^

Zdraví

A
A
A

Zvýšený hemoglobin v těhotenství: proč něco dělat?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zvýšený hemoglobin v těhotenství je patologie, která se vyskytuje u žen náchylných k problémům s srážení krve, což vyžaduje včasnou diagnózu a léčbu, aby se zabránilo vzniku komplikací při porodu. Tento problém není tak častý jako nízká hladina hemoglobinu, ale není ani důležitější a vyžaduje si pozornost lékaře. Vývoj příznaků může být latentní, takže potřebujete znát první příznaky a symptomy této patologie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Epidemiologie

Epidemiologie této patologie je taková, že přibližně 5% žen má tuto patologii ve třetím trimestru těhotenství a u 85% žen je asymptomatická. Pouze 10% případů vyžaduje léčbu nebo opatření. Prevalence je vyšší u žen, které mají předispozici k poruchám krevního oběhu.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Příčiny zvýšený hemoglobin během těhotenství

Poznat hlavní příčiny zvýšeného hemoglobinu v těhotenství a pochopit mechanismy patogeneze tohoto problému, potřebujete znát normální vlastnosti hemoglobinu, erytrocytů a jejich poměr, resp. Funkce. Hemoglobin je hlavní složkou erytrocytů - červených krvinek. Erytrocyty zajišťují přenos molekuly kyslíku z plic do všech buněk ženského těla, a to právě kvůli obsahu hemoglobinu v jeho složení. Samotná molekula hemoglobinu obsahuje globinový protein, na kterém je konfigurován hem - je to komplexní prostacyklická sloučenina, která v centru obsahuje molekulu železa. Je to stopový prvek trojmocného železa, který spojuje molekulu kyslíku a poté jej dává buňce během oxidace. Taková komplexní struktura hemoglobinu a zajišťuje jeho hlavní funkci v přenosu kyslíku a udržování buněčného dýchání. Proto může být korelace mezi nárůstem množství hemoglobinu u těhotných žen, jako zvýšení elementárních prvků v jednotce kapalné části krve. Tento stav může způsobit vážné porušení zdraví matky i dítě právě kvůli zhrubnutí krve.

Zvýšení hladiny hemoglobinu tedy může být způsobeno snížením množství kapalné části krve nebo zvýšením tvarovaných prvků.

Důvody pro tento stav mohou být mnohé. Snížení hladiny krevní plazmy může být způsobeno excoxikózou těla po akutních stavech. Takové stavy zahrnují akutní ztrátu krve, průjem nebo zvracení, popáleniny s významným exci- cosisem. Tyto stavy jsou charakterizovány ztrátou krve nebo plazmy nebo kapaliny, což je doprovázeno zvýšením hematokritu a zvyšuje tak hladinu hemoglobinu. Taková příčina zvýšeného hemoglobinu u těhotných žen není často, protože to jsou vážné stavy, které ohrožují život ženy.

Také příčinou zvýšeného hemoglobinu během těhotenství může být kompenzační reakce těla na vývoj plodu a nejbližší porod. To je způsobeno skutečností, že tělo těhotné ženy má další oběhový systém, který také potřebuje zvýšené množství kyslíku. Současně vzrůstá počet erytrocytů a také se zvyšuje hemoglobin. Takový fyziologický proces zvyšování počtu jednotných prvků zajišťuje normální fungování plodového oběhu. Pokud se z tohoto důvodu vyskytne zvýšení hladiny hemoglobinu, nezpůsobuje žádné příznaky a nemějte strach. Při tomto fyziologickém procesu není nárůst vyšší než 10% normálních hodnot. Existují však případy, kdy zvýšení hemoglobinu u těhotných žen vyžaduje okamžitý postup, protože existuje riziko komplikací. To se zpravidla vyskytuje při zvýšení hemoglobinu nad 160 g / l.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Rizikové faktory

