^

Zdraví

A
A
A

Paralýza spánku

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Paralýza spánku je stav, který se vyskytuje ve spánku a je spojen s fungováním svalového systému. Podrobněji zkoumáme jeho znaky, metody léčby a prevenci.

Setkal jste se se situací, kdy se během nočního probouzení nemůžete pohybovat? Tento stav se nazývá noční stupor a vyžaduje zvláštní pozornost. Během jedné noci se může objevit až pět takových záchvatů, které jsou doprovázeny silným smyslem pro strach, sluchové nebo vizuální halucinace. Ale to není ohrožení života. Dosavadní stav patologie stále není zahrnut do mezinárodní klasifikace nemocí. Ale ve své diagnóze používají somnologové a neurologové parazomní kódování. Nemoc je způsoben nerovnováhou mezi fungováním mozku a tónem svalové tkáně.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny paralýza spánku

Mnoho lékařů a vědců se domnívá, že nedobrovolné záchvaty během spánku - biologický proces, poskytovaný přírodou. Příčiny paralýzy spánku jsou spojeny s dissynchronizací procesů motorického systému a vědomí. Jeho hlavní faktor je založen na poruchách nervového systému. Nejčastěji dochází k malátnosti u dospívajících, ale postihuje jak dospělé, tak děti. Bylo zjištěno, že v některých případech je příčinou poruch genetická predispozice.

Hlavní příčiny nerovnováhy:

 • Výměna denních biorytmů v důsledku časové zóny nebo změny klimatu.
 • Hormonální poruchy.
 • Alkohol, drogová závislost.
 • Použití léků, antidepresiv.
 • Duševní choroby.
 • Nedostatek správného spánku a nespavosti.
 • Porušení nervového systému, stres, neuróza.
 • Dědičná predispozice.
 • Spát na zádech.

Stupor je spojen s porušením fáze rychlého spánku, kdy je tělo co nejklidnější. Podobný stav je možný i během období zaspávání. V tomto případě dochází k paralýze svalů, protože kosterní svaly se uvolňují rychleji než mozek. Mnoho pacientů mylně spojuje tento jev s duševními poruchami, ale to tak není. Paralýza je charakterizována nočními probuzeními v imobilizovaném stavu, obtížemi dýchání kvůli vytlačené hrudi, pocit přítomnosti někoho jiného v okolí.

trusted-source[4]

Patogeneze

Po mnoho staletí byly noční útoky popsány různými vědci a lékaři. Velmi často se o nich hovořilo jako o činnostech jiných světů. V mnoha kulturách jsou příběhy o stvořeních, kvůli jejichž vlivu byl spánek bezbranný. Asi 40% světové populace je pravidelně konfrontováno s tímto onemocněním, zejména dospívajícími. Paralýza spánku může být vrozená a zděděna. Porucha se objevuje u duševních poruch, ve fázi mělkého nebo rušeného spánku, při usnutí nebo při probuzení. Užívání léků a drog, přenášený stres, noční odpočinek na zádech, mohou také vyvolat záchvaty.

Vědci studovali mnoho případů noční stupor a všechny vycházejí z poruchy spánkové fáze. Patogeneze je spojena s nepokojným a mělkým spánkem. Paralýza nastává ve fázi probuzení nebo usnutí. V prvním případě se nazývá hypnopopický a ve druhém případě hypnagogický. V procesu zaspávání se tělo postupně uvolňuje, mysl se stává zakalenou. Ale to se ne vždy děje, v některých případech člověk, který zaspí, se nemůže pohybovat ani dělat slovo, které způsobuje strach a takzvanou paralýzu. Hypnopsychická se objeví po probuzení po fázi rychlého spánku. Celý proces je rozdělen do dvou etap, jejichž trvání je asi 1, 5 hodin:

 • Pomalý (pomalý pohyb očí) - ve druhé fázi je skutečný sen - to je 75% nočního odpočinku. Během tohoto období začíná proces obnovy ztracených sil během posledního dne.
 • Rychlý (aktivní pohyb očí) - po pomalém spánku se objevují sny. V tomto období je možná synchronizace procesů motorického systému a ospalého vědomí, protože sen již prochází, ale organismus se stále nemůže pohybovat. Trvá asi 2 minuty, ale přijaté pocity a dojmy zůstávají v paměti. Toto období může být doprovázeno udušením, halucinacemi, hlukem v uších. Panika se významně zvyšuje, když si člověk uvědomí, že se nemůže pohybovat nebo žádat o pomoc. Pokud člověk ví, co se skutečně děje, ostrý znak se vyhladí nebo projde.

