^

Zdraví

Znepokojenost tváře

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ztráta citlivosti, pocit brnění, pálení, někdy i nepříjemné bolesti, mohou mít tyto nepříjemné pocity v jakékoli části těla a nazývají se necitlivost. Možná je necitlivost obličeje obzvláště nepříjemná.

trusted-source[1]

Příčiny necitlivost obličeje

Neklid tváře není vždy spojen s onemocněním. Někdy se pocit necitlivosti objeví během spánku na nesprávně zvoleném polštáři nebo nepříjemné pozici odpočinku. V takových případech je ztráta citlivosti dočasná a proběhne v krátkém čase.

V jiných situacích je necitlivost častěji spojována s nervovým nebo cévním onemocněním nebo s jinými patologiemi. Stručně řečeno, můžeme rozlišit následující pravděpodobné příčiny:

 • obličejová paralýza (neuropatie obličejové nervy) - porážka faciálního nervu v důsledku hypotermie, infekce nebo cévního spasmu;
 • Roztroušená skleróza - onemocnění nervového systému autoimunitní povahy, ve kterém se plášť nervových vláken rozpadá;
 • neuritida trigeminálního nervu je porážka nervu v důsledku tlaku na ni nádorovým procesem, edémem, špičkami a dalšími faktory;
 • krvácení nebo trombóza mozkových cév;
 • porušení nervových zakončení;
 • stresující situace, depresivní stavy.

Ztráta citlivosti může být spojena s nedostatkem vitamínu, nedostatkem těla určitých stopových prvků (sodík, draslík), příjmu určitých skupin léčiv. Často se člověk stane znecitlivělý s bolestem hlavy spojeným s migrénou.

Patogeneze přechodné znecitlivění tváře je často vysvětlena přítomností aterosklerózy, hypertenze nebo osteochondrózy. Osoba ztrácí senzitivitu v oběhových poruchách ve vnitřní krční tepně. V takovém případě obvykle umírá strana osoby, na jejímž straně je krev narušena. Kromě znecitlivění může být tento stav ještě zhoršován porušením polykání, řeči, zraku. Pokud citlivost zmizí po dobu delší než jeden den, pak můžete mít podezření na přetrvávající zhoršení cerebrálního oběhu. V této situaci je nutná naléhavá lékařská péče.

trusted-source[2], [3], [4]

Epidemiologie

Vzhledem k tomu, že necitlivost obličeje je pouze příznakem, který může být spojen s mnoha nemocemi, jeho epidemiologie není definována. Necitlivost je často známkou jak běžných, tak vzácných patologií, proto je téměř nemožné odhadnout četnost výskytu tohoto onemocnění.

Pokud uvážíme necitlivost jako příznak stavu mrtvice, můžeme říci, že pro rok na světě pro každých 100 000 lidí může dojít až k 300 případům ztráty citlivosti osoby. Asi 200 000 pacientů se zhoršenou cerebrální cirkulací každoročně zaznamenává v naší zemi. Většina z nich si stěžuje na oslabení citlivosti části nebo poloviny tváře a hlavy.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Symptomy

První známky znecitlivění tváře jsou vyjádřeny v nepříjemném pocitu brnění. Na kůži je pocit "plazící se strašidelné". Pokud se postižená oblast obličeje dotýká ručně, ztrácí se nebo zeslabuje citlivost.

Tento stav lze kombinovat s otoky obličeje, svěděním, svalovou slabostí.

Další výskyt příznaků závisí na stupni poškození nervů nebo cév.

