^
A
A
A

Hlavním nebezpečím zůstává tuberkulóza

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

04 November 2016, 09:00

WHO se obává, že opatření přijatá k odstranění epidemie tuberkulózy nejsou tak účinná, jak měla být. Podle nových údajů by vlády měly zlepšit preventivní opatření, metody detekce a léčení této nemoci. Mezi globální cíle patří snížení úmrtnosti na tuberkulózu o 90%, snížení nových infekcí o 80%. Podle generální ředitelky Světové zdravotnické organizace Margaret Chan pokračuje šíření infekčních onemocnění nad rámec opatření přijatých zeměmi a zlepšení situace vyžaduje posílenou a koordinovanou práci všech zemí.

Odborníci poznamenali, že jedním z problémů je nerovnost mezi zeměmi, kdy je přístup pacientů k diagnóze a léčbě výrazně odlišný.

Úsilí v boji proti tuberkulóze přispělo v roce 2015 k záchraně více než 3 miliony životů, údaje epidemiologického dozoru však naznačují rychlé šíření této nemoci.

Během uplynulého roku bylo na světě infikováno více než 10 milionů lidí, více než polovina nových případů byla v Pákistánu, Indii, Jihoafrické republice, Indonésii, Číně, zemřelo asi 2 miliony lidí. Od roku 2000 se úmrtnost na tuberkulózu snížila o 22%, ale stále zůstává nemoc na vedoucí pozici pro hlavní příčiny smrti, navíc více lidí zemřelo na infekci než na HIV nebo malárii.

Hlavním problémem je stále diagnóza - předčasná detekce pacientů vede k šíření infekce. Rovněž je třeba poznamenat, že forma tuberkulózy rezistentní vůči lékům ohrožuje celý systém veřejného zdraví. V podstatě se tato forma nachází v Indii, Rusku a Číně. Diagnostické problémy zabraňují přijetí vhodných opatření pro tuberkulózu rezistentní na léky, v posledním roce bylo léčbě zapotřebí pouze 5 pacientů s touto formou .

Za zmínku stojí také míra léčení - v celosvětovém měřítku nejsou příliš vyšší než 50%.

Ve WHO poznamenal, že zachránit lidstvo před epidemií používat rychlé testy, nové drogy. Investice a akce nejsou pro dnešek dostatečné a lidé si začínají uvědomovat, co vede rezistence vůči antimikrobiálním látkám.

Během uplynulého roku nebyli všichni v nouzi schopni přistupovat k léčebným a preventivním zákrokům. To vše je způsobeno nedostatkem prostředků na boj proti epidemii tuberkulózy. Ve Spojených státech je třeba s ohledem na přidělení potřebné částky zvýšit příjmy o 2 miliardy, jinak se situace může zhoršit v 3-4 letech. Také, abychom vedli výzkum zaměřený na práci s novými léky, diagnostickými metodami, preventivními očkovacími látkami, je každoročně požadováno dalších 1 miliarda dolarů, ale zdroje pro všechny plánované činnosti nestačí.

WHO země připomněla, že je důležité zajistit maximální pokrytí zdravotnických služeb, zvýšit financování veřejného zdraví zejména v zemích, kde je vysoká míra infekce a úmrtí na tuberkulózu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.