Útoky se vyskytují pouze při samovykládání. Nevyskytují se s násilným probuzením, to je kvůli hlasitým zvukům, křikům, klepáním a jiným faktorům. Porucha může být doprovázena narkolepsií, což je neodolatelná touha usnout. To je způsobeno patologickým stavem mozku v důsledku nedostatečné regulace spánku a bdění.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Symptomy paralýza spánku

Stát, který hraničí se spánkem a bděním a je doprovázen vizuálními nebo sluchovými halucinacemi, je noční úděs. Symptomy ospalé paralýzy jsou velmi často zaměňovány s neurologickými a psychiatrickými poruchami. Nejčastěji dochází při usínání a má řadu charakteristických rysů, zvažte:

 • Pohyb očí je zachráněn, ale spánek nemůže mluvit ani pohybovat.
 • Audiální a vizuální halucinace, pocit přítomnosti nebo dotyku někoho.
 • Pocit stlačit hruď, může se zdát, že někdo je na tom.
 • Panický strach a sny ve skutečnosti.

Podle zdravotnické statistiky asi 20% -60% lidí alespoň jednou v životě, ale čelí takové poruchě. Problém je založen na porušení fáze rychlého spánku, kdy je tělo co nejklidnější, ale žádné sny neexistují. Pokud má atonie, tedy relaxace, plný spánek, pak to vede k paralýze.

První znaky

Nerovnováha mezi fungováním mozku a tónem svalové tkáně, stejně jako řada dalších patologických stavů, má první známky, které jí umožňují rozpoznat. Zvažme je podrobněji:

 • Srdeční búšení
 • Obtížné dýchání v důsledku pocitu tlaku na hrudi
 • Dezorientace v místnosti
 • Strach, panika a nedorozumění toho, co se děje
 • Existuje pocit, že se tělo pohybuje od vědomí
 • Halucinace

Když se objeví, musíte se co nejvíce uvolnit a chvíli počkat, aby útok prošel. Obzvláště podřízené frustraci jsou lidé náchylní k podněcování, se slabou psychikou, introvertem as vyčerpaným nervovým systémem. Tyto příznaky lze těžko charakterizovat jako typické pro většinu onemocnění, ale mohou se objevit s duševními poruchami. Jsou tvořeny dočasnými poruchami ve fungování různých mediátorů mozku.

trusted-source[17]

Syndrom paralýzy spánku

Noční jev, který je charakterizován úplnou nebo částečnou imobilizací během období zaspávání nebo probuzení, je syndrom paralýzy spánku. Spánek zachovává schopnost vizuálně kontrolovat. To znamená, že člověk může jen otevřít oči a prozkoumat místnost. V tomto případě se mohou objevit zrakové, hmatové nebo sluchové halucinace. Chytí dech a tlumení, možná pocit přítomnosti někoho jiného v místnosti. Při probuzení se spánek setkává s hrůzou, přítomností něčeho nebezpečného.

Hypnagogické halucinace, vznikající mezi spánkem a bdělostí, jsou rozděleny do následujících kategorií:

 • Intruder - různé zvuky (stomping, otevírání dveří, sípání) a vzhled stínů.
 • Incubus - dušnost a udušení. Existuje smysl pro příchod smrti.
 • Skupina vestibulárních motorů: pocit mimo tělo, pádu, levitace.

Dalším jménem je syndrom staré čarodějnice. Medicína považuje tuto patologii za porušení jedné z fází spánku. Fyziologicky je podobná přírodní paralýze, ale trvá déle než pár minut.

Komplikace a důsledky

Co je nebezpečné při paralýze spánku? Každý, kdo čelil nočním útokům, pravděpodobně uvažoval, co je nebezpečné, je paralýza spánku. Trápení je doprovázeno stavem hrůzy, mnoha paniky, ale ne ohrožením života. Po pár minutách se vše vrátí k normálu, dýchání a normální srdeční tep, člověk opět usne. Neustále přemýšlející o nadcházejícím snu, člověk vyvolává neurotickou poruchu a nespavost, která vyžaduje lékařskou léčbu.

