Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Co lidé jedí s nejzdravějším srdcem

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 31.05.2018

Vědci objevili kmen, ve kterém lidé žijí, prakticky bez problémů se srdcem. Jsou to zástupci bolivijské vesnice Zimane.

Odborníci zkoumali všechny obyvatele kmene, dokonce i nejstarší, a nenalezli, že mají zvláštní problémy s kardiovaskulárním systémem. Abychom pochopili příčinu tohoto jevu, vědci analyzovali výživové a životní charakteristiky těchto lidí a našli několik významných rozdílů.

Takže většina obyvatel osady se zabývá lovem, rybařením, hospodařením - to znamená, že samy obstarávají potravu. Nejméně 17% celkové stravy, kterou produkují, jsou masné výrobky - je to hra, stejně jako maso některých místních hlodavců.

Kromě toho zástupci kmene využívají ryby - asi 7%, - většinou sladkovodních druhů.

Zbytek stravy - tedy největší - se skládá z obilovin, kukuřice, manioku, ořechů, všech druhů ovoce a zejména banánů.

Pokud rozložíte výslednou dietu na procentní podíl živin, můžete vidět následující obrázek: Množství kalorií populace Chimane dostane ze sacharidových potravin rostlinného původu. V tomto případě denní množství potravin obsahuje poměrně málo tuku - ve skutečnosti je zvěřina mírně štíhlá.

Obyvatelé kmene se zabývají aktivní fyzickou činností. Například podle odhadů každý obyvatel předává průměrně 15 až 17 tisíc kroků denně, bez ohledu na věk. Snad je to kombinace takové výživy a fyzické aktivity, která umožňuje osídlení udržovat zdraví a dlouhověkost.

Vědci zkontrolovali zdravotní stav zástupců této oblasti, kteří již dosáhli 75leté známky, a všimli si, že 70% těchto lidí mělo naprosto čisté a zdravé krevní cévy. Pro srovnání, v tomto věku už více než 80% Američanů má arteriální depozity a aterosklerotické změny cévních stěn.

Současně je třeba poznamenat, že podobné ukazatele byly zjištěny u japonské ženské populace.

Kromě výživy a fyzické aktivity si odborníci všimli, že Bolívci téměř nekouří, ale jsou relativně často infikováni infekčními chorobami a helminthiázami. S největší pravděpodobností to však neovlivňuje stav srdečních a cévních cest.

Profesor-antropolog Michael Gerven z Kalifornské univerzity v Santa Barbary konstatuje, že tento výsledek může dosáhnout jak Evropanů, tak Američanů. Hlavní věcí je denní fyzická práce, zdravá výživa s omezeným množstvím tuku a obecně pozitivní postoj. Kmenové obyvatelé se málokdy hádají, jsou cizí k urbanizaci s stálou přítomností stresu, drží se pozitivního světového názoru.

Dr. Nevid Sattar, mluvčí Univerzity v Glasgowu, potvrzuje toto: "Výsledky studie opět dokazují, že jsme velmi dobře informováni o opatřeních k prevenci onemocnění kardiovaskulárního systému. Co člověk potřebuje žít dlouho? Zdravá výživa, minimální tepelné ošetření jídla, špatné návyky, fyzická aktivita. "


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.