Rizikové faktory pro komplikace v důsledku zvýšené hladiny hemoglobinu jsou u žen, které mají v minulosti údaje o cévní slabosti nebo poruchách krvácení. Existují ženy, které jsou obzvláště náchylné k trombóze právě kvůli porušení tónu žilní stěny a tendenci ke zvýšené koagulaci. U těchto žen může zvýšení hladiny hemoglobinu v průběhu těhotenství způsobit výrazné křečové žíly a trombózu různých lokalit, které budou charakterizovat vlastnosti klinice. Ženy z rizikové skupiny by proto měly pečlivě sledovat tyto ukazatele.

trusted-source[26], [27], [28]

Patogeneze

Patogeneze vývoje klinických příznaků závisí na příčině, takže je důležité před zahájením léčby provést důkladnou diagnózu s definicí etiologického faktoru.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39]

Symptomy zvýšený hemoglobin během těhotenství

Zvýšení hemoglobinu se vůbec vůbec necítí a je prostě znakem, který je určen dalším vyšetřením údajů o krevních testech. Někdy se však při patologickém vývoji na pozadí poruchy srážení objevují charakteristické klinické příznaky.

První známky zvýšení hemoglobinu během těhotenství se mohou poprvé projevit teprve ve třetím trimestru těhotenství, kdy se tělo připravuje na budoucí porod a uloží potřebné zdroje s přihlédnutím k možné ztrátě krve. To zvyšuje počet erytrocytů, hemoglobinu a zvyšuje prokoagulační vlastnosti krve. Takové změny mohou být doprovázeny subjektivními příznaky ve formě závratů způsobených narušením normálního krevního oběhu v mozku a poruchami periferní cirkulace. K tomu dochází také kvůli snížené schopnosti krve procházet malými kapilárními kvůli sklonu ke vzniku krevních sraženin. To se projeví chladnými končetinami a chladnými prsty. Později se objevují sekundární poruchy způsobené zhoršením přívodu krve do nervových vláken - projevují se parestézie a křeče ve svalech rukou.

Mohou existovat i jiné nespecifické příznaky ve formě zvýšené únavy, bolesti hlavy, třesení končetin, zhoršení chuti k jídlu, poruchy spánku jako ospalost. Kvůli porušení krevního oběhu může dojít ke zhoršení vidění.

Často se zvyšuje hladina hemoglobinu, pokud se objeví příznaky křečových žil dolních končetin, zejména v pozdním období. Vyvíjí vzhledem k tomu, že ženy, které jsou náchylné k tomuto onemocnění, snižuje tonus cév a zvýšení hladiny hemoglobinu zhoršuje tyto změny a vyvine závažné onemocnění s krevní stáze. Takové dilatační žíly mohou krvácet a to má špatné důsledky při absenci léčby. Proto pokud má žena varikózní onemocnění, a to i ve stavu kompenzace, je nutné kontrolovat hladinu hemoglobinu, protože tyto koncepty jsou vzájemně propojeny.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48]

Diagnostika zvýšený hemoglobin během těhotenství

Diagnostika zvýšeného hemoglobinu je častěji náhodná, protože patologie je asymptomatická. Ale měly by věnovat pozornost stížnostem pacienta, a pokud se vztahují ke zhoršení celkového stavu, nebo bolesti hlavy, pak se nezapomeňte provést kompletní krevní obraz vyloučit anémii, nebo v tomto případě zvýšení hladiny hemoglobinu, které mohou mít podobné klinické příznaky.

Musíte pečlivě prozkoumat ženu a věnovat pozornost stavu žil dolních končetin. Pokud je jejich křivka nebo povrchová poloha, pak by měl být proveden laboratorní test, aby se zabránilo vzniku významných změn.

Analýzy se provádějí v tomto stavu, a je nejvíce informativní - to je běžný krevní testy, jakož i pro řízení srážení krve je nutné provést koagulaci. Při obecném vyšetření krve se stanovují erytrocyty s hemoglobinem, destičkami, leukocyty a ESR. Normální hemoglobin v krvi pro ženy je 120-140 g / l, u mužů 130-160 g / l. V případě snižování nárůstu hemoglobinu u těhotných žen je menší než 10%, pak se jedná o fyziologické krevní sraženiny, ale je-li rychlost větší než 160 g / l, je třeba dávat pozor na takové změny.

