^
A
A
A

Člověk znečišťuje atmosféru už dva tisíce let

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

15 June 2017, 09:00

Atmosféra se začala znečišťovat kvůli lidským činům před dvěma tisíci lety, během prosperity starověké římské říše: tehdy začalo do vzduchu pronikat velké množství olova a dalších škodlivých sloučenin. To hlásí odborníci z paleoklimatologie Harvardské univerzity.

"Dostali jsme vyčerpávající informace, že lidská činnost vede k nepřetržitému znečištění atmosféry po dobu nejméně dvou tisíc let. Pouze pravidelné snižování počtu lidí žijících na planetě i hospodářský útlum snižovaly míru znečištění na takové ukazatele, které se dnes nazývají "přirozené", říká Dr. Alexander More z americké univerzity v Harvardu.

V posledních letech vědečtí odborníci podrobně zkoumali charakteristiky lidské činnosti a nárůst počtu pozemských obyvatel a zaměřili se na to, jak tyto faktory ovlivnily klimatické a ekologické změny před nástupem nového období epochy. Změny, ke kterým došlo v posledních dvou stoletích, vedly k počátku tzv. Globálního oteplování a zvýšení obsahu toxických a škodlivých sloučenin ve vzduchu, vodě a půdě.

Například v loňském roce vědci zjistili, že nástup globálního oteplování nemohl být spuštěn v 50. Letech. Dvacátého století a na konci devatenáctého století - v tomto období byly evropské země a Spojené státy na vrcholu průmyslového rozvoje.

Historici upozornili na další faktory a trendy v oblasti znečištění životního prostředí. Obyvatelé starého Říma a ostatních lidí používají v mnoha velkých množstvích: vyráběli nádobí, potrubí, předměty pro domácnost atd. Vědci uvažovali o tom, jak by mohlo aktivní používání olova v té době ovlivnit ekologický stav planety.

Specialisté prováděli výzkum v Alpách - na místech, kde byl led uložen po mnoho tisíc let. Vědci vzali vzorky a určili obsah olova v nich, aby zhodnotili dopad nástupu civilizace na stupeň znečištění Země.

Jak se ukázalo, vzduch v Evropě byl kontaminován po dobu dvou tisíc let, s výjimkou menších časových období, kdy byla lidská činnost pozastavena z jednoho či druhého důvodu. Nejvíce dlouhá doba "zastavení lidské činnosti" byla tedy nejsilnější evropskou epidemií spojenou s mortem. Tato epidemie trvala od 1349 do 1353 let. Podle výzkumu se v tomto okamžiku tavení olova téměř zcela zastavilo, kvůli epidemii bylo zabito nejméně 1/3 celkového počtu obyvatel Evropy, což vedlo k porušení většiny obchodních transakcí a finančních a průmyslových vazeb. Podobná situace vznikla v roce 1460, stejně jako v letech 1880 a 1970.

Je možné, že olovo není jediným toxickým prvkem, který vedl k znečištění ovzduší. Podobný toxický účinek se projevil při zpracování rtuťových a sírových plynů.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.