 • Citlivost části obličeje může být pozorována při neuritidě, která se často vyskytuje po hypotermii nebo infekčních onemocněních. Vedle znecitlivění může dojít k asymetrii obličeje, zmizení záhybů na čele, rozšíření oční mezery, slzení.
 • Necitlivost poloviny obličeje je často známkou mrtvice - akutní poruchy cerebrálního oběhu. Při mrtvici je ztráta citlivosti vždy jednostranná a ne jen polovina obličeje, ale i údy na postižené straně narůstají. Kromě necitlivosti pacient stěžuje na změny v vizuální funkci, obtížnosti řeči a motorické koordinaci.
 • Zlomenina levé strany obličeje je často spojena s migrénou - paroxysmální bolestí hlavy způsobenými cévním spasmem. Bolest hlavy s migrénou je vyslovována, někdy s nevolností a zvracením, závratě a pocity tlaku v chrámech.
 • Citlivost pravé strany obličeje a jazyka může naznačovat vývoj cervikální osteochondrózy, roztroušené sklerózy nebo nádorového procesu s mozkem. Často jedna strana obličeje roste hloupě u lidí, kteří zneužívají nikotin nebo steroidní hormony. Taková znecitlivělost může být doprovázena bolestí v krční páteři, pocit "husích hrbolů" v oblasti líce na pravé straně.
 • Zlomenina krku a obličeje je také častým příznakem cervikální osteochondrózy. Dalšími příznaky mohou být stlačování nebo kompresivní bolest na krku, chrámy, závratě, snížená zraková ostrost.
 • Bolest hlavy a necitlivost tváře mohou doprovázet zvýšení intrakraniálního tlaku. ICP může být podezřelý, jestliže existují jiné jeho znamení:
  • bifurkaci a poškození zraku;
  • hluk v hlavě;
  • otoky na obličeji;
  • slabost, nevolnost;
  • podrážděnost, únava;
  • vzhled pytlů nebo modřin u očí.
 • Necitlivost a otok obličeje může být důsledkem jak banálních, tak závažných důvodů:
  • poruchy srdce;
  • beriberi, těžké diety, poruchy příjmu potravy;
  • poruchy spánku;
  • chronická únava;
  • alergie;
  • bohaté jídlo před spaním.

Navíc je možné předpokládat a zvýšit intrakraniální tlak, který může potvrdit pouze lékař.

 • Znepokojenost očí a obličeje je často důsledkem traumatu hlavy. V této situaci je třeba věnovat pozornost dalším nepřímým známkám újmy:
  • krvácení z nosu nebo uší;
  • frustrace vědomí, závratě;
  • nevolnost;
  • modré kruhy pod očima;
  • křeče, potíže s dýcháním.

V případě úrazu byste měli vždy konzultovat lékaře, abyste předešli možnému vážnému poškození.

 • Necitlivost v rukou a obličeje se vyskytuje v akutní cévní mozkové příhody, nebo když přechodné ischemické ataky (mini-mrtvice), u nichž tytéž poruchy charakteristické pohyby končetin na jedné straně, poruchy řeči a vidění, ospalost, poruchy vědomí. Navíc může být závratě, nevolnost, porucha koordinace.
 • Bilaterální znecitlivění obličeje nejčastěji naznačuje porážku nervů způsobujících bolesti, tepelnou a hmatovou citlivost. Ve většině případů je trigeminální nerv zasažen buď v mozku mozku, nebo je potlačován nádorovými procesy na bázi lebky. V tomto případě dochází k úplné necitlivosti se ztrátou reakce na teplotu, bolest a hmatové podněty. Pokud je narušen pouze jeden typ citlivosti, pak můžeme jen mluvit o distální lézi, případných onemocněních mozku.

Citlivost tváře s cervikální osteochondrózou

Cervikální osteochondróza je považována za jednu z nejčastějších příčin znecitlivění v obličeji. Snížení citlivosti a nepohodlí v tomto případě je důsledkem prodlouženého tlaku na cévy a nervových zakončení, které procházejí v blízkosti postiženého obratlového sloupce.

Necitlivost obličeje s cervikální osteochondrózou je obvykle doplněna takovými příznaky jako bolestivá bolest na krku, hlava a rovněž charakteristická křupavost při pokusu o pohyb hlavy. Méně časté jsou závratě, tinnitus, pocit ucpání v uchu, zhoršení vidění.

Onemocnění se nejčastěji vyskytuje u mladých a středních věkových skupin asi 20 až 40 let.

Neklid tváře po extrakci zubů

Při odstranění zubu je gingivální tkáň vždy poškozena ve větším či menším rozsahu. Proto výskyt komplikací po odstranění není neobvyklý, včetně ztráty citlivosti v určité části obličeje.

Citlivost může ovlivnit jazyk, rty, tváře, částečně - oblast dolní čelisti a krku. Nejčastěji se to stává po odstranění zubů spodního řádu - tzv. "Sedm" nebo "osm". Tato necitlivost je spojena se skutečností, že v bezprostřední blízkosti uvedených zubů jsou vlákna trigeminálního nervového průchodu, která může být ovlivněna v době extrakce zubů. V takovém případě je změna citlivosti obvykle dočasná. Obnova se provádí 2-3 dny až týden, někdy až šest měsíců.

