Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Manželství chrání před alkoholismem

Lékařský expert článku

Psycholog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.05.2018

Vědci tvrdí, že jedinci mají větší pravděpodobnost, že rozvinou alkoholismus, a manželství je druhou ochranou proti této závislosti.

Alkoholismus je závažné onemocnění, které začíná téměř nepřijatelnými příznaky a následně se rozvíjí v patologickou závislost na alkoholu a ničí osobnost člověka. Stojí za zmínku, že někteří lidé mají větší pravděpodobnost vzniku alkoholismu, a to zejména pod vlivem sociálně-ekonomického prostředí, emocionální nebo mentální závislostí dědičné faktory, významnou roli v rozvoji závislosti je hrán oběma vnitřními i vnějšími faktory.

V nové studii se vědci snažili zjistit, jak vztah mezi mužem a ženou, zejména sňatečností, ovlivňuje pravděpodobnost vývoje alkoholismu v budoucnu pro jednoho z manželů a jak se ukázalo, vliv je poměrně silný.

Ale současně, jestliže jeden z manželů je alkoholický, pak se riziko vývoje závažné závislosti ve druhé podstatně zvyšuje.

Studie byla provedena na švédské univerzitě, kde profesor psychiatrie Kenneth Candler a jeho kolegové analyzovali data z více než 3 milionů lidí, kteří se narodili v letech 1960 a 1990, všichni účastníci měli zdravotní problémy a byl sám v době studie. V důsledku toho vědci zjistili, že mezi muži sňatek snižuje pravděpodobnost vývoje alkoholismu o 59%, u žen o 73%. Vědci také tvrdí, že je nutné se oženit s těmi, kteří mají blízké příbuzné, kteří trpí tímto škodlivým zvykem a mají dědičnou předispozici k závislosti na alkoholu. Ale tento výsledek byl neplatný pro ty, kteří před manželstvím je závislý na alkoholu, v tomto případě, v druhé polovině roku výrazně zvýšené riziko vzniku závislosti na alkoholu, a to zejména s ohledem na ženy, které žijí s alkoholiky. Podle profesora Kendlera je život s osobou trpící alkoholovou závislostí mnohem horší než být osamělý.

Nyní vědci zjistí, zda vliv rozvodu na vývoj závislosti na alkoholu. Podle vědců mezera výrazně zvyšuje pravděpodobnost vývoje alkoholismu, a to jak u žen, tak u mužů, protože závažnost ztráty druhé poloviny mnoha lidí se snaží "utopit" ve skle. Také Kendler a jeho tým plánují identifikovat vztah mezi vývojem alkoholismu a jinými životními okolnostmi, například ztrátou práce, neschopností mít dítě atd.

Mimochodem, vědci věří, že manželství jako celek je dobré pro zdraví, například na University of California zjistilo, že lidé s rakovinou, ženatý, žijí déle, ve srovnání s jedinými pacienty s rakovinou.

Po prozkoumání údajů pacientů s onkologickým onemocněním a sledování jejich zdraví po dobu několika let výzkumníci zjistili, že úmrtnost jedinců je vyšší o 27%, u žen o 19%. Podle vědců to může být způsobeno životním stylem a podporou milovaného člověka, který hraje důležitou roli v boji proti takovým chorobám.

trusted-source[1], [2], [3], [4]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.