^
A
A
A

Jaké je nebezpečí vdechování kontaminovaného vzduchu?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

06 November 2020, 09:00

Ukázalo se, že po dvou hodinách pobytu ve znečištěném vzduchu se cévy stanou méně pružnými, srdeční frekvence je narušena a složení krve se mění směrem k zánětu. Taková porušení navíc přetrvávají dalších 24 hodin.

Znečištění ovzduší je škodlivé, což potvrzují i statistiky: lidé, kteří musí dýchat vzduch naplněný průmyslovými a automobilovými výfuky, onemocní častěji a vážněji, na rozdíl od obyvatel méně rušných oblastí. Vědci z Aténské národní univerzity provedli experiment, aby tuto informaci potvrdili nebo vyvrátili.

V laboratorních podmínkách byli vybaveni speciální místností se schopností kontrolovat složení vzduchu. Do místnosti obsahující výfukové plyny vznětového motoru byl čerpán vzduch - přibližně stejný objem, v jakém je přítomen v centrálních částech velkých měst. Podle stejných statistik představují produkty spalování „nafty“ polovinu celkového znečištění ovzduší v městském prostředí. Další místnost byla naplněna normálním neznečištěným vzduchem. Do experimentu bylo vybráno 40 zdravých dobrovolníků, kteří neměli problémy s prací srdce a cév. Lidé byli rozděleni do dvou skupin: někteří z nich byli dvě hodiny ve „plynové“ místnosti, zatímco jiní byli v místnosti s čistým vzduchem. Po 4 týdnech byl experiment opakován se stejnými lidmi, ale první a druhá skupina dobrovolníků byly vyměněny.

Kardiovaskulární zdraví účastníků bylo testováno několika způsoby. Byla měřena aktivita proteinu C, který hraje roli antikoagulancia a snižuje riziko tvorby trombů. Byl měřen C-reaktivní protein, protože je jedním ze základních zánětlivých markerů. Určuje stupeň expanze krevních cév pod vlivem zvýšeného průtoku krve a také vaskulární elasticity. Bylo zjištěno, že po dvou hodinách pobytu v plynné atmosféře se výkon srdce a cév nezměnil nejlepším způsobem.

Ti, kteří inhalovali znečištěný vzduch, zvýšili markery zánětu a aktivity fibrinogenu , inhibovali funkci antikoagulačního proteinu - to znamená, že účastníci měli zvýšené riziko vzniku krevních sraženin. Byly pozorovány poruchy srdečního rytmu, cévní stěny ztratily svoji pružnost, což obecně zhoršovalo krevní oběh. Je pozoruhodné, že tyto nepříznivé změny přetrvávaly po dobu 24 hodin, tj. I poté, co osoba vyšla na čerstvý vzduch. Co můžeme říci o lidech, kteří žijí nebo pracují v centrálních částech měst, kde je téměř neustále znečištěný vzduch.

Vědci již dlouho hovoří o vztahu mezi složením atmosféry a vývojem kardiovaskulárních onemocnění. Nyní představili nezpochybnitelná fakta o negativním dopadu ekologie na lidské zdraví.

Více informací lze najít na webových stránkách European Journal of Preventive Cardiology

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.