Méně častou necitlivost může být výsledkem lokálního podání anestetika. Obvykle by anestezie měla za několik hodin odejít. Stává se však také, že v důsledku edému nebo lokálního narušení krevního oběhu se citlivost obnoví pouze o 2-3 dny.

Citlivost obličeje s AVR

Vegetosovaskulární dystonie je považována za mnohosymptomatickou chorobu, ale mezi četnými projevy VSD, necitlivost obličeje se nestává u všech pacientů. Mnohem častější jsou známky jako únava, poruchy spánku, snížený výkon, dýchavičnost, mdloby, nestabilní stolice, tendence k otokům. Pacienti často zaznamenávají pokles citlivosti v končetinách, zejména při delším sedění nebo ležení. V noci mohou docházet k záchvatům, bolesti nohou, nepravidelnému srdečnímu rytmu.

Necitlivost obličeje není charakteristickým rysem vegetativní dystonie, nicméně, tento příznak může být u pacientů s poruchou (pomalé) oběhu, metabolické poruchy, nízký krevní tlak, ke kterým často dochází u měniče.

Poškození po traumatu na obličej

Po traumatu na obličej nebo na hlavě může dojít ik znecitlivění, zejména pokud je zranění doprovázeno následujícími podmínkami:

 • disekce, poškození celistvosti pokožky;
 • edém, rozsáhlý hematom.

Při těchto podmínkách může být větve trigeminálního nervu poškozena nebo rozdrcena otoky nebo podlitinami. Ve druhém případě zmizení zmizí samo o sobě spolu s nádorem, který stlačuje tkáň.

Při mechanickém poškození nervové větve může obnovení trvat mnohem déle. To může trvat měsíce av některých případech s rozsáhlými a hlubokými zraněními, necitlivost části obličeje zůstává navždy.

Takoví odborníci jako neurochirurg, maxilofaciální chirurg, neurolog mohou v této věci pomoci.

Citlivost tváře při vysokém tlaku

Vysoký krevní tlak může mít škodlivý účinek na vaskulární stěnu žil a tepen, stejně jako přímo na orgány - srdce, ledviny. Z tohoto důvodu mohou negativní důsledky vysokého krevního tlaku být mrtvice, srdeční záchvaty.

Někdy je necitlivost obličeje jedním z prvních příznaků nástupu vývoje komplikací hypertenze. Postupně se mohou objevit další příznaky:

 • zhoršení citlivosti končetin;
 • zhoršené vidění;
 • zácpa vědomí, zhoršení funkce řeči;
 • závratě;
 • rostoucí nevolnost;
 • bolest v hlavě (obvykle ostrá, výrazná).

Necitlivost je častější u mrtvice. Infarkt může být doprovázen ztrátou citlivosti obličeje pouze v ojedinělých případech.

Citlivost obličeje s neurózou

Jedním z důvodů částečné necitlivosti člověka může být neuróza, silný emoční stres, prodloužená deprese. Psychické traumy v tomto případě působí jako zvláštní podněty, které vedou k endokrinně humorálním poruchám a poruchám autonomního nervového systému.

Často se vyskytuje necitlivost ve špičkách: se strachem, stavem psychomotorického agitovanosti. Taková dočasná ztráta citlivosti může být doprovázena třesem, stavem stuporů. Důsledky mohou být různé fobie, poruchy řeči (například koktání), trávení a poruchy močového systému.

Necitlivost v neuróze je obvykle krátkodobá a přechází po zlepšení celkového stavu.

Citlivost obličeje s genyantritidou

Sinusitida je onemocnění maxilárních nosních dutin způsobených zánětlivým procesem. Obvykle se sinusitida projevuje příznaky, jako je bobtnání nosní sliznice, výskyt slizovitého výboje, potíže s nasálním dýcháním, zvýšená tělesná teplota.

Jako komplikace sinusitidy se může zánět šířit do větví trigeminálního nervu, což vyvolává částečnou necitlivost v obličeji, na čele a nozdry. Kromě trigeminu může také trpět nervový obličej.

Chcete-li odstranit necitlivost, měli byste vždy kontaktovat doktora-otolaryngologa a provést protizánětlivou léčbu. Po normalizaci se obvykle obnovuje citlivost obličeje.