Ve většině případů není stupor nebezpečný, ale pokud se vyskytuje pravidelně a narušuje noční odpočinek, pak stojí za to navštívit lékaře. Lékařská pomoc je nutná, pokud v době poruchy trpíte epilepsií, narkolepsií, bipolární poruchou. V ostatních případech se doporučuje sledovat režim, ventilovat místnost před spaním a snažit se nespát na zádech. Pokud však útok ještě vyvstane, pak se nebojte, protože je spojen s poruchami spánku a fyziologickými vlastnostmi organismu, nikoliv s vlivem cizinců nebo jiných silných sil.

Noční patologie nepředstavuje zvláštní ohrožení lidského života, ale může způsobit řadu následků. Především je to nervová a duševní porucha, stav stresu. Kvůli nedorozumění toho, co se děje, spánek narazí na pocit strachu a panice. To je možné, pokud se během noci objeví několik záchvatů.

Je však třeba si uvědomit, že nepříjemná podmínka je dočasný jev, který rychle projde. Proto je třeba co nejvíce relaxovat a nesoustřit se na ně. Pro zrychlení probuzení se doporučuje pokusit se přemístit prsty. Nepřipomínejte na vize vzniklé během útoku žádný význam. Abyste neviděli ani neslyšeli - to není skutečné.

Důsledky jsou možné, pokud osoba přebývá na události, spojuje ji s různými nemocemi nebo s vlivem jiných světských sil. Na tomto pozadí se objevuje neuróza, problémy se spánkem kvůli strachu z opětovného ochromení. Ve vzácných případech je spojena s hlubokými psychiatrickými problémy. Často je to však znamení, že tělo se stalo zapleteným ve stádiu spánku.

Rozpad systému probuzení a zaspávání způsobuje mnoho otázek a souvisejících obav. To lze vysvětlit jeho neobvyklou symptomatologií. Každý, kdo narazil na tuto patologii, pravděpodobně uvažoval, zda to může způsobit komplikace.

Hlavní komplikace paralýzy spánku:

 • Obtížné dýchání
 • Pocit hrůzy
 • Tachykardie
 • Sluchové a vizuální halucinace

Tyto příznaky mohou přetrvávat po nějaké době po útoku. Pokud se to vyskytuje u lidí se slabou psychikou, pak na tomto pozadí existují různé nervové poruchy vyžadující lékařskou péči.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23]

Diagnostika paralýza spánku

Pokud se problémy s nočními probuzeními objevují pravidelně, musíte se podívat na lékaře. Diagnóza karotické paralýzy je založena na stížnostech pacienta. Symptomatologie, která způsobuje nepohodlí a porušuje normální režim, je studována. Velmi často na tomto pozadí dochází k chronické únavě a nedostatku spánku. Sbírka anamnézy umožňuje vyvinout správný terapeutický přístup k eliminaci onemocnění.

Diagnostiku provádí somnolog - odborník, který studuje problémy se spánkem. Během výzkumu bude pacient požádán, aby uchoval deník několik týdnů, aby zaznamenal epizody paralýzy a pocity, které nastanou v tomto okamžiku. Rodinná historie je povinná, stejně jako noční odpočinek, aby se ujistil, že nejsou žádné jiné patologické poruchy.

Hlavní metody diagnostiky nočního jevu:

 • Testy, rozhovory, rozhovory - tento diagnostický komplex je nezbytný pro shromažďování stížností pacientů, prozkoumání příznaků syndromu a dalších vlastností.
 • Polysomnografie - pacient je umístěn ve speciální laboratoři spánku na noc. S pomocí snímačů se monitoruje činnost mozku a výkon dýchacího systému. Pohyb na hrudníku, saturace krve s kyslíkem, objem inhalovaného a vydechovaného vzduchu jsou studovány. Tato studie vám umožní plně studovat všech 5 fází spánku, opravit porušení a určit její příčinu.
 • Studie průměrné latence spánku - používá se k detekci narkolepsie. Noční záchvaty mohou být spojeny s touto neurologickou poruchou, která je charakterizována nadměrnou ospalostí a potížemi s kontrolou spánku.

