^
A
A
A

Změna klimatu může ovlivnit psychiku lidí

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

12 April 2017, 09:00

Klimatické a ekologické změny na planetě jsou nebezpečné nejen pro agrární průmysl a megacities, ale také pro duševní zdraví člověka, podle časopisu Huffington Post.

Americká psychologická asociativní skupina a řada ekologů z EcoAmerica představili společně vypracovanou zprávu, která podrobně popisuje dopad globální změny klimatu na lidskou psychiku. Zpráva je publikována pod názvem "Stav psychie a moderní měnící se klima: účinky, důsledky a rady". Experti v nich diskutují o svých zjištěních o tom, že mnoho obyvatel planety je vystaveno vlivu klimatu a ekologie, což vede ke stresujícím stresům, úzkosti, úzkosti, depresivním stavům. Někteří lidé také vyvíjejí sebevražedné tendence nebo závažné duševní poruchy.

Autoři zprávy tvrdí, že přírodní katastrofy přímo ovlivňují vývoj pravidelných a přetrvávajících duševních poruch u lidí, kteří takovou katastrofu zaznamenali. Například v roce 2014 byly země východní Afriky, Nového Zélandu a Francie vystaveny extrémním změnám počasí - od těžkého sucha po rekordní srážky. U populace, která tyto události přežila, bylo následně zaznamenáno velké množství pacientů s psychickým traumatem - což nelze nazvat náhodou. Někteří z těchto lidí ztratili své blízké kvůli katastrofě, někdo ztratil svůj majetek: v důsledku toho trpěl duševní zdraví.

Mezi těmi, kteří utrpěli v důsledku zničujícího účinku hurikánu Katrina (v roce 2005), jeden ze šesti osob později byl diagnostikován s duševní poruchou. O několik let později se tito lidé pokoušeli o sebevražedné pokusy a myšlenky, těžkou depresi nebo afektivní poruchy.

Také odborníci si všimli, že nadměrné oteplování klimatu ovlivnilo zvýšení podrážděnosti a nárůst počtu sebevražd v populaci. Pouze ve Spojených státech se počet tepelných jevů za poslední rok ztrojnásobil. Abnormální teplo způsobilo u lidí vyšší agresivitu, což následně způsobilo ublížení sebe nebo jiným lidem.

Podle statistik je anomální teplo spojeno s nárůstem vlny vražd a sebevražd, protože zvýšení teploty okolí může skutečně negativně ovlivnit psychiku lidí s již existujícími poruchami.

A další kategorie lidí, kteří zažili negativní dopad změny klimatu, jsou vnitřně vysídleni. Podle nejnovějších statistických informací bude muset v příštích třiceti letech přemístit nejméně 200 milionů obyvatel kvůli ekologickým katastrofám, neboť zvyšování úrovně světového oceánu způsobuje určité problémy v mnoha regionech. Ztráta vlasti a výsledný pocit nestability ve většině přistěhovalců často vede k různým duševním poruchám.

Získané údaje by měly být použity k předpovědi situace a poskytnutí pomoci obětem.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.