Citlivost tváře s roztroušenou sklerózou

Necitlivost těla, končetin a obličeje je jedním z prvních příznaků roztroušené sklerózy. Citlivost se dramaticky ztrácí, v krátké době, bez jistých důvodů a bez dlouhého obnovení.

Kromě ztráty citlivosti se pacienti zaměřují na obecnou rostoucí slabost, zhoršenou koordinaci motorů, chvění v končetinách, mrznou řeč, potíže s polykáním jídla.

Každá z uvedených příznaků, včetně znecitlivění obličeje, často končí po ukončení akutního období roztroušené sklerózy. Nicméně je možné, že příznaky zůstanou navždy, a dokonce se postupně zvýší, bez ohledu na léčbu. Hlavní úlohu v časném oživení těla hrají jednotlivé charakteristiky a vnitřní rezervy pacienta, stejně jako stupeň poškození nemocí.

Citlivost obličeje s polyneuropatií

Citlivost v polyneuropatii se vyskytuje rovnoměrně: pokud jsou to ruce, pak obě, pokud je tvář na jedné straně a na druhé straně. Současně s necitlivostí oslabuje motorová schopnost svalů.

Citlivost, jako známka polyneuropatie, se může objevit po virové infekční nemoci po akutní intoxikaci (otravu). Rozlišujte diabetickou a alkoholickou polyneuropatii, která je důsledkem diabetu a zneužívání alkoholu.

Necitlivost obličeje s polyneuropatií je méně častá než ztráta citlivosti nohou (v kotnících). V některých případech je pozorována současná necitlivost obličeje, končetin a jazyka v závislosti na stupni a hloubce patologie.

Nevolnost tváře během těhotenství

Citlivost obličeje u těhotných žen je poměrně častá. To může být způsobeno mnoha důvody, například:

 • exacerbace osteochondrózy krční páteře, osteoporóza;
 • akutní nedostatek vitamínů a stopových prvků (vápník, hořčík, draslík);
 • anémie s nedostatkem železa;
 • hypotenze, zpomalení toku krve;
 • metabolická porucha;
 • prudký nárůst tělesné hmotnosti;
 • prudký pokles aktivity motoru.

Aby se zabránilo znecitlivění, žena "v pozici" by měla jíst správně (neměla hladovění ani přejídvat), věnovat se speciálnímu fyzickému cvičení těhotným ženám, pravidelně provádět krevní test na stanovení hladiny hemoglobinu.

Kdo kontaktovat?

Diagnostika necitlivost obličeje

Při prvních známkách znecitlivění by se osoba měla okamžitě poradit s lékařem. Správnou diagnostiku doporučuje lékař pacientovi provést některé diagnostické postupy.

 • Analýzy, které pomáhají správně určit příčinu necitlivosti tváře:
  • biochemický krevní test (stanovení nedostatku železa nebo perniciózní anémie);
  • lipidogram, stanovení hladiny cholesterolu v krvi;
  • koagulogram (hodnocení systému koagulace krve);
  • obecná analýza krve a moči;
  • analýza antifosfolipidových protilátek (diagnostika autoimunitních onemocnění).
 • Instrukční diagnostika slouží k objasnění diagnózy:
  • metoda radiografie a zobrazování pomocí magnetické rezonance pomůže identifikovat abnormality v systému lebky a páteře, které by mohly vést k poškození nebo tlaku na cévy nebo nervy;
  • metoda elektronéromyografie umožňuje určit lokalizaci postižených nervových vláken, stejně jako detekovat neuropatii;
  • Ultrazvuková metoda dopplerovského vyšetření určuje cévní poruchy a změny v karotidní a vertebrálně bazilární tepně.

Jiné typy zkoušek lze také přiřadit individuálně. Například, často při znecitlivění osoba požádat o radu na lékaře, neuropathologist, traumatologii, vertebrolog a tak dále. Když se počet zkoušek systémových onemocnění se výrazně zvýšil.

Diferenciální diagnostika se provádí se všemi možnými příčinami necitlivosti v obličeji. Jedná se o mrtvice, zubní problémy, infekční onemocnění, vaskulární a neurologické onemocnění atd.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Léčba necitlivost obličeje

Abychom odstranili znecitlivění tváře, první věcí je předepsaná medikace, která je vybrána v závislosti na výsledcích diagnózy. Mohou být použity různé skupiny léků.