Hlavním pravidlem diagnózy je komplexní přístup. Kromě výše uvedených metod se provádí psychologický, neurologický a psychologický výzkum. Stanovil chronologický typ pacienta a přítomnost onemocnění, které vyvolávají paralýzu.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28]

Analýzy

Při diagnostice jakékoliv choroby se používají laboratorní metody výzkumu. Analýzy umožňují přesnější stanovení příčiny patologického stavu. Nezapomeňte, že paralýza spánku se nevztahuje na lékařské diagnózy, a proto je klasifikována jako parasomie. Potřeba laboratorních studií závisí na příznacích poruchy a na možnosti studia předisponujících faktorů. Analýzy jsou předepsány pro podezření na složitější poruchy, které způsobují nerovnováhu mezi mozkovou funkcí a tonusem svalové tkáně.

Pacientovi může být přiřazen krevní test pro stanovení leukocytů, pokud existuje riziko vzniku narkolepsie. Některé typy látek patří do genetického materiálu, a tak pomáhají při detekci autoimunitních onemocnění. Podle lékařských statistik má 20% světové populace antigeny spojené s narkolepsií.

trusted-source[29], [30]

Instrumentální diagnostika

Existuje mnoho faktorů, které mohou způsobit porušení jedné z fází spánku. Instruktivní diagnóza je nezbytná pro identifikaci příčiny nepříjemného stavu. Výzkumný pracovník se zabývá somnológem a neurológem.

Hlavní diagnostickou metodou je polysomnografie s video monitorováním. Identifikuje fáze spánku, analyzuje jejich průběh a případné poruchy. Lékař obdrží informace o činnosti mozku, respiračních a kardiovaskulárních systémů. Pacientka navíc podstoupí kapnografii a pulzní oximetrii. To je nezbytné pro sledování a analýzu emočně-afektivních a motorických reakcí.

V případě podezření na mozkovou organickou patologii se provádí počítačová tomografie a MRI mozku, ultrazvuk extrakraniálních cév. Vyhodnocuje se také psychoemotický stav pomocí neuropsychologického vyšetření.

Diferenciální diagnostika

Dissynchronizace procesů motorického systému a vědomí je ve svých příznacích podobná neurologickým poruchám. Diferenciální diagnostika umožňuje oddělit tento stav od řady dalších patologií. V počátečních fázích je vada podobná parasomii, tj. Destrukci karotid v době probuzení. Jeho hlavní rozdíl spočívá v tom, že dochází k velmi rychlému pohybu očí, stejně jako k nočním můrám a zmatenému vědomí.

 • Paralýza je podobná jako noční můry parasomie. Noční hrůzy jsou však charakteristické pro obě patologie. S parasomií trvají déle než 15 minut a po nich je sen přerušený. Stupa končí rychle, po které člověk znovu usne.
 • Sleepwalking není klasifikován jako známka frustrace. Ale okamžitá nehybnost to může vyvolat. Nejčastěji se to děje s dědičnou povahou nemoci.
 • Zmatek se objevuje z důvodu přerušení fáze hlubokého spánku. Protože při probuzení existuje silná svalová slabost, která je podobná nehybnosti v nočním fenoménu.
 • Syndrom se diferencuje s epilepsií, k tomu se používá EEG monitorování a provokativní testy. Pacient je konzultován epileptologem.

Diferenciální diagnóza poskytuje příležitost důkladně pochopit situaci a identifikovat její skutečné příčiny.

Paralýza spánku nebo syndrom starých čarodějnic

Pokud se v noci probudíte z udušení ve stavu hrůzy a současně pocítíte cizí přítomnost, pak máte ospalou paralýzu nebo syndrom starých čarodějů. Tento stav je spojen se specifickou fyziologií a poruchami spánkové fáze. K tomu dochází ve fázi zaspávání nebo v období před nesmyslností. Osoba se nemůže pohybovat, křičet nebo vyslovovat slovo. To trvá od několika vteřin do minuty, když se probudí, spánek pocítí paniku a hrůzu.

Syndrom staré čarodějky je studován po mnoho staletí a je popsán v mnoha náboženstvích, kde je spojen s působením různých druhů světových sil. Proto v ortodoxii jsou útoky spojené s démony a muslimská víra jim vysvětluje triky ginů. Mytologie různých zemí světa má své vlastní vysvětlení pro tuto poruchu. Ale i přes paniku a strach, stupor není nebezpečný. Aby nedošlo k normalizaci doby nočního odpočinku, minimalizujte stres a další faktory ovlivňující noční odpočinek.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36]

Kdo kontaktovat?

