^

Zdraví

Zubní lékař - protetik

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kdo je protetický zubař? Jedná se o doktor specializující se na zvláštní oblast stomatologie - zubní ortopedie.

Je-li celková ortopedie zaměřený na léčbu a rehabilitaci poranění pohybového aparátu člověka, zubní protetiky odstranění vady chrupu spojené s poškozenými či chybějícími zuby. To je možné z důvodu protetiky - zvláštní lékařské a technické oblasti klinické stomatologie.

Takže odpověď na otázku - co dělá protetický zubař? - je zřejmé. Zubní protetik se zabývá výrobou (odstranění zubní otisky pro budoucí protetické technici technici) a instalace zubní protézy - umělých náhrad chybějících zubů.

trusted-source[1], [2]

Kdy mám jít do protetického zubaře?

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem by měla být otázka, kdy kontaktovat protetického zubaře, téměř vyčerpávající odpověď?

Služby tohoto odborníka v oblasti protetiky zubů jsou jediným vhodným opatřením s neúplným "obsazením" chrupu. K dispozici je řada technologií a moderních materiálů, které tento problém řeší.

Dnes běžně používané typy protéz, jako jsou spony, mostů, odnímatelný, neodnímatelné, konvenčně odnímatelný a protézy implantované v předem dásní zubní implantáty. Implantaci však implantuje jiný odborník - zubní lékař - implantolog, ale umělý zub na implantátu již instaloval zubní protetik.

Je však na zubním lékaři, aby rozhodl, jakým způsobem nahradit ztracené zuby je pro vás to pravé.

Jaké testy mám vzít, když zavolám zubního protestu?

Protetická stomatologie vyžaduje úplné sanace ústní dutiny, tj. Léčba všech onemocnění ústní sliznice a všech dostupných zubů. Všichni zúčastnění v zubní terapeuta, který pošle pacienta, aby se krevní test pro hepatitidy C (anti-HCV), hepatitidy B (HBsAg), HIV (anti-HIV) a syfilis. Tyto testy jsou dány k zajištění bezpečnosti všech typů zubního ošetření.

Při zvýšené krvácející dásně je nutná analýza úrovně koagulace krve (pro obsah destiček). A pokud máte cukrovku, možná budete potřebovat krevní test na cukr.

Pokud se pacient rozhodne pro protetiku při instalaci implantátů, pak zubní protetik spojuje chirurga-implantologa. V takovém případě bude seznam nezbytných testů mnohem delší a doručení testů jmenuje implantolog.

Jaké diagnostické metody používá zubní protetik?

Hlavní diagnostickou metodou, kterou používá zubní protetika, je rentgen. Orthopantomografie (přehled radiografie zubů) umožňuje získat přehled jak horní, tak spodní čelisti.

Ale nejmodernější diagnostická metoda, která je vyzbrojen dobrou zubní kliniku protetik - zubní počítačovou tomografií, která dává snímek zubů a čelistí ve 3D.

Výhody Počítačová tomografie, aby lékař vidí ve třech rozměrech (hlasitost) konstrukčních vlastností jednotlivých zubů pacienta, stav měkkých tkání dutiny ústní, parodontu a kostní tkáně čelisti, umístění nervů a jiné obvyklé kousnutí.

Jaké onemocnění pacient léčí zubní lékař?

Protézový zubař nešetří zubní onemocnění, ale eliminuje jejich časté následky, což je adentia nebo edentulismus - ztráta zubů. Mezi nejčastější příčiny nenahraditelná ztráta zubu nebo několika zubů jsou spuštěny kazu, zánětu dásní, pulpitidy, periodontitidy, chronické parodontitidy, stejně jako diabetes a dokonce i revmatoidní artritidy. Ztráta zubů může také vést ke zranění čelistí.

Snížení počtu zubů má nejzávažnější účinky na trávicí systém: potraviny, které nejsou dostatečně mleté v ústech, jsou obtížněji strávitelné a méně snadno stravitelné. Neprítomnost zubů je při řeči obtížná.

Kromě toho částečný nebo úplný edentulismus vede k poklesu houbovité kostní tkáně alveolární čelisti, jehož důsledkem je změna některých vnějších obličejových vlastností.

Důležité jsou také adekvátní negativní faktory psychoemotional charakteru doprovázející adenitu: snižují nejen kvalitu života člověka, ale i úroveň jeho sebeúcty.

Tipy zubař-protetik

Chcete-li zachovat své vlastní zuby co nejdéle, přečtěte si prostou radu protetického zubaře.

Takže se musíte pravidelně starat o zuby (čisté ráno a večer). Zuby je třeba léčit včas. Pokud nechcete věnovat pozornost kazu a dalším onemocněním zubů (a dásní), můžete zůstat bez zubů - částečně nebo úplně.

Ke ztrátě zubů dochází k kouření, konzumaci sladkých potravin a nápojů, stejně jako jídla s množstvím sacharidů a kyselin. Společnou příčinou ztráty zubů je parodontitida, která se může vyvinout kvůli diabetes mellitus, chronické podvýživě (se závažnými diety), snížené imunitě a infekci HIV.

Nezapomeňte, že pokud nechodíte k pravidelnému zubnímu lékaři včas, možná budete potřebovat protetický zubař.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.