Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nový test krve pomůže identifikovat Alzheimerovu chorobu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.05.2018

Ve Švýcarsku vyvinul tým specialistů metodu, která umožňuje včasné odhalení vývoje onemocnění, jako je Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba. Odborníci poznamenali, že nová metoda umožní pacientům vyhnout se páteřní punkci, která se dnes používá k analýze.
 

Spojení mezi stářím a oslabením paměti, mysli si všimli starověcí Řekové a Římané, příznaky Parkinsonovy nemoci se nacházejí v popisu XII století před naším letopočtem. (pravděpodobně tato nemoc byla pozorována v jednom z egyptských faraonů).

A nyní je Alzheimerova a Parkinsonova choroba poměrně často a nákladná pro ekonomiku rozvinutých zemí, takže se vědci snaží nalézt nové efektivní způsoby diagnostiky a léčby těchto poruch.

Nyní lékaři určují stupeň onemocnění měřením určitých bílkovin v mozkomíšním moku a krvi. Vynález švýcarských vědců bude nejen pohodlnější, ale také může pomoci při vývoji nových způsobů léčby.

V neurodegenerativních onemocnění pozorovaných narušení a smrti nervových buněk, švýcarské vědci pokoušeli se měří krevní hladiny proteinu neyrofelamenta (část nervových buněk), který se uvolňuje do krve v průběhu vývoje neurodegenerativních poruch. V důsledku toho byly potvrzeny předpoklady vědecké skupiny - vývoj nemoci lze pozorovat podle úrovně neurofilamentu v krvi. Díky nové zkušební technice vědci mohli získat údaje o porušování kognitivních funkcí. Studie zahrnovala více než 200 dobrovolníků a test ukázal výsledek s přesností 100%, dokonce i v raných stádiích onemocnění. Vedoucí vědecké skupiny Jens Kule poznamenal, že nová metoda je stejně účinná i u zvířat av případě lidí. Také podle profesora Kulea je dnes možné použít výsledky klinických studií na zvířatech a později je porovnat, což umožňuje vývoj nových druhů léčby. 

Například v Německu tým vědců zjistil, že v mozku hlodavců s neurodegenerativními poruchami se hromadí alfa-synuclein, tau protein, beta-amyloid. Vztah mezi hladinou neurofilamentu v krvi a cerebrospinální tekutinou byl stanoven experimentálně, navíc se hladina tohoto proteinu zvyšuje po vývoji onemocnění a poškození mozku. Při umělém zvýšení nebo blokování patologických procesů v těle zvířete bylo zaznamenáno zvýšení nebo snížení hladiny neurofilamentu v krvi. Tato zjištění výzvě vědců si myslí, že v budoucnu určit stadium nemoci může být upuštěno od defektu mozkomíšního moku, což je docela nepříjemné pro starší pacienty a není vhodný pro časté použití.

V komentářích ke studii profesor Koole poznamenal, že nová diagnostická metoda pomůže při provádění klinických studií, například testování léků proti neurodegenerativním poruchám.

trusted-source[1]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.