Léčba paralýza spánku

Porušení jedné z fází spánku není choroba. Léčba karotické paralýzy není snadný úkol. To je způsobeno tím, že patologický stav není konzervativní terapií, ale může být chronický. Z tohoto důvodu vada přichází z času na čas do fáze remise, ale pokud se zhorší, zhoršuje kvalitu života a negativně ovlivňuje centrální nervový systém.

Léčba se skládá z následujících fází:

 • Organizace správné denní rutiny. Je nutné opustit špatné návyky a vést aktivní životní styl. Pro noční odpočinek je třeba předem připravit: ventilaci místnosti, koupání, to znamená relaxovat co nejvíce. Poslední jídlo by mělo být 3 hodiny před spaním.
 • Posilování těla. Správně zvolený průběh terapie vitaminem zvýší odolnost vůči vnějším stimulům. Zvláštní pozornost by měla být věnována stravě, potravina by měla být bohatá na vitamíny a minerály nezbytné pro normální fungování těla.
 • Léčba chronických onemocnění. To je jeden z faktorů, které mohou vyvolat problémy se spánkem. Včasná léčba neurologických, duševních a dalších onemocnění je příslibem zdravého spánku bez probuzení.

Úspěch léčby do značné míry závisí na včasném zahájení léčby. Pokud se nerovnováha objeví pravidelně za několik záchvatů za noc, pak je třeba pomoci neurologa a somnológa.

Léky

Vzhledem k tomu, že dissynchronizace procesů motorického systému a vědomí není klasifikována jako nemoci, pak některé léky určené k jeho léčbě nejsou. Celá terapie je založena na eliminaci faktorů, které negativně ovlivňují spánek a proces obnovy. Pokud však nefarmakologické metody nejsou dostatečně účinné, pak lékař předepíše léky. Zpravidla tyto léky zlepšují proces usínání a používají se pro nespavost, časté probuzení a jiné patologické stavy.

 • Pokud lékař zjistí, že bolest způsobená zranění a dalších faktorů, které vyvolávají poruchy, pacient je předepsáno ibuprofen, diklofenak nebo jiné léky proti bolesti s sedativní účinek.
 • Pokud je paralýza spojena s emocionální poruchou, použijte Triazolam nebo Nitrazepam. Při depresivní poruše je zobrazen chloralhydrát nebo amitriptylin.
 • Při změnách časových pásem, práci v noci a při útocích u starších pacientů as oslabeným tělem použijte Flurazepam, Zolpidem nebo Temazepam.

Správně vybrané léky obnovují normální spánek, eliminují noční probuzení, stejně jako související pocity strachu a panice. Podívejme se podrobněji na populární léky:

 1. Melatonin

Melatonin je látka produkovaná epifýzou, nazývá se také hormon spánku. Přirozený výkon závisí na biologických hodinách těla, tj. Na změně denního a nočního cyklu. Látka má antioxidační aktivitu, brání tvorbě volných radikálů.

 • Indikace k použití: poruchy spánku, nespavost, syndrom zpožděné fáze spánku, regulace biologického cyklu s častými změnami v časových pásmech. Lék stimuluje imunitní systém, stabilizuje krevní tlak.
 • Melatonin má tabletovou formu uvolňování, proto je určen k perorálnímu podání. Pacienti dospělého věku předepisuji 1-2 tablety 1-2 hodiny před spaním, pro děti starší 12 let, 1 tobolku před spaním.
 • Nežádoucí účinky se vyskytují extrémně vzácně. To je možné, když je překročena předepsaná dávka. V žaludku se vyskytují nepohodlí, bolesti hlavy a deprese.
 • Kontraindikace pro použití u dětí do 12 let, během těhotenství a kojení. Přípravek je užíván pouze podle pokynů lékaře.
 1. Vita-melatonin

Syntetický analog melatoninu. Jeho působení je založeno na inhibici sekrece hormonů adenohypofýzy. Zvyšuje hladinu serotoninu, normalizuje cirkadiánní rytmy, biologickou změnu spánku a bdělost. Zvyšuje odolnost proti stresu, duševní a fyzickou výkonnost.

