^
A
A
A

Benátky mají veškerou šanci úplně projít pod vodou

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

13 March 2017, 09:00

Nebezpečí záplav ohrožuje více než 30 regionů Itálie. Důvodem je především globální změna klimatu. V nedávné době vědci vyjádřili čas, kdy pod vodou může zmizet Benátky - jedno z nejvíce neobvyklých měst na pobřeží Jaderského moře.

Vědci z Itálie a Švýcarska určili, ve kterých oblastech města jsou největší záplavy a co to přesně způsobuje. Specialisté sestavili odpovídající mapu, na které byly uvedeny nejvíce "nebezpečné" místa.

Podrobnosti studie publikovaly autoři v periodických vědeckých zprávách.

Jak vědci naznačují, již předtím roku 2100 se průměrná úroveň terénu, který se nachází v Benátkách, bude nižší než asi 17 až 53 cm. Pokud vezmeme v úvahu, že vyčnívající část pozemků v centrální části města, zhruba 90 cm vyšší než je hladina vody, bude to nakonec bude vést k tomu, že období přílivů bude pozorováno mnohem častěji (dnes je to čtyřikrát za rok a následně se očekává 20-250 krát).

Mapa, sestavená výzkumnými pracovníky, vycházela z informací získaných od satelitů a využívala dvě pásma rádiových vln s různým kmitočtem a prostorovým rozlišením. Tyto informace byly shromážděny během dvou období - od roku 1992 do roku 2010 a také od roku 2008 do roku 2011.

Pokud vezmeme v úvahu období minulého století, můžeme vidět, že Venice ponoření do vody po dobu 25 centimetrů: jedna patnáct centimetrů - je vyčerpání podzemních vod a deset centimetrů - zvýšená hladina moře.

Od roku 2003, aby se zabránilo zaplavení Benátkách, začala městská vláda vybudovat ochranné hráze.

Fakt, že se toto jedinečné město usazuje, vědci již dlouho vědí. Odborníci pravidelně měří hladinu vody v Benátkách, odborníci začali teprve v roce 1872, takže od tohoto data začalo odpočítávání povodní.

Celkový počet povodní v Benátkách se v poslední době výrazně zvýšil. Nejméně čtyři až pětkrát za rok se obyvatelé musí pohybovat po městě pomocí dřevěných desek a příčných nosníků. Důvodem je nejen nárůst hladiny moře, ale i úpadek města.

Mnoho italských odborníků se však domnívá, že toto postupné usídlení nelze považovat za velmi výrazné. "U 1-2 milimetrů za rok - to je zanedbatelná hodnota ve srovnání s ukazateli, které jsme pozorovali před několika desítkami let," - komentovali vědci zastupující Italskou univerzitu v Padově. Rychlý pokles v minulém století byl skutečně způsoben přírodními procesy a čerpáním podzemních vod. Také v tomto období bylo zaznamenáno zvýšení hladiny moře o 11 centimetrů.

Nicméně většina vědců vyjadřuje přesvědčení, že Benátky neočekávají takovou optimistickou budoucnost. Postaveno v případě protipovodňových bariér se pravděpodobně brzy bude muset používat velmi často. Očekává se, že do konce tohoto století se hladina moře zvýší o dalších půl metru, což může zhoršit problém zaplavení města.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.