Je také nutné provést obecnou analýzu moči, aby se vyloučilo poškození ledvin, protože mohou také trpět oběhovými poruchami, ischémií glomerulárního aparátu a poruchou funkce.

Instrumentální diagnostika může být použita v případě zesílení krve a je nutné zjistit stupeň poruchy oběhu v srdci, stejně jako periferní cévy - žíly. Za tímto účelem se provádí ultrazvuková duplexní studie k určení rychlosti průtoku krve v hlavních orgánech. Při zvýšení hemoglobinu bude tento indikátor vyšší než normativní hodnoty. Za účelem studování funkce žil na pozadí této patologie, pro studium prognózy trombózy a křečových žil, se provádí flebografie. Jedná se o metodu výzkumu, v níž se kontrast zavádí do žil a jejich plnost je plná kontrastu, velikostí, oblastí expanze a tónu.

trusted-source[49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56], [57], [58]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika zvýšeného hemoglobinu během těhotenství by měla být prováděna s akutními stavy, které mohou tento stav doprovázet. Proto je nutné vyloučit z ženy chronické latentní krvácení, stejně jako další stavy dehydratace. Za tímto účelem je zapotřebí určit příčinu patologie a v případě potřeby provést fibrogastroskopii nebo ultrazvukové vyšetření orgánů břišní stěny.

Kdo kontaktovat?

Léčba zvýšený hemoglobin během těhotenství

Léčba této patologie na fyziologické úrovni zvýšení indexů se nevyžaduje. Možnost léčby zvýšeného hemoglobinu během těhotenství je zvažována pouze v případě, že jsou s ním spojeny výrazné klinické příznaky a existuje souběžná patologie.

V každém případě musíte začít s dietními doporučeními. Je nutné použít dostatečné množství vody, aby se reologické vlastnosti krve nepoškodily. Je také nutné vyměnit červené stupně masa ve stravě za bílý, což sníží exogenní zdroje syntézy hemoglobinu. Musíte také dodržovat dietu, která pomůže normalizovat celkové zdraví.

Léková terapie může být indikována s významným zvýšením hematokritu, pak můžete provést infuzi terapii k obnovení objemu cirkulující krve. K tomu použijte roztoky glukózy a soli v poměru jedna k jedné. Infuze může být provedena v krátkodobém režimu, pak během tří dnů je možné obnovit normální stav indikátorů.

Konkrétní léky ke snížení hladiny hemoglobinu neexistují a v žádném případě se nedoporučuje používat. Proto se při klinickém obrazu zvýšeného hemoglobinu během těhotenství projeví symptom. Použití nefrakcionárních heparinů nebo nízkomolekulárních heparinů není opodstatněné, protože jsou kontraindikovány v těhotenství. Používejte léky, které zlepšují reologické vlastnosti krve a podporují normalizaci periferní cirkulace bez závažných zásahů do systému koagulace krve.

 1. Spasmolytické látky pomáhají nejen zlepšit periferní oběh, ale také zlepšit cirkulaci vnitřních orgánů, zabránit rozvoji jejich ischemie a krevní oběh plodu. Nemají vedlejší účinky na plod, a proto mohou být použity jako symptomatická terapie.

Papaverin hydrochlorid - je Myotropic proti křečím, které při vstupu do buněk blokuje syntézu cyklického AMP, přičemž působí nejen na hladkého svalstva vnitřních orgánů, ale také v periferních cévách, což způsobuje jejich relaxaci. Má výrazný vliv především na tepny, což způsobuje zlepšení krevního oběhu, při zvýšené hemoglobinu v krvi zahušťování a závažnosti s poklesem klinických příznaků. Použití papaverinu je v tomto případě ve formě tablet, což pomůže mít delší a výraznější účinek. Dávkování - 10 miligramů dvakrát denně po dobu tří až pěti dnů. Vedlejší účinky papaverin v těhotenství může být ve formě alergické reakce s kožní vyrážka, nevolnost a zvracení, porušení židli s zácpa, bolesti břicha. Tam může být také příznaky kardiovaskulárního systému ve formě poruchy vedení přímo do blokády, arytmie, hypotenze. Možné zvýšené pocení a ospalost, stejně jako přechodné asymptomatické zvýšení hladiny jaterních enzymů.

