^
A
A
A

Inteligentní vlákna - budoucnost diagnostiky

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

27 July 2016, 09:00

Vědci ze Spojených států a Indie společně vyvinuli unikátní přístroj, který může proniknout do tkání a provádět diagnostiku. Specialisté vytvořili speciální vlákna pro šití poškozených tkání, v nichž byly vestavěny nano-senzory a připojeny k bezdrátové schéma zapojení. Kromě toho se závity lišily v citlivosti na různé chemické a fyzické spojení. Podle vědecké skupiny pomůže jejich vynález řídit proces hojení ran, pooperačních stehů a sledovat celkový stav pacienta.

V jednom z výzkumných center vědci zjistili, že vlákna jsou vynikající základnou pro diagnostické implantáty. Výzkum byl prováděn na laboratorních hlodavcích - v důsledku toho mohli vědci na základě údajů o napětí, tlaku, teplotě apod. Vlákna zhodnotit zdravotní stav zvířat - všechna data byla získána na počítači a mobilním zařízení prostřednictvím bezdrátového datového spojení. Speciální vodivé nitě, zpracované s potřebnými komponentami, byly do těla potkanů šité a poté, co analyzovali získané údaje, vědci vyhodnotili proces hojení, pravděpodobnost infekce a také odhalili porušení biochemické rovnováhy těla.

Prostřednictvím pramenů vědci získat údaje o hladině glukózy v krvi acidobazická rovnováha, tlak, atd. Specifické malá zařízení nejen schopen proniknout do měkkých tkání, ale komplexní struktura orgánů a ortopedických implantátů.

Nyní je těžké říci, zda tyto příze se používají v lékařské praxi v blízké budoucnosti, jak se vědci ještě vynaložit hodně výzkumu v této oblasti, ale podle předběžných údajů, „smart příze“ pomůže optimalizovat léčbu konkrétního pacienta.  

Nyní nejsou žádné diagnostické přístroje, které by mohly být ušité do struktury tkaniny nebo orgánu, a nitě se mohou stát skutečným průlomem v této oblasti. Speciálně ošetřené příze může být základem nejen pro chirurgické implantáty, ale také všité do textilií, například v obvazech, aby lékaři mohli sledovat proces hojení pooperačních stehy, a použitý v prostředcích pro zdravotní diagnostiku.

Všechny existující základy pro diagnostické implantáty jsou dnes dvourozměrné přístroje, jejichž praktičnost v plochých tkáních byla omezená.

Vědci jsou si jisti, že "inteligentní vlákna" mohou být použity k vývoji inteligentního materiálu, který bude do tkaniny ušit. Je možné, že vlákna budou implantovány do lidského těla a stanou se nepostradatelnou pomůckou pro lékaře při diagnostice pacientů.

Také výzkumný tým poznamenat, že materiál a zpracování režijních nákladů je poměrně drahé, zároveň připravené materiály jsou poměrně levné a multifunkční, jedna z hlavních výhod, z nichž je schopnost proniknout do tkáňových struktur a komplexní nezbytnou pro dodání sloučeniny tělo s toku kapaliny.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.