^
A
A
A

Nový test krve pomůže identifikovat Alzheimerovu chorobu

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 28.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

21 June 2016, 13:00

Ve Švýcarsku vyvinul tým specialistů metodu, která umožňuje včasné odhalení vývoje onemocnění, jako je Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba. Odborníci poznamenali, že nová metoda umožní pacientům vyhnout se páteřní punkci, která se dnes používá k analýze.
 

Spojení mezi stářím a oslabením paměti, mysli si všimli starověcí Řekové a Římané, příznaky Parkinsonovy nemoci se nacházejí v popisu XII století před naším letopočtem. (pravděpodobně tato nemoc byla pozorována v jednom z egyptských faraonů).

A nyní je Alzheimerova a Parkinsonova choroba poměrně často a nákladná pro ekonomiku rozvinutých zemí, takže se vědci snaží nalézt nové efektivní způsoby diagnostiky a léčby těchto poruch.

Nyní lékaři určují stupeň onemocnění měřením určitých bílkovin v mozkomíšním moku a krvi. Vynález švýcarských vědců bude nejen pohodlnější, ale také může pomoci při vývoji nových způsobů léčby.

V neurodegenerativních onemocnění pozorovaných narušení a smrti nervových buněk, švýcarské vědci pokoušeli se měří krevní hladiny proteinu neyrofelamenta (část nervových buněk), který se uvolňuje do krve v průběhu vývoje neurodegenerativních poruch. V důsledku toho byly potvrzeny předpoklady vědecké skupiny - vývoj nemoci lze pozorovat podle úrovně neurofilamentu v krvi. Díky nové zkušební technice vědci mohli získat údaje o porušování kognitivních funkcí. Studie zahrnovala více než 200 dobrovolníků a test ukázal výsledek s přesností 100%, dokonce i v raných stádiích onemocnění. Vedoucí vědecké skupiny Jens Kule poznamenal, že nová metoda je stejně účinná i u zvířat av případě lidí. Také podle profesora Kulea je dnes možné použít výsledky klinických studií na zvířatech a později je porovnat, což umožňuje vývoj nových druhů léčby. 

Například v Německu tým vědců zjistil, že v mozku hlodavců s neurodegenerativními poruchami se hromadí alfa-synuclein, tau protein, beta-amyloid. Vztah mezi hladinou neurofilamentu v krvi a cerebrospinální tekutinou byl stanoven experimentálně, navíc se hladina tohoto proteinu zvyšuje po vývoji onemocnění a poškození mozku. Při umělém zvýšení nebo blokování patologických procesů v těle zvířete bylo zaznamenáno zvýšení nebo snížení hladiny neurofilamentu v krvi. Tato zjištění výzvě vědců si myslí, že v budoucnu určit stadium nemoci může být upuštěno od defektu mozkomíšního moku, což je docela nepříjemné pro starší pacienty a není vhodný pro časté použití.

V komentářích ke studii profesor Koole poznamenal, že nová diagnostická metoda pomůže při provádění klinických studií, například testování léků proti neurodegenerativním poruchám.

trusted-source[1]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.