 • Indikace k použití: léčba a prevence narušení cirkadiálního rytmu, častá změna časových pásem. Pomáhá s chronickou nespavostí, spontánními nočními probuzeními a jinými poruchami spánku.
 • Tablety se užívají perorálně vodou. Dospělí jmenují 1-2 kusy. Den 30 minut před spaním ve stejnou dobu. Doba trvání léčby by neměla přesáhnout 1 měsíc. Dávkování pro prevenci patologie v noci určuje lékař. Obvykle 1-2 tablety denně 30 minut před spánkem po dobu 2 měsíců.
 • Nežádoucí účinky se projevují mnoha orgány a systémy. Nejčastěji se pacienti stěžují na alergické reakce na kůži, vyrážku, svědění, stejně jako na poruchy gastrointestinálního traktu. Možná bolesti hlavy a migrény, časté změny nálady, snížená zraková ostrost, bolesti svalů. Abyste je odstranili, musíte přestat užívat drogu a navštívit lékaře.
 • Kontraindikace: individuální intolerance ke složce přípravku, leukémie, epilepsie, autoimunitní onemocnění, diabetes mellitus. Nepoužívá se během těhotenství a laktace a také při léčbě pacientů v dětství. V případě předávkování vzniká dezorientace a prodloužený spánek. Při léčbě se používá symptomatická léčba.
 1. Neurostabil

Přísady rostlinného původu s regeneračními a uklidňujícími vlastnostmi. Je zpravidla předepsáno u pacientů s častými záchvaty, kdy patologie způsobuje strach ze zaspání. Bylinné složení léčiva zvyšuje odolnost těla před stresovými situacemi. Fyto obsahuje následující složky: motherwort bylina tráva oregano, kyselina listová, kořenové pivoňka, chmel kužely, vápenaté, chlorid draselný, oxid hořečnatý, vitamíny skupiny B, A, C, D, PP.

 • Indikace k použití: problémy se spánkem, poruchy biologického cyklu, neurózy, vysoká hladina stresu, zvýšená nervozita reflexní excitability, nespavost, bolesti hlavy a migréna, časté křeče. Účinný při akutním a chronickém stresu se somatickými onemocněními.
 • Způsob aplikace a dávkování se zvolí individuálně pro každého pacienta. Dospělí určují 1-2 kapsle 2-3krát denně během jídla a pro děti 1 kapsle denně. Standardní léčba trvá 30 dní, pokud je to nutné, prodlužuje léčbu.
 • Nežádoucí účinky jsou možné s nesnášenlivostí součástí léku. Vzhledem k tomu, že přípravek Neurosteabil má rostlinný původ, je dobře tolerován, pokud jsou dodrženy předepsané dávky. Je kontraindikováno použití s přecitlivělostí na složky léku, během těhotenství a kojení.

Kromě výše uvedených léků můžete užívat sedativních bylinných léků (Valerian, Pustyrnik, Koňský pivoňka), ale pouze za účelem somnológa nebo neurologa.

Vitamíny

Zdraví a zdraví v mnoha ohledech závisí na plném nočním odpočinku. Různé záchvaty, časté úniky a související stres, podkopávají imunitní systém a negativně ovlivňují tělo. Vitamíny jsou jedním ze zdrojů, které brání patologickému stavu. Podívejme se podrobněji na to, které vitamíny, minerály a stopové prvky pomáhají normalizovat spánek:

 • Vitamin A - zodpovědný za plný spánek a zdraví nervových buněk. Chcete-li doplnit zásobu této látky, musíte jíst sušené ovoce, zejména sušené meruňky, odrůdy tvrdého sýra, vejce a máslo, surovou mrkev a sladké brambory.
 • Vitamíny ze skupiny B - normalizují proces usínání, chrání tělo před stresem, chronickou únavou a poruchou mozku. B1 je přirozený antioxidant a uvolňuje nervové napětí. Obsahuje obiloviny (pohánka, pšenice, ovesné vločky), mořská kala, mléko. B6 eliminuje nervozitu, pomáhá usnout, zlepšuje náladu. Obsahuje v sušených švestkách, mléko, semena, vepřové maso, bramborová kaše a ořechy. B12 je zodpovědný za plnou funkci mozku. S jeho nedostatkem je nespavost a časté záchvaty nočního stupora. Vitamin je v hovězí, vepřové, játrové, mléčné výrobky a vejce.
 • Vitamin C - podporuje vývoj antistresových hormonů, které zabraňují nervozitě a podrážděnosti. Obsahuje citrony, pomeranče, grapefruit, špenát, květák, sladký pepř, rajčata, angrešt.
 • Vitamin D - je nezbytný v případě, že po snu se necítíte odpočívat, únavu a zívání pronásledujete po celý den. Tělo dostává vitamín ze slunce, tedy při opalování, stejně jako z mořských ryb a řas.
 • Vitamin E - je zodpovědný za normální fungování mozku, kontroluje únavu a ospalost. Aby se vykompenzovala jeho nedostatek, měl by mít strava ořechy, olivový olej a slunečnicový olej.
 • Hořčík - pokud jsou problémy s usnutím a častými probuzeními, pak tělo postrádá tuto látku. Pro jeho doplnění v denní stravě by měla být zelenina, dýňová semena, různé ořechy, luštěniny a ryby.
 • Draslík - s jeho nedostatkem, je alarmující sen, časté noční probuzení. Draslík se zadrží v banánech, zelenině, pečených bramborách se slupkou.