 • Léky, které rozšiřují vaskulární lumen, mohou zároveň zmírnit křeče a zvýšit krevní oběh:
 

Způsob aplikace

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Trental

Obvykle užíváte 2 až 4 tablety třikrát denně po jídle.

Zřídka může docházet k frustraci trávení, zčervenání obličeje, bolesti v hlavě.

Nepoužívejte pro hemoragickou mrtvici.

Berlition

Vezměte si jednou denně půl hodiny před snídaní, 2 tablety nebo kapsle.

Během léčby, nevolnosti, rozrušení stolice, zvýšeného pocení, se mohou objevit alergie.

Léčivo je zvláště účinné při léčbě znecitlivění tváře spojené s diabetickou nebo alkoholickou polyneuropatií.

 • Protizánětlivé léky, které eliminují příznaky zánětu, mohou také odstranit otok a podporovat resorpci infiltrací:
 

Způsob aplikace

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Indometacin

Lék je předepsán pro interní příjem, po jídle, od 25 mg do 3krát denně.

Na recepci se může objevit nevolnost, poruchy chuti k jídlu, únava, bolest v žaludku.

Indomethacin by neměl být užíván s ulcerativními a zánětlivými procesy v zažívacím systému.

Meloxicam

Užívá se perorálně jednou denně s jídlem. Průměrná dávka je 7,5 až 15 mg denně.

Možné poruchy žaludku, anémie, kožní vyrážky, závratě.

Lék není předepsán pro peptický vřed, stejně jako těhotné a kojící ženy.

 • Přípravky - chondroprotektory přispívají k obnově chrupavky a kloubů, což je obzvláště důležité, pokud je znecitlivění tváře způsobeno osteochondrózou krční páteře:
 

Způsob aplikace

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Glukosamin

Tablety určují 1 ks. Třikrát denně s jídlem.

Možná vznik nevolnosti, porucha stolice, bolesti hlavy, alergie ve formě kožních vyrážek.

Obvykle se účinek objevuje nejdříve po 2 týdnech od začátku léčby lékem.

Hledat

Přiřazujte jako intramuskulární injekce, počínaje dávkou 0,3 ml denně, postupně zvyšovat dávku. Doba léčby - od 15 do 25 injekcí, v závislosti na množství léku podávaného denně.

Někdy se během léčby může pacientova situace zhoršit. K tomu dochází přibližně po šesté injekci. Dále je stav normalizován a zdokonalen bez další korekce.

Zlepšení nastane nejdříve 2-3 týdny po zahájení léčby.

 • Prostředky, které zlepšují mozkovou cirkulaci, pomáhají odstranit necitlivost obličeje, spojené s porušením přívodu krve do mozku:
 

Způsob aplikace

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Piracetam

Přiřaďte uvnitř 400-800 mg třikrát denně. Doba přijetí je od 6 do 8 týdnů.

Možná přechodný stav vzrušení, úzkost, nespavost, bolest v hlavě.

V závažných případech je možná aplikace léku.

Caitlin

Lék je užíván po jídle po jídle, 5-10 mg třikrát denně.

Může se jednat o tachykardii, změny krevního tlaku, poruchy spánku.

Během léčby je nutné monitorovat činnost srdce na EKG.

Z ostražitosti obličeje se může zbavit, po dokončení léčby určitými léky. Tyto léky by však měly lékař předepisovat na základě výsledků diagnózy. Samoléčba s léky je nepřijatelná, protože to může způsobit nenapravitelné poškození zdraví.

Vitamíny

Pokud je znecitlivění tváře spojeno s nedostatečností vitamínů v těle, lékař předepíše další příjem multivitaminových přípravků, aby odstranil tento nedostatek. Vitaminy skupiny B jsou základem obnovovací léčby se ztrátou citlivosti, proto je nutné je pravidelně užívat podle schématu, kterou lékař sestavil.

