^
A
A
A

Jak zabránit opakování arytmie?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

19 February 2020, 14:00

Lékařští odborníci ze Spojených států, Německa, Polska a Ruska tvrdí, že technika renální denervace, minimálně invazivní intervence, pomáhá významně snížit míru recidivy arytmií a opravit pozadí zvýšení krevního tlaku .

Arytmie lze připsat nejčastějším srdečním patologiím. Toto onemocnění je charakterizováno porušením frekvence a rytmu srdečních rytmů, poruchou vzrušení a svalové kontrakce. U mnoha pacientů je porucha rytmu doprovázena zvýšením krevního tlaku, což problém dále zhoršuje. Jednou z nejnebezpečnějších forem arytmie je fibrilace síní . Mluvíme o zvláštním druhu supraventrikulární tachyarytmie, ke kterému dochází při chaotické elektrické aktivitě síní při pulsní frekvenci 350–700 za minutu. Tato frekvence znemožňuje koordinaci kontrakcí. Je velmi důležité nejen léčit patologii, ale také zabránit jejím dalším relapsům, z nichž každý představuje pro pacienta vážné nebezpečí.

Jedním ze způsobů takové prevence lze nazvat metodou, která byla objevena vědci zastupujícími Národní lékařské výzkumné středisko a Federální centrum pro kardiovaskulární chirurgii. Lékaři zahájili multicentrický randomizovaný klinický projekt, během kterého určili pozitivní preventivní účinek renální denervace. Metoda ničení nervů umístěných ve stěnách tepen ledvin se provádí současně se standardním intervenčním zásahem, kterým je radiofrekvenční izolace koncových sekcí plicních žilních cév. To vám umožní snížit pravděpodobnost opětovného výskytu arytmie a zvýhodňuje normalizaci krevního tlaku.

V průběhu projektové práce se vědci seznámili s anamnézou více než 300 pacientů trpících fibrilací síní doprovázených zvýšením krevního tlaku. Pro polovinu z nich byla použita ablace katétru a pro druhou polovinu byla kromě standardních postupů použita metoda renální denervace. Výsledkem bylo, že nejlepší výsledky byly zaznamenány ve druhé skupině pacientů: v průběhu roku po ukončení léčby bylo procento pacientů bez recidivy arytmie u těchto pacientů vyšší než v první skupině. Jejich krevní tlak byl navíc zcela normální.

Vědci již dříve provedli podobnou studii, i když byla mnohem méně rozsáhlá: zahrnovalo pouze 27 pacientů trpících fibrilací síní při zvýšeném krevním tlaku. Výsledky pak měly hodně společného se současnými výsledky. Ukazuje se, že během druhé studie odborníci pouze potvrdili informace, které existovaly dříve. Snad dalším krokem bude zavedení nové metody v klinické praxi.

Materiál publikovaný v časopise Journal of American Medical Association

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.