^
A
A
A

Deprese? Pomohou halucinogenní houby

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

14 June 2016, 10:15

Vědci tvrdí, že halucinogenní sloučeniny, které jsou obsaženy v některých houbách, mohou pomoci při vývoji léků z deprese.

Psychedelické (způsobující duševní a fyzické abnormality v organismu), vliv některých druhů hub spojených s látkou obsaženou v něm - psilocybin, a vědci se domnívají, že tato látka může pomoci lidem se závislostí na alkoholické nápoje, úzkost, neurózy (nutkavé). Jak je znázorněno na některých studií, lidé, kteří se psychedelické drogy jsou méně náchylné k sebevraždě, a ne jako náchylné k psychickým stresem.

Účinek psilocybinu je analogický s antidepresivy, působí na receptory v mozku a podle vědců může být užitečný při léčbě depresivních stavů.

Pro léčbu deprese jsou nyní nejčastěji užívány antidepresiva a kognitivní behaviorální terapie, ale v 1 z 5 případů je léčba neúčinná, navíc se často objevují relapsy.

Na Imperial College (Londýn) odborníci vedeni profesorem Robinem Carhart-Harrisem studovali vliv psilocybinu na stav lidí s depresivními poruchami. Studie zahrnovala 12 lidí (6 mužů a žen), kteří měli mírné a závažné projevy deprese. Každý z účastníků dostal 2 kursy antidepresiv, ale léčba nevedla k očekávanému výsledku. Všichni dobrovolníci kromě jednoho se zúčastnili terapeuta. V historii rodiny účastníci studie neměli žádné psychotické poruchy, příbuzní netrpěli žádnými duševními poruchami, alkoholovou nebo drogovou závislostí.

Vědci pro každého dobrovolníka předepsali 2 kursy psilocybinu - v prvním týdnu 10 miligramů, druhý pro 25 miligramů. Léčení bylo pod dohledem psychiatrů, ve zvláštní místnosti se slabým osvětlením a hudbou. Lékaři během léčby pomohli pacientům a sledovali jejich stav.

Během léčby, stejně jako po ukončení průběhu psilocybinu, byli účastníkům podávána magnetická rezonanční zobrazení. V důsledku toho vědci zjistili, že udržovací léčba psilocybinem má pozitivní vliv na stav pacientů, navíc je lék bezpečný a dobře snášen. Tři měsíce po ukončení léčby snížila polovina účastníků symptomy deprese. 

Odborníci poznamenávají, že psychedelický účinek je pozorován po 30-60 minutách po podání léku. Dobrovolníci neukázali žádné závažné nežádoucí účinky, předtím, než se u pacientů cítila úzkost, ale poté, co psilocybin začal působit vzrušení. Devět lidí mělo zmatek, 4 zkušená dočasná nevolnost a čtyři další byli obtěžováni kvůli bolesti hlavy.

Po 7 dnech u všech pacientů zaznamenali odborníci zlepšení, v 8 - dočasné remise. Po 3 měsících se 7 osob tohoto onemocnění neustále zlepšovalo, 5 ze 7 lidí mělo stadium remise.

Podle vědců, přestože psilocybin, jako antidepresiva, působí na receptory mozku, působí rychleji.

Podle autorů studie je nutné provést řadu dodatečných studií, které potvrzují účinnost psilocybinu a porovnávají jeho účinek s účinkem jiných léků používaných k léčbě deprese.

trusted-source[1], [2], [3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.