^
A
A
A

Slavné „mužské“ tablety zhoršují zrak

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

11 February 2020, 17:36

Sildenafil, lépe známý jako Viagra, se používá ke zlepšení erektilní funkce u silnějšího sexu. Tento lék je velmi populární, což lze vysvětlit jeho účinností a mimořádně vzácnými vedlejšími účinky. Vědci však zpochybnili poslední výhodu. Zejména oftalmolog z Turecka Junate Kararslan uvedl, že u některých pacientů způsobuje Viagra problémy s orgány vidění. [1]

Dr. Kararslan tvrdí, že porušení způsobená drogou ztěžuje řízení automobilu a provádění některých profesionálních úkolů. Vědci se domnívají, že je třeba mluvit o takových nepříjemných pravděpodobných účincích, aby si pacienti byli vědomi možných rizik a včasných opatření.

Lékaři říkají, že vizuální problