^
A
A
A

Příliš husté lesy - stejně tak problém pro životní prostředí

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

01 September 2018, 09:00

Ekologové se obávají nejen kvůli masivnímu kácení stromů. Jak se ukázalo, příliš husté zelené zóny jsou také nebezpečné, protože mohou vést k suchu.

 "Les je plíce planety" - učili nás ve škole, a proto musí být chráněni a chráněni. Ale co se stane, pokud bude příliš mnoho lesů? Velké množství zelených plantáží na omezeném pozemku může vyvolat sušení půdy. Proč? Zda je třeba vysvětlit, co rostliny na vlhkost, kterou dostávají z hloubky. S vodou získávají stromy živiny. Kromě toho je bez něj tok většiny biochemických procesů nemožný.

Takové procesy však spotřebovávají asi 1% vlhkosti, která prochází kořenovým systémem. Zbytek vody se odpaří listy - bez tohoto jevu nazývaného transpirace, strom také nemůže existovat. Konstantní proudění vlhkosti zajišťuje její přítomnost v rostlinných tkáních, což umožňuje cirkulaci od dolní až po horní části.

Nyní si ekologové navrhují představit, že v některé suché oblasti, kde je nedostatek vlhkosti, rostou zelené plochy. Množství plantáží odešle obrovské množství vody do atmosféry. Není známo, kdy se tato voda může vrátit do půdy srážením. Pokud se region vyznačuje dlouhou suchou sezónou s úplným zastavením srážek, velké lesy se mohou stát velkými problémy.

Příkladem mohou být lesy, které rostou na kalifornském území Sierra Nevada. Vědci zastupující univerzitu ve městě Merced analyzovali změnu celkové transpirace v zelených oblastech v povodí řeky Kings a amerických povodí v průběhu 18 let. Dále ekologové porovnávali objem odpařování vlhkosti a dynamiku lesních požárů.

Ukázalo se, že v těch dobách, kdy se v lesích vyskytly silné požáry, byla úspora čerstvé vody ekosystémem výraznější. Pokud lesy spálily méně často, ekonomika se snížila (odpovídajícím způsobem 17 miliard tun vody a 3,7 miliardy tun ročně). Obecně platí, že po osmnáct let se zásoby řeky Sierra Nevada za suché roky zvýšily o 10% - kvůli ztenčení lesních ploch požáry.

Lidstvo je zvyklé posoudit lesní požáry pouze z negativního hlediska. Ve skutečnosti se však podle vědců jedná o druh přirozeného výběru, který je nezbytný pro stabilizaci ekosystému. Samozřejmě, příliš časté zapalování není v žádném případě dobré. Nedostatek takovýchto činí lesy příliš těsné a suché období může být ještě suché, protože obrovská množství plantáží vysílá do ovzduší tuny vlhkosti.

Včasné ztenčení lesů tedy povede k vyplnění místních řek a dalších vodních útvarů a období sucha bude pohodlnější, především pro samotné obyvatele lesů.

Problém je popsán na stránkách Ecohydrology (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/eco.1978).

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.