 • Thiamin (B1) je vitamin zodpovědný za normální fungování nervového systému a nervové vedení. Thiamin se nalézá v rybách a masných pokrmech, vejcích, ovesné vločce, fazolích, oříšcích.
 • Riboflavin (B2) - vitamin, který zabraňuje bolesti hlavy, reguluje účinek zvýšeného stresu na nervový systém. Riboflavin lze získat z fermentovaných mléčných výrobků a masa.
 • Kyselina nikotinová (B3) je vitamin, který eliminuje chronickou únavu, zlepšuje myšlenkové procesy. Kyselina nikotinová je přítomna ve velkém množství v různých druzích ořechů, v pohankové krkovičce, v játrech.
 • Kyselina pantothenová (B5) je vitamin, který usnadňuje neomezený přenos nervových impulzů. Kyselinu pantothenovou lze nalézt ve všech druzích zelí, v mléčných výrobcích.
 • Pyridoxin (B6) je vitamin, který je zodpovědný za normální fungování celého nervového systému. Obsahuje obiloviny, banány, fazole.
 • Kyselina listová (B9) je vitamin, který reguluje nervovou excitabilitu. Kyselina listová je dostatečná u ořechů, ovoce, obilovin, zeleniny.
 • Cyanokobalamin (B12) je vitamin, který je zodpovědný za normální spánek a myšlení. Cyanokobalamin se nachází v produktech moře, mléka, kuře.

Fyzioterapeutická léčba

Moderní medicína aktivně využívá fyzioterapeutickou léčbu k odstranění necitlivosti různých etiologií, což zlepšuje účinnost léků a urychluje regeneraci. Při znecitlivění tváře se úspěšně používají následující postupy:

 • akupunktura - metoda akupunktury, která ovlivňuje určité biologicky aktivní body na těle;
 • akupresura - metoda akupresurní masáže;
 • ultraphonoforéza - použití ultrazvukových vibrací ke zlepšení přívodu krve do tkání.

Kromě toho může lékař předepisovat elektroforézu s vitamíny, galvanickým aplikací bahna, cvičební terapii.

Homeopatie

Homeopatie je předepsána lékařem v kombinaci s tradiční léčbou příčin necitlivosti v obličeji. Pokud je necitlivost způsobena osteochondrózou, lze předepsat přípravek Traumeel C. Předepsaný je následující:

 • pro injekce intramuskulární injekce - 1 ampulka denně;
 • v tabletách - 1 ks. Třikrát denně, pod jazykem.

Při porušení cerebrálního oběhu pomohou homeopatické léky Gwako 6, Rustoks 6.

Při přítomnosti nádorových procesů v mozku se můžete uchýlit k přijetí protokolu Banerzhi.

Cévní poruchy často používají přípravek Gelzemium (Virgin Jasmine). Gelzemium se používá v malých ředěních, dávka je vypočtena a předepsána lékařem.

Pokud je necitlivost způsobena psychosomatickými poruchami, neurózy, pak je v takových případech indikován přípravek Nervocheel. Droga se užívá pod jazykem, hodinu po jídle. Maximální jednorázová dávka není větší než jedna tableta. Celkový schéma léčby a frekvence příjmu jsou předepsány lékařem individuálně.

K dnešnímu dni jsou homeopatické léky považovány za nejbezpečnější, protože prakticky nezpůsobují vedlejší účinky. Zřídka může dojít k alergické reakci na jednotlivé složky kteréhokoli z činidel. Neexistují žádné kontraindikace k užívání homeopatických léků.

Operační léčba

Chirurgická léčba může být předepsána v případě, že vznikne zmatenost obličeje v důsledku úplného přerušení nervového vlákna - například po úrazu. Operace může dosáhnout účinku, pokud je provedena včas, v prvních měsících po nástupu necitlivosti. Pokud tomu tak není, pak svaly mohou atrofovat a nervová inervace nebude obnovena.

Operace obnovy nervu je poměrně komplikovaná, ale po ní je jen malá jizva za ušnicí. Důsledky necitlivosti jsou téměř nepostřehnutelné.

Alternativní léčba

Alternativní léčba citlivosti na obličej může být použita pouze jako adjuvantní léčba schválená ošetřujícím lékařem.

Pokud je ztráta citlivosti způsobena cévními poruchami, lze použít následující lék:

 • ½kg petrželové kořenky, stejně jako celer kořen, jeden citrón a kůra jsou drcené v mlýně na maso;
 • hmotnost se smíchá se 150 g medu;
 • přípravek je uchováván v chladničce;
 • den by měl jíst 4 lžičky. Maso ráno před snídaní.