Bezpečnostní opatření - s opatrností je třeba užívat při souběžné hypotenzi.

 1. Pentoxifylin je léčivo ze skupiny periferních vazodilatátorů, které lze použít se zvýšeným hemoglobinem jako prostředku pro odstranění příznaků ischémie, jak periferní, tak vnitřní ischémie. Způsob užívání drogy je pilulka, kterou musíte vypláchnout vodou bez žvýkání. Dávka léku - dvě tablety třikrát denně. Nežádoucí účinky jsou možné ve formě tachykardie, arytmie, pocitu tepla, bolesti hlavy, pancytopenie, parestézie. Opatření - s tendencí k krvácení nebo peptickým vředem s krvácením v anamnéze, by neměl být užíván.

Použití jiných léků k léčbě zvýšeného hemoglobinu během těhotenství není opodstatněné, jelikož jiné léky mohou poškodit dítě nebo matku nebo vést k komplikovanému porodu. Proto by měla být provedena volba mezi těmito symptomatickými prostředky.

Vitamíny mohou být použity k udržení celkového imunitního stavu žen a k normalizaci nedostatku stopových prvků. Může používat komplexní vitamínové přípravky s kyselinou askorbovou, což zlepšuje propustnost cévních buněk a zabraňuje možným komplikacím spojeným se zvýšeným hemoglobinem. Je třeba vyloučit příjem železa takovou vitaminovou terapií.

Operační léčba této patologie se nepoužívá. Mohou existovat náznaky pro rychlou intervenci, pokud příčinou zvýšeného hemoglobinu je ztráta krve, která je charakterizována akutním stavem, který vyžaduje naléhavou operaci.

Alternativní léčba zvýšeného hemoglobinu v těhotenství

Alternativní léčba zvýšeného hemoglobinu je prioritou vzhledem k tomu, že léčba drogami může v tomto případě poškodit dítě. Proto se používá mnoho alternativních metod, které pomáhají normalizovat nejen reologické vlastnosti krve, ale také stav arteriální a žilní cévní stěny. Hlavní alternativní metody jsou následující:

 1. Zázvor se skořicí má velmi dobré vlastnosti penetrace do cévního lůžka a normalizace hladiny hemoglobinu a tvarovaných prvků a také má vynikající detoxikační a antioxidační vlastnosti. Chcete-li připravit léčivé roztoky, je třeba přidat půl čajové lžičky skořice a dvacet gramů zázvorů nakrájených na kousky na litr vařené vody. Takový čaj by měl být opilý během dne nejméně jeden a půl litru denně, v případě, že během těhotenství není otok.
 2. Pšeničné klíčky také dobře zředí krev. Před použitím doporučujeme důkladně umýt pšenici a nalít malé množství vody. Taková pšenice by měla být konzumována syrově v několika zrnech denně, a to přidáním do salátů.
 3. Kořen kořínka má také vlastnosti pro zlepšení reologických vlastností krve a může být použit jako antitrombotikum, zejména pokud je náchylný na křečové žíly. S léčebným účelem je člověk jednoduše třeba užívat každý den v jídle v malých množstvích po celý týden.

Byliny mají také mnoho příznivých vlastností ve vztahu k oběhovému systému a mohou normalizovat tlak, zmírnit bolesti hlavy a zlepšit periferní oběh zatopením těla.

 1. Velmi užitečné vlastnosti pro snížení hladiny hemoglobinu mají čaj z rybízu, vápníku a žaludku. U takového čaje na litr vody musíte vzít 50 gramů každého ovoce a vyrobit kompot, který by měl být opilý po celý den v dostatečném množství.
 2. Tinktura kůže mladého kaštanu je také široce používána k léčbě tohoto stavu, ale během těhotenství by měla být alkoholická tinktury nahrazena vodou. Chcete-li to udělat, 300 gramů vody by měly být odebrány z kůže tří kaštanů, nalít vařící vodu a trvat na tři dny, pak si ráno a vezměte lžíci ráno a večer.
 3. Listy z citrónového balzámu a žluté burkuny je třeba nalít s vařící vodou a pít v teplé formě na půl šálku ráno na prázdný žaludek po dobu pěti dnů.

