^
A
A
A

Nejnovější vývoj: barvivo pro vlasy z rybízu

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

20 November 2018, 09:00

Vědci britské univerzity v Leedsu nedávno dokončili vývoj nového netoxického barviva na vlasy. Jedinečná barva má zcela přirozený základ, získaný z kůže bobulí černého rybízu. Podle odborníků je nejnovější nástroj poměrně stabilní - nikoli horší a dokonce lepší než jiné barvivo na vlasy. To není náchylné k zarudnutí, včetně, a s četnými epizody mytí hlavy.

Statistika, kterou provádí Národní institut pro léčbu rakoviny, poukazuje na následující skutečnost: při výrobě standardního obvyklého barviva na vlasy se podílí více než pět tisíc různých chemických složek. Vědci dříve uvedli, že některé z těchto složek přispívají k rozvoji rakovinných procesů u hlodavců. Navíc chemické činidla často způsobují alergické reakce. A jejich pronikání přes kanalizační systém do řek a do moře způsobuje významné poškození ekologického systému.

Ve svém novém projektu vytvořili experti z Velké Británie zcela přirozenou barvicí látku, která se může stát cenným analógem obvyklých barev vlasů.

Vědci zvyklí studovat kůži plodů z černého rybízu získaných po předběžném lisování šťávy. Obsahuje barvicí složky nazvané anthocyaniny. Takové pigmenty mohou mít různé odstíny - od růžové až tmavě fialové. Kromě rybízu jsou přítomny v jiné zelenině, ovoci a dokonce i v květinách - avšak v menším množství.

Po pečlivé filtraci komponent pigmentu je odborníci aplikují na vývoj barvy. Výsledná směs barviv byla aplikována na blonďaté vlasy, které byly krásně zabarvené - v neobvyklé a zajímavé jasně modré barvě. Poté vědci provedli změny ve vzorci produktu a nakonec získali další barevné odstíny - růžové a fialové. Je pozoruhodné, ale po dvanácti epizodách praní barevných vlasů nedošlo k žádné změně barvy - to znamená, že nová barva se ukázala být docela odolná.

Odborníci analyzovali kvalitu opravy nátěru a učinili vhodný závěr: nový nástroj lze použít jako bezpečné přírodní analogy barev známých všem.

Kosmetický průmysl nezastaví. Vzhledem k tomu, že v posledních letech se barvení vlasů v jasných barvách stalo obzvláště oblíbeným u mladých lidí, poptávka po novém vývoji bude značná. Koneckonců, péče o své vlastní zdraví nebylo nikdy zbytečné. Podle odborníků bude nová přírodní barva ještě stabilnější než jakékoliv chemické barvivo. A výroba nového nástroje nevyžaduje velké finanční náklady - což je také důležité.

Více informací o vývoji lze nalézt na stránkách Journal of Agricultural and Food Chemistry (https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.jafc.8b01044).

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.