^
A
A
A

Chip detekuje změny v genech a upozorní na mobilní zařízení

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.05.2018
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

01 May 2017, 09:00

Tým bioinženýrů z Kalifornie představil nové zařízení schopné detekovat změny v DNA. Přístroj je grapheneový čip a podle vedoucího výzkumného projektu Ratnesh Lala může být užitečný v oblasti medicíny. Vědci poznamenávají, že čip pomůže v detekci virů, bakterií, nádorových nádorů v počátečních fázích analýzy krve apod.

Podle profesora Lal, otevření jeho skupiny může být skutečný průlom a efektivní numerické metody pro detekci různých změn v řetězci DNA se mohou vyskytnout v blízké budoucnosti založené na čipu. Unikátní vývoj kalifornských odborníků se mohou stát základem pro vývoj biosenzorů, čipy implantované do těla a pomáhá identifikovat specifické změny v DNA, jako taková zařízení budou moci přenášet veškeré informace bezdrátově do speciální aplikaci na vašem smartphonu.

Grafenový čip byl navržen tak, aby identifikoval nejčastější formu genetické mutace, která způsobuje rakovinu, cukrovku, srdeční a cévní onemocnění, neurodegenerativní, autoimunitní onemocnění, zánětlivé procesy.

Nyní existují některé technologie, které umožňují odhalit takové nemoci a poruchy v těle způsobené genetickými mutacemi, ale všechny metody jsou poměrně pomalé, drahé, navíc pro jejich použití vyžaduje objemné vybavení. Spoluautor nového výzkumného projektu poznamenal, že cílem jejich týmu bylo vyvinout rychlou, jednoduchou, levnou a snadno použitelnou metodu identifikace nemoci v časných fázích. Čip podle vývojářů pomůže nahradit objemná zařízení a bude schopen reagovat rychleji na jakékoli změny v těle, stejně jako pracovat se smartphonem a okamžitě předá důležité informace pro lékaře.  

Čip se skládá z několika částí - sondy DNA a tranzistoru s grafenovým polem. Sonda je kus dvouvláknové DNA se sekvencí kódující specifický typ polymorfismu jednoho nukleotidu. Hlavním úkolem čipu je zachycení molekul s jednou nukleotidovou změnou a při detekci takových mutací se přenáší elektrický signál přes sondu.

Specialisté také poznamenali, že jejich vyvinutý čip má charakteristickou vlastnost - práce v elektronické podobě díky připojení sondy DNA k grafému tranzistoru. Podle výzkumníků je nový čip prvním zařízením, které kombinuje nanotechnologii DNA a vysokým rozlišením elektronického zvuku, zařízení jasně demonstruje, jak je možné provádět DNA výměnou obvodu na grafenovém tranzistoru. V důsledku tohoto přístupu se objevila technologie, která je docela vhodná pro použití s bezdrátovými elektronickými zařízeními pro detekci změn řetězce DNA.

Nyní se vědci potýkají s rozšiřováním technologie a přidáním schopnosti čipu pracovat přes bezdrátovou síť. Tým profesora Laly se připravuje na testování své techniky v klinických podmínkách, podle jejich názoru čip iniciuje novou éru diagnózy a individuální léčby.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.