Fyzioterapeutická léčba

Jako pomocná metoda s nerovnováhou mezi motorickým systémem a vědomím se často používá fyzioterapie. Má své vlastní charakteristiky, proto je typ postupu určen lékařem, který se zaměřuje na závažnost patologických příznaků. Léčba je zaměřena na tónování a psycho-stimulaci těla pro normalizaci autonomního nervového systému.

Fyzioterapeutická léčba se skládá z těchto postupů:

 • Elektroforéza se sedativními, sedativními léky.
 • Masírovat normalizovat krevní oběh, zmírnit napětí a úzkost.
 • Elektrosonoterapie - dopad pulzu konstantního proudu na centrální nervový systém.
 • Relaxační lázně s mořskou solí, éterickými oleji, perličkami, kyslíkem a jodidem-bromovým koupele.
 • Galvanizace zóny límce - dopad na nervový konec proudu.
 • Akupunktura - aplikovat na tělo speciálních jehel pro akupunkturní body, které stimulují tělo.
 • Aeroterapie - klimatoterapie s použitím volného vzduchu.
 • Elektroslep - ošetření slabými nízkofrekvenčními elektrickými impulsy. Za tímto účelem jsou víčka pacienta umístěna s elektrodami, které přenášejí proud do mozku a krevních cév.

Fyzioterapie probíhá v hydropathických zařízeních, sanatoriach nebo masérských místnostech.

Alternativní léčba

Noční jev je znám z dávných dob. Abychom to odstranili, byla použita alternativní léčba, která se dodnes neztratí. Netradiční metody terapie jsou založeny na použití pouze rostlinných složek, které účinně a bezpečně odstraňují poruchy spánku, ospalost, nespavost a jiné poruchy.

Populární alternativní recepty na paralýzu spánku:

 • Pro rychlé a snadné zaspání doporučujeme vzít sklenici teplého mléka a promíchat s lžící medu. Potřebujete pít ihned před spaním.
 • Teplá koupel s aromatickými oleji z levandule, máty a růží (5-7 kapek) pomůže uvolnit, zmírnit napětí. Spravidla po takovém postupu spánek trvá až do rána bez jakéhokoli probuzení.
 • 200 g medu smíchaného s 30 ml jablečného octa na homogenní konzistenci. Po dobu 30-40 minut před spaním si vezměte pár lžící směsi. Tím se urychlí zaspání a pomůže se uvolnit co nejvíce.
 • Před spaním si můžete připravit uklidňující čaj s hypnotickým účinkem s mátou, hlemíkem a melisou. Vezměte všechny přísady ve stejném poměru, nalijte vroucí vodu, nechte vařit 20 minut a napněte. Můžete pít čaj s medem. Po takovém způsobu je relaxační vana dokonalá.

Ve většině případů nemá alternativní léčba škodlivý vliv na tělo, ale aby se předešlo nežádoucím reakcím, je lepší konzultovat s lékařem.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41]

Bylinné ošetření

Nejbezpečnějším a zároveň účinným prostředkem pro normalizaci fází spánku, procesem usínání a eliminace nespavosti je léčba bylinami. Zeleninové složky jemně působí na tělo, aniž by vyvolaly vedlejší reakce.

