Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Změna klimatu může ovlivnit psychiku lidí

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 31.05.2018

Klimatické a ekologické změny na planetě jsou nebezpečné nejen pro agrární průmysl a megacities, ale také pro duševní zdraví člověka, podle časopisu Huffington Post.

Americká psychologická asociativní skupina a řada ekologů z EcoAmerica představili společně vypracovanou zprávu, která podrobně popisuje dopad globální změny klimatu na lidskou psychiku. Zpráva je publikována pod názvem "Stav psychie a moderní měnící se klima: účinky, důsledky a rady". Experti v nich diskutují o svých zjištěních o tom, že mnoho obyvatel planety je vystaveno vlivu klimatu a ekologie, což vede ke stresujícím stresům, úzkosti, úzkosti, depresivním stavům. Někteří lidé také vyvíjejí sebevražedné tendence nebo závažné duševní poruchy.

Autoři zprávy tvrdí, že přírodní katastrofy přímo ovlivňují vývoj pravidelných a přetrvávajících duševních poruch u lidí, kteří takovou katastrofu zaznamenali. Například v roce 2014 byly země východní Afriky, Nového Zélandu a Francie vystaveny extrémním změnám počasí - od těžkého sucha po rekordní srážky. U populace, která tyto události přežila, bylo následně zaznamenáno velké množství pacientů s psychickým traumatem - což nelze nazvat náhodou. Někteří z těchto lidí ztratili své blízké kvůli katastrofě, někdo ztratil svůj majetek: v důsledku toho trpěl duševní zdraví.

Mezi těmi, kteří utrpěli v důsledku zničujícího účinku hurikánu Katrina (v roce 2005), jeden ze šesti osob později byl diagnostikován s duševní poruchou. O několik let později se tito lidé pokoušeli o sebevražedné pokusy a myšlenky, těžkou depresi nebo afektivní poruchy.

Také odborníci si všimli, že nadměrné oteplování klimatu ovlivnilo zvýšení podrážděnosti a nárůst počtu sebevražd v populaci. Pouze ve Spojených státech se počet tepelných jevů za poslední rok ztrojnásobil. Abnormální teplo způsobilo u lidí vyšší agresivitu, což následně způsobilo ublížení sebe nebo jiným lidem.

Podle statistik je anomální teplo spojeno s nárůstem vlny vražd a sebevražd, protože zvýšení teploty okolí může skutečně negativně ovlivnit psychiku lidí s již existujícími poruchami.

A další kategorie lidí, kteří zažili negativní dopad změny klimatu, jsou vnitřně vysídleni. Podle nejnovějších statistických informací bude muset v příštích třiceti letech přemístit nejméně 200 milionů obyvatel kvůli ekologickým katastrofám, neboť zvyšování úrovně světového oceánu způsobuje určité problémy v mnoha regionech. Ztráta vlasti a výsledný pocit nestability ve většině přistěhovalců často vede k různým duševním poruchám.

Získané údaje by měly být použity k předpovědi situace a poskytnutí pomoci obětem.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.