^
A
A
A

Průmyslové pečení může být nebezpečné

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

14 August 2019, 09:00

Pečení z obchodů může zvýšit riziko vzniku cukrovky - a to není způsobeno cukrem, ale další málo známou složkou ve složení. Mluvíme o propionátu - o látce, která zabraňuje výskytu plísní v potravinách. Studie ukázaly, že propionát „zasahuje“ během metabolických procesů a snižuje citlivost buněčného inzulínu.

Studii provedli lékařské středisko Harvard a Haim Sheba Medical Center.

Co je to propionát? Jedná se o sůl nebo ester kyseliny propionové, která se vkládá do těsta nebo sýra a do jakýchkoli produktů, aby se zabránilo tvorbě plísní.

Obecně je propionát považován za látku, která není nebezpečná. Normálně je dokonce vylučována lidskými střevními bakteriemi, protože pomáhá zpracovávat rostlinné vlákniny. Jak užitečné jsou však propionáty, pokud byly dodány do těla uměle?

Vědci začali svůj výzkum nabízením této látky hlodavcům. Po použití propionátu v normálním dietním množství u zvířat se hormonální látka glukagon zvýšila v krvi, stimulovala uvolňování glukózy do krevního řečiště v játrech, stejně jako hormon norepinefrin, který reguluje krevní tlak, zvyšuje hladinu cukru a reguluje bílkovinu, přímého účastníka metabolismu mastných kyselin. Výsledkem je, že hladina cukru v krvi hlodavců prudce vzrostla a po 5 měsících se zvířata stala silnější a dokonce měla sklon k rozvoji diabetu typu II .

Poté vědci pokračovali ve svém experimentu na lidech a zvali dobrovolníky - 14 lidí bez zdravotních odchylek, s normální hmotností a normální hladinou cukru v krvi. Dobrovolníci byli podmínečně rozděleni do dvou skupin: první skupina musela jíst asi 1 g propionátu s jídlem (to je přibližně množství, které průměrný člověk konzumuje s průmyslovým jídlem), a druhé skupině bylo nabídnuto „čisté“ jídlo. 4 hodiny po jídle byly subjekty odebrány vzorky krve.

Po jednom týdnu experimentu byly skupiny obráceny a znovu byly pozorovány změny v krevních testech.

Obecně byly výsledky studie přibližně stejné jako při testování hlodavců. Hladiny glukózy v krvi se zvýšily pod vlivem propionátu, ale stabilizovaly se mnohem pomaleji. Kromě toho aditivum ovlivnilo zvýšený obsah inzulínu, což indikovalo zhoršení absorpce cukru tkání.

Kromě experimentu odborníci zkoumali zdravotní záznamy více než 150 pacientů, kteří se účastnili jiného projektu na hubnutí. Bylo zjištěno, že u těch, kteří mají sníženou citlivost na inzulín, byl obsah propionátu v krvi vyšší.

Je možné, že testovaná látka skutečně zvyšuje riziko vzniku diabetu typu II a je lepší odmítnout produkty s obsahem. Je však třeba poznamenat, že zatím hovoříme o předběžných výsledcích a další experimenty v této oblasti jsou před námi. Je tedy příliš brzy na to, aby bylo možné vyvodit konečné závěry.

Zdroj - stm.sciencemag.org/content/11/489/eaav0120

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.