^
A
A
A

Malá rodina je cesta ke společenskému, ale nikoli evolučnímu úspěchu potomků

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

30 August 2012, 11:29

Jedním ze základů evoluce je přirozený výběr. Čím je větší počet obyvatel určitého zvířecího druhu, tím kvalitativnější by měl být tento výběr.

Je logické, že v tomto případě je velké dědictví důležitou podmínkou úspěšného vývoje. Avšak v industrializované lidské společnosti je růst blahobytu lidí neoddělitelně spojen s vědomým omezením velikosti rodiny. Tato závislost byla v polovině minulého století nazývána "demografickým přechodem" (od tradiční společnosti k moderní).

Podle populární „adaptivní“ teorie demografického přechodu v dlouhodobém příznivý vliv na evolučním procesu jako nízká porodnost zvyšuje blahobyt potomků, což v konečném důsledku je potřeba, aby se dosáhlo úrovně bohatství, které v moderní společnosti díky kterému je možné mít více dětí.

Výzkumníci z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny, University College London a Stockholmská univerzita nesouhlasí s touto teorií. Potvrzují, že malé množství dětí přispívá k dalšímu ekonomickému úspěchu ak získání vysokého společenského postavení potomků, ale říkají, že jejich počet klesá. Vědci dospěli k závěru, že rozhodnutí omezit velikost rodiny může přispět ke zlepšení ekonomického a společenského postavení potomků, ale socioekonomický úspěch nevede vždy k úspěchu v evolučním procesu.

Studie zdůrazňuje, že konflikt v moderní společnosti mezi sociálně-ekonomické a biologické (evolučně) úspěchu, zatímco v tradiční společnosti, chování, které vede k vysoké společenské postavení a pohody, a obvykle zahrnuje velké potomstvo.

Vědci použili údaje o 14 000 osobách, kteří se narodili ve Švédsku na počátku 20. Století a všem jejich potomkům až do dnešního dne pro svůj výzkum.

Výzkumníci určili sociální a ekonomický úspěch těchto lidí pomocí ukazatelů, jako je úspěšnost vzdělávání, dostupnost vysokoškolského vzdělání a celkový příjem rodin.

Reprodukční úspěch byl určen počtem lidí, kteří přežili do dospělosti, manželstvím na 40 let a počtem potomků až do roku 2009.

Ukázalo se, že menší rodina v první studované generaci a menší počet dětí v následujících generacích jsou skutečně spojeny s nejlepším socioekonomickým postavením potomků. Nicméně, na rozdíl od adaptivní hypotézy, malá generace a vysoká spokojenost rodiny neměla žádný vliv na reprodukční úspěch následujících generací nebo tento vliv byl negativní.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.