S necitlivostí jsou užitečné kontrastní komprese. Pro proceduru jsou připravena dvě mísy s horkou a studenou vodou. V každé misce ponořte ručník. Na oplátku položte na tvář teplý nebo studený ručník. Takže opakujte až 10krát. Po zákroku namažte obličej výživným krémem. Pro dosažení nejlepšího účinku potřebujete asi 15 takových postupů, které byste měli provádět denně, v noci.

Také dobrý efekt dává medovou masku. Pro jeho přípravu připravte směs 4 lžíce medu a 4 lžíce teplé vody. Hmotnost se na plochu aplikuje asi 20 minut a poté se omyje teplou vodou.

Je užitečné otřít tvář přípravkem Ledum. Suchá prášková rostlina v množství 10 gramů se smísí s 30 ml jablečného octa. Trvejte na 1 týden, po kterém se používají k tření postižených oblastí 3krát denně.

Bylinné ošetření si zaslouží zvláštní pozornost při léčbě necitlivosti v obličeji. Nejčastěji pro zmírnění tohoto stavu se připravují alkoholické tinktury, infuze a bylinné odvarky:

 • jetel;
 • kaštan konský;
 • vrba kůra;
 • listy břízy.

Uvedené rostlinné složky zvyšují průtok krve a podporují vazodilataci, která přímo ovlivňuje obnovení poškozených nervů a tkání.

trusted-source[23], [24], [25]

Komplikace a důsledky

Jak nebezpečná je necitlivost obličeje, určuje lékař. Vše závisí na konkrétní příčině ztráty citlivosti. Ve většině případů dochází k necitlivosti samotné. Avšak pokud tato podmínka vznikla na základě jiné vážné patologie, pravděpodobnost negativních důsledků se významně zvyšuje.

Citlivost může být důsledkem mozkové cirkulace, vaskulárních patologií, nervových onemocnění. Někdy těžká nemoc vede k invaliditě a dokonce ke smrti. Ale abychom mohli vyvodit závěry o možných komplikacích, nevědící pravou příčinu necitlivosti, je to nemožné.

Proto je velmi důležitý diagnostický postup, jehož cílem je přesně určit příčinu porušení citlivosti člověka.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Prevence

Prevence obličeje necitlivost může spočívat v včasné léčení onemocnění srdce a krevních cév, roční diagnózu mozkových cév, pravidelného sledování hladin cholesterolu a parametrů koagulace.

Zdraví krevních cév a nervového systému je možné posílit na základě těchto rad:

 • Je nezbytné chránit nervový systém před stresujícími zátěží, vyhnout se konfliktním situacím;
 • je důležité vést zdravý životní styl, jíst dobře a vyváženým způsobem, pohybovat se více a chodit na čerstvý vzduch;
 • by měli věnovat dostatečnou pozornost nejen práci, ale i odpočinku;
 • noční spánek by neměl být kratší než 7-8 hodin;
 • Pravidelně musíte sledovat krevní tlak a vyhledat lékařskou pomoc včas.

Pokud dáte dostatek času na vaše zdraví, plavidla a nervový systém budou správně plnit svou funkci a tělo bude pracovat hladce, bez selhání.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44]

Předpověď

Prognóza necitlivosti člověka závisí na konkrétních důvodech, které vedly ke ztrátě citlivosti, stejně jako ke stupni vývoje škodlivého faktoru. Ve většině případů, pokud člověk v počáteční fázi zaznamenal necitlivost a požádal o lékařskou pomoc, prognóza může být nazvána příznivá.

Při takových situacích je nutné konzultovat lékaře:

 • pokud je znecitlivění tváře kombinováno s bolestí a celkovým pocitom slabosti v těle;
 • pokud citlivost zmizí nejen v obličeji, ale i v končetinách;
 • pokud je necitlivost tváře dokončena, když kůže nereaguje nejen na dotyk, ale také na teplotní podněty;
 • pokud se současně se ztrátou citlivosti zhorší vidění;
 • pokud je necitlivost kombinována s duševními poruchami.

Necitlivost obličeje je nepohodlným a nepříjemným stavem, který doprovází různé nemoci. Pokud se budete řídit preventivními opatřeními a budete pečlivě sledovat vaše zdraví, pak může být necitlivost nejen vyléčena, ale také předcházet možným negativním důsledkům.

trusted-source[45]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.