^
A
A
A

Čokoláda působí na lidský mozek jako droga

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

22 September 2012, 17:13

Velmi často je pro sladký zub těžké překonat nevysvětlitelnou touhu po čokoládě. Jeho přitažlivá síla je tak velká, že je tak žádoucí užít si další kus, a pak ještě jeden a tak dále může zanechat celé dlaždice lahodných lahůdek a někdy ne jediné.

Takže, jaké je tajemství tak silné přitažlivosti k čokoládě?

čokoládové ópium

To se snažilo zjistit vědci z University of Michigan.

Navzdory skutečnosti, že výsledky mnoha studií naznačují léčivé vlastnosti čokolády, které mají příznivé účinky na srdce a mohou snížit riziko mozkové mrtvice, odborníci ji považují za ... Drogu.

V mozku se nachází místo - neostriatum, které, jak předtím věřili vědci, je zodpovědné pouze za sledování různých lidských pohybů. Nyní se však ukázalo, že v této oblasti je zábavní centrum, které člověk přijímá z jídla.

V průběhu výzkumu experti prováděli pokusy na potkanech, které dostávaly enkefalin přímo do tohoto místa, podobně při jejich působení na morfin, což by mohlo snížit citlivost na bolest.

Při přijímání dávky enkefalinu potkanů se před očima odborníků objevil nečekaný obraz: hlodavci začali neuvěřitelnou rychlostí a v neuvěřitelných množstvích absorbovaly čokoládové sladkosti. Za hodinu jedna krysa jedla od 3 do 3,5 kilogramu sladkosti. Podle vědců by byl takový experiment proveden na veřejnosti, účinek by byl stejný, s jediným rozdílem, že by člověk mohl překonat 70 kilogramů čokolády.

"Viděli jsme z první ruky, že mechanismus vlivu čokolády na mozek je velmi podobný tomu, jak to ovlivňují drogy," říká spoluautor studie Alexandera Di Feliceantonio. - Stejná oblast mozku se aktivuje, když drogově závislí vidí drogy. Pro člověka je velmi těžké překonat sebe a vzdát toho, co má. "

Odborníci samozřejmě odmítli zveřejnit takové experimenty. Provedli však další experiment. Pomocí magnetického rezonančního zobrazování vědci naskenovali lidský mozek. Pozorovali aktivitu neostriatum během demonstrace drog drogově závislým. Aktivita tohoto místa během rozjímání o drogách se prudce zvýšila. Stejný účinek vyvolávaly potraviny u lidí trpících obezitou. Lidé s normální hmotností lehce reagovali na jídlo.

Tento výzkum ukazuje nové aspekty porozumění zábavným center v lidském mozku a odhaluje nové tajemství zvyků, když se lidé odměňují za jakýkoli výsledek s jídlem.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.