Domácí homeopatické prostředky mohou být také použity, protože mohou být používány po dlouhou dobu bez poškození dítěte a velmi vysoce účinné.

 1. Mercurius je homeopatický prostředek založený na anorganickém materiálu. Používá se k léčbě patologických stavů krve s těžkými bolestmi hlavy. Způsob aplikace - pod jazyk, dávkování - deset kapek roztoku třikrát denně. Nežádoucí účinky se vyskytují vzácně, jsou možné alergické projevy.
 2. Viper berus je přípravek z hadího jedu, který má antitrombotické vlastnosti. Dávkování a způsob aplikace přípravku - sedm granulí třikrát denně, držte v ústech až do úplné resorpce. Nežádoucí účinky jsou možné v myšlence kašle, která má suchý charakter. Bezpečnostní opatření - pacienti s alergickou anamnézou v anamnéze mají být užíváni s opatrností.
 3. Apis melifika je přípravek založený na extraktu z včelího včelu, který se používá pro výrazné zduření obličeje, nohou a také doprovázející tromboflebitidu na pozadí zvýšeného hemoglobinu. Dávkování léku - sedm granulí třikrát denně. Způsob aplikace - je třeba rozpustit granule, dokud nejsou úplně rozpuštěny. Nežádoucí účinky jsou možné v podobě alergií u pacientů s bronchiálním astmatem. Bezpečnostní opatření - nevztahují se na žádné alergické reakce na med.
 4. Eskulius je přípravek z koňských kaštanů, který má tropismus do dělohy, a proto se používá k poruchám oběhu v pánevní oblasti a k symptomům ischémie. Lék je dostupný ve formě kapek. Způsob aplikace a dávkování - deset kapek na sklenici teplé vody. Nežádoucí účinky jsou vzácné, dyspeptické poruchy jsou možné.

Tyto alternativní a homeopatické léky mohou být používány po dlouhou dobu před obdobím práce, pokud nejsou komplikace a příznaky jsou pozitivní.

trusted-source[59], [60], [61], [62], [63], [64], [65]

Prevence

Hlavní komplikace, které mohou být způsobeny zvýšením hemoglobinu, jsou spojeny s porušením reologických vlastností krve a porušením periferního krevního oběhu, včetně plodu. Mohou existovat následky ve formě chronické fetální hypoxie, porušení utero-placentární cirkulace, předčasného stárnutí placenty. Může také přispět k ischemii životně důležitých orgánů ženy - je narušen renální průtok krve, vzniká hypertenze ledvin s dalším rizikem preeklampsie. Všechny tyto změny se však mohou vyvinout pouze s prodlouženým a zhoubným zvýšením hladiny hemoglobinu a zhuštění krve.

Prevence zvýšení hemoglobinu je v nespecifických opatřeních. Především by těhotná žena měla pečlivě sledovat stravu a pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Je nutné provést všechny povinné metody výzkumu v těhotenství včas, aby bylo možné identifikovat případné patologie, které mohou být důsledkem této patologie.

trusted-source[66], [67]

Předpověď

Prognóza normální gestace se zvyšujícími se hladinami hemoglobinu ve fyziologických hodnotách je pozitivní, když se obnoví objem cirkulující krve a zabrání se komplikacím.

Zvýšený hemoglobin v těhotenství - problém není častý, příčinou je ve většině případů fyziologické procesy přípravy ženského organismu při porodu. Proto se v tomto případě léčba nedoporučuje bez závažných klinických příznaků. Léčba by se měla provádět hlavně na pozadí normalizace rehydratace a použití alternativních prostředků.

trusted-source[68], [69], [70], [71]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.