidy, žaludečního vředu, cukrovka, žlučový kámen onemocnění), respirační (astma, chronická bronchitida, tuberkulóza), urogenitální systém (pyelonefritida, cystitida, zánět orgánů malé pánve, neplodnost), pohybového aparátu (artritida, osteoporóza, revmatismus), nervového systému (neuropatie, mrtvice), a mnoho dalších.

Poradenství balneologa

Každý organismus má svůj vlastní "zdroj". Aby nedošlo k předčasnému stárnutí těla, není nutné každoroční dovolenou zanedbávat a maximálně ji využít k obnovení těla. Pro maximalizaci terapeutických vlastností přírodních zdrojů by léčba měla být nejméně 14 dní (ideálně 21 dní). Při absolvování kurzu musíte dodržovat dietu a mírné cvičení.

Při plánování odpočinku je nejlepší poradit se s balneologem. Bude si moci vybrat zdravotní středisko nejen ve vaší lokalitě, ale iv zahraničí. Takže, mohou být považovány za nejznámější lázně v Evropě: Montecatini Terme (Itálie), koupele v Budapešti (Maďarsko), Karlovy Vary a Františkovy Lázně (Česká republika), Baden a Bad Ischl (Rakousko), Baden-Baden (Německo) a mnoho dalších .

Je třeba také vzít na vědomí, že u některých onemocnění jsou některé metody léčby kontraindikovány. Kontraindikace k léčbě bahna jsou například: onkologická onemocnění, krvácení, kožní onemocnění v akutním stadiu, některé neurologické a kardiologické onemocnění, stejně jako stav těhotenství. Thalassoterapie je zakázána u některých onemocnění štítné žlázy, zvýšené hladiny estrogenů v krvi u žen, stejně jako alergická reakce na ultrafialové záření. Léčba v horách nedoporučuje hypotenzi, protože vysoká hladina nad mořem může vést k ještě většímu snížení krevního tlaku.

trusted-source[2]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.