^
A
A
A

Kmenové buňky pomáhají vyléčit paralýzu

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

26 April 2016, 09:00

Američtí odborníci nedávno uvedli, že byli schopni obnovit motorickou aktivitu u zvířat s poraněním míchy - výsledky svého výzkumu publikovaly v jedné z vědeckých publikací. Je třeba poznamenat, že tento vědecký projekt je jedinečný, protože dřívější odborníci nemohli ovlivnit regenerační procesy v míchu, postupovali poměrně dlouho, a ne vždy byla dokončena rekonstrukce.

Na Kalifornské univerzitě uskutečnil tým neurofyziologů pokusy u potkanů, které měly poškozenou míchu. V pracovních kmenových buňkách se použily matrice, které se následně formovaly do neuronů míchy. Specialisté injikovali buňky na paralyzované zvíře přímo do míchy, v důsledku čehož se jeho integrita postupně obnovovala. Pozorování ukázala, že buňky vstoupily do míchy začaly fungovat s časem, zatímco jejich práce byla zcela identická s počátečními buňkami mozku. Nové buňky se aktivně podílely na tvorbě nových tkání, díky nimž se dříve paralyzované zvířata mohly znovu pohybovat.

Vedoucí výzkumného projektu, Mark Tushinskogo poznamenat, že díky nové techniky v blízké budoucnosti specialistů bude moci obnovit mobilitu lidí, což má za následek vážná zranění zůstal ochrnutý a upoután na invalidní vozík. Výzkumný tým vysvětlil, že nejdůležitější součástí běžného provozu pohonného systému obratlovců je kortikospinálním trakt, dávno všechny výzkumy v této oblasti skončila neúspěchem, a pak, konečně, skupina Tushino podařilo dosáhnout pozitivního efektu.

Nyní vědci plánují provádět pokusy na větších zvířatech. Výzkumný tým také uvedl, že navzdory skutečnosti, že první experimenty byly úspěšné, vždycky se jedná o náhodný faktor, protože dřívější studie, jak již bylo zmíněno, nemohly obnovit motorickou aktivitu laboratorních zvířat.

Vědci jsou téměř jisté, že technika může být použita k léčbě lidí, ale před zahájením klinických zkoušek k potvrzení bezpečnosti techniky, studovat dlouhodobé účinky na zvířecím modelu, a vybrat nejvhodnější typ buněk pro transplantaci u člověka. U potkanů si vědci vybrali neuronální progenitorové buňky krys a lidí, které jsou schopné rozvíjet se do různých typů buněk. Po zavedení do míchy zvířete se buňky naplnily poškozené oblasti a spojily se s celými neurony, po které byl obnoven signál a mobilita se vrátila.

Kmenové buňky jsou nezralé buňky, které se vyskytují v různých mnohobuněčných organizmech. Vlastností těchto buněk je schopnost se samovolně obnovovat a vytvářet nové buňky a také se přeměňovat na buňky různých orgánů a tkání těla. Právě tato schopnost má zainteresované vědce a kmenové buňky jedním z hlavních předmětů výzkumu, zejména v oblasti regenerační medicíny. 

trusted-source[1], [2], [3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.