^
A
A
A

Odstranění mandlí u dětí ovlivňuje inkontinenci moči

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

31 December 2021, 09:00

Chirurgická resekce tkáně mandlí a adenoidních výrůstků je častou chirurgickou intervencí, která je předepisována dětem s chronickou a recidivující tonzilitidou a faryngitidou. Někdy je operace doprovázena odstraněním adenoidních tkání. Vědci si všimli, že adenotonzilektomie, která byla provedena u dětí trpících obstrukční spánkovou apnoe, přispěla ke snížení epizodické noční enurézy.

Výsledky výzkumné práce odborníci publikovali na stránkách publikace JAMA Otolaryngology Head&Neck Surgery .

Vědci již dlouho prokázali existenci vztahu mezi nočním pomočováním a onemocněním spánkové apnoe – stavem, kdy je během spánku náhle přerušena dýchací aktivita a po krátké přestávce se náhle obnoví. Noční pomočování je diagnostikováno téměř u poloviny dětí s tímto syndromem. Bylo zjištěno, že příčina patologie je často spojena s hypertrofickým zvýšením lymfoidně-epiteliálního faryngeálního prstence - velkou akumulací lymfoidní tkáně ve sliznicích horních cest dýchacích. Přístroj je reprezentován hltanovými, lingválními, hrtanovými, tubálními a patrovými mandlemi, jakož i jednotlivými folikuly umístěnými ve slizničních tkáních hltanu a orofaryngu. Vědci se rozhodli otestovat, zda by neutralizace příčiny obstrukční poruchy mohla mít dopad na epizodické noční pomočování.

Do studie bylo zapojeno asi čtyři sta dětí trpících mírnou spánkovou apnoe . Průměrný věk účastníků byl 6-7 let (obecně - od 5 do 9 let). Děti byly rozděleny do dvou skupin. První zahrnovala malé pacienty, kteří podstoupili adenotonzilektomii. Druhá skupina zahrnovala děti, které byly podrobeny pozorování a pečlivému lékařskému sledování. Studie pokračovala déle než šest měsíců. Zhruba po sedmi měsících vědci shrnuli a poznamenali, že ve druhé sledované skupině byla frekvence nočního pomočování přibližně dvojnásobná než ve skupině dětí, které podstoupily adenotonzilektomii. Zároveň vědci indikovali 11% snížení výskytu epizodické enurézy u pacientů po resekci mandlí.

Ve vysvětlujících informacích k výzkumné práci je naznačeno, že noční pomočování bylo častěji diagnostikováno u dívek. Pozornost byla věnována i věkovým charakteristikám, rasovému a etnickému původu sledovaných, sklonu k obezitě, poměru hypopnoe/apnoe. Existence spojitosti mezi těmito faktory a zlepšením prospěchu dětí nebyla prokázána.

Jak vysvětlil tým výzkumníků, výsledky jejich práce jsou skutečně velmi důležité. Děti trpící noční inkontinencí moči by měly být vyšetřeny dětským otorinolaryngologem. Je důležité včas posoudit přítomnost klinických indikací pro adenotonzilektomii.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.