^
A
A
A

Láhev řas je ekologická alternativa k plastu

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

18 April 2016, 09:00

Jsme všichni zvyklí na plast a ani nemyslíme na škody, které tento jedinečný materiál způsobuje životnímu prostředí, například se běžná plastová lahve rozkládají v přírodě již více než 150 let. Vzhledem k tomu, že většina lahví pro vodu okamžitě po použití spadne do odpadků, kde způsobují obrovské škody na životním prostředí, můžeme mluvit o vážné hrozbě, která se na naší planetě objevuje. Na Islandu objevil návrhář Ari Jonson nestandardní řešení tohoto problému - výrobu ekologických lahví, například z řas.

Autor samotné myšlenky poznamenal, že po dlouhou dobu cítil potřebu nahradit alespoň část plastů, které nás obklopují, které jsou vyráběny, používány v každodenním životě a každodenně vyhazovány milióny lidí. Ari si uvědomil, proč lidé používají materiály, které otrávují zemi už léta, a uvědomili si, že je čas jednat.

Řešení problému by mělo být agar - prášek z řas. Pro vytvoření láhev Johnson také směs agarového prášku a vody, a potom se zahřívá se a vlije se do speciální formy s ledovou vodou, načež byl zcela použitelné lahve, ale stále má určité odlišnosti od známé do všech plastových.

V první řadě láhev řas udržuje svůj tvar jen v naplněné podobě, po devastaci se postupně rozpadá - podle Johnsonové to je přirozená a bezpečná náhrada plastu, o čemž dnes lze uvažovat. Je také třeba poznamenat, že agar je často používán jako zahušťovadlo pro dezerty ve vegetariánské nebo veganské kuchyni, takže láhev řas je jedlá, ale má spíše specifickou chuť.

Každý rok se na světě vyrábí stovky milionů plastů, které se používají hlavně jako obalový materiál. Pro zpracování je jen malá část všeho plastu, zbytek po celá léta, jedou půdu na skládkách nebo padá do oceánu, což také neprospívá životnímu prostředí.

V Japonsku odborníci navrhli řešení problému plastového odpadu, který je zcela opačný k návrháři z Islandu. Japonci budou schopni identifikovat novou bakterie, která může v krátké době rozdělit plasty.

Bakterie byly nalezeny v různých sedimentu (kalu, půdě, atd) - studie ukázaly, že tyto mikroorganismy jsou krmena plast, který se používá jako zdroj uhlíku a energie, po bakterie byla vložena do nádoby s plastovými částicemi, degradace materiálu došlo v průběhu několika týdny.  

Podle vědců se během vývoje mikroorganismů objevilo několik enzymů, z toho důvodu, že vznikly v důsledku vážných stavů, protože bakterie musely přežít v prostředí, které bylo přeplněné PET. Díky těmto enzymům mohou bakterie rozložit plast na hlavní složky šetrné k životnímu prostředí (ethylenglykol a kyselina tereftalová).

V průběhu další práce vědci identifikovali gen, který pomáhá vytvářet nové enzymy z mikroorganismů a byli schopni je rozvíjet v laboratoři. Experimenty ukázaly, že laboratorní bakterie také zničí plast a nabízejí je použít k účinnějšímu způsobu recyklace plastového odpadu. Ale když je metoda široce používána, zůstává to vidět.

trusted-source[1]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.