^
A
A
A

Fotoaparát v ruce zvyšuje emoce

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

05 July 2016, 11:15

Foto - skvělý způsob, jak nejen udržet vzpomínku na příjemné chvíle, ale také prožít ty emoce, ale podle amerických psychologů, fotograf může také dojít k určité emoce během provozu a fotografování proces je může posilovat. Například, pokud člověk zachycuje příjemné chvíle, pak se potěšení z procesu zvyšuje, pokud je zapotřebí natočit něco špatného, negativní emoce se zhoršují.

K takovým závěrům přišla skupina psychologů po sérii experimentů zahrnujících několik tisíc lidí. Všichni dobrovolníci se zapojili do jakéhokoli podnikání - šli na autobusové zájezdy, aby prohlédli památky, chodili na koncerty, muzea nebo v kavárně. Účastníci byli rozděleni do skupin - v jedné bylo nutné použít kameru, jiní lidé se právě těšili procesu.

Po skončení kulturního programu měl každý účastník zhodnotit míru radosti získané a zapojení do procesu psychometrickou stupnicí.

Jako výsledek, vědci zjistili, že lidé, fotografování, co se děje kolem mít více zábavy, například návštěvníci kaváren či restaurací, které fotografoval svůj talíř přímo během jídla, která se odhaduje na průměrné úrovni jejich spokojenosti 1,16 bodu vyšší ve srovnání s těmi, kteří si užili večeři nebo večeři. Také odborníci poznamenali, že účinek myšlenky na osobu, která se odráží na tom, jaký druh fotografií je možné vzít, připomíná efekt, který vzniká fotografovi v procesu natáčení.

V některých případech, psychologové zaznamenali nárůst zapojení do procesu - experiment v muzeu ukázala, že účastníci s kamerami zdržel déle u exponátů a lépe zacházet s nimi (v tomto případě se vědci pomohli speciální brýle s funkcí sledování pohyby očí).

Odborníci však odhalili i opačný účinek: pokud se člověku nelíbilo, co byl nucen udělat nebo sledovat v určitém okamžiku, potřeba fotografování pouze zesílila negativní emoce. Jako příklad lze uvést, vědci popsali případ ve virtuálním safari, kde se experiment účastníci sledovali lvy zaútočit buvola - jako výsledek skupiny s kamerami dostal menší potěšení ze sledování, ve srovnání s těmi, kteří jen sledoval proces dravci útoku.

Pozitivní efekt kamerou v ruce, a případ není projevuje aktivní zapojení do procesu, například, když účastníci byli požádáni, aby postavit jakýkoliv tvar marshmallow, špagety nebo destiček, nyní zpracovat a dát přibližně stejné skupiny s kamerami, a skupinu bez nich.

V důsledku svých pozorování dospěli americkí psychologové k následujícím závěrům: kamera a proces fotografování toho, co se děje, může mít dvojznačný vliv na radost. V plánech odborníků zjistit, zda počet pořízených snímků ovlivňuje vnímání, a také zda proces fotografování může ovlivnit lidskou paměť.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.