Efektivní recepty na léčbu bylin:

 • Hrst rozdrcených čerstvých květů trávy spát, nalijte 500 ml vodky a nechte vařit na temném, chladném místě po dobu 10-15 dnů. Přijatým prostředkem je nutnost filtrovat a přijmout 10 ml před senem.
 • 20 g bylinkového bylinky nalijeme 250 ml vroucí vody a necháme vařit. Výsledná infuze se filtruje a odebírá se ve 100 ml.
 • Hrst suchého drceného hlohového ovoce nalijeme 400 ml vroucí vody a trváme 1-2 hodiny. Infuzní roztok by měl být filtrován a opil ve třech jídlech po dobu 30-40 minut před odpočíváním.
 • V rovnovážném poměru bylinkově bylinkové, mátové, chmelové kužele, drcené kořenové čekanky a medu. Všechny ingredience musí být smíchány, nalijte vroucí vodu a trvají na úplném ochlazení. Napjatý nápoj se odebírá 1-1,5 hodiny před nočním odpočinkem.
 • Suché květiny z neplodu, tymiánu a matka v poměru 1: 1: 1 nalijte 250 ml vroucí vody a vaříme na nízkém ohni po dobu 10 minut. Zahřejte infuzi, přidejte med a pít v noci.

Před aplikací bylinných infuzí je nutné konzultovat ošetřujícího lékaře, protože mohou špatně reagovat s užívanými léky nebo posílit určité patologické stavy těla.

Homeopatie

Alternativní medicína nebo homeopatie se používá při léčení mnoha nemocí. Používá se při nespavosti, poruchách spánku a jako způsobu eliminace ospalé paralýzy. Homeopatické přípravky se používají pouze pro lékařské účely po určení příčiny patologického stavu.

Léčba poruchy spánkové fáze v homeopatickém arzenálu představuje více než 1000 různých prostředků. Forma, dávková forma a dávkování léku jsou individuální pro každého pacienta. Tím se minimalizuje riziko výskytu nežádoucích účinků, závislostí nebo abstinenčních příznaků.

Společné homeopatické léky:

 • Aconite - pomáhá s častými probuzeními, neklidnými sny, nespavostí spojenou s úzkostí a stresem, stejně jako neschopností usnout.
 • Arnica - se používá v případě, že příčinou noční úlevy je zvýšená fyzická aktivita nebo nadměrná exsudace.
 • Koffea - účinný pro případy porušení spojené se zvýšenou duševní aktivitou.
 • Nux vomica - časté noční probouzení, několik útoků ochrnutí na noc, temné sny, časné probouzení a těžké ranní spánek, těžká ospalost a zívání během dne.

Nejlepší účinok léčby je možný s pozitivním postojem pacienta. Čím méně se zabýváte problémem, tím klidnější bude spát.

Operační léčba

K léčbě nedobrovolných záchvatů během spánku se zpravidla používají jiné než lékové metody. Jedná se o různé fyzioterapeutické procedury, dodržování každodenní rutiny, výživy a mnohem více. Používání léků se používá extrémně vzácně, když je stav stuporů příznakem jiných patologií těla.

Operační léčba karotické paralýzy je možná v případě, že se porucha projevila například v důsledku poruch dýchání způsobených chrápáním. Operace se provádí za účelem odstranění příčiny. Plnohodnotná diagnostika umožňuje odhalit všechny faktory poruchy spánkové fáze a vybrat nejúčinnější metody léčby.

Prevence

Syndrom karotické paralýzy není smrtelná patologie. Proto je jeho prevence zaměřena na normalizaci všech fází spánku. Ve většině případů pacientovi není poskytnuta specifická léčba, neboť sada podpůrných a obecných restorativních opatření může eliminovat poruchu.

Metody prevence:

 • Řízení těla a včasná léčba nemocí, které mohou způsobit problémy se spánkem.
 • Příjem lehkých antidepresiv (na rostlinné bázi) pro normalizaci psychoemotional pozadí.
 • Minimalizace stresových situací nebo nadměrného zatížení před spaním
 • Před vstupem do postele vyhledejte pokoj.
 • Poslední jídlo by mělo být tři hodiny před plánovaným nočním odpočinkem.
 • Celý osm hodinový spánek.

Dodržování těchto doporučení pomáhá obnovit plný spánek bez obav a nočních můr.

trusted-source[42], [43]

Předpověď

Paralýza spánku je příčinou obav lidí z různých věkových skupin. Vzniká neočekávaně a zanechává za sebou paniku a hrůzu. Avšak se správným přístupem k léčbě a prevenci má příznivou prognózu. Dodržování spánku a bdění, přiměřená výživa a pravidelné cvičení jsou zárukou plnohodnotného a zdravého nočního odpočinku, který nezničí syndrom staré čarodějky.

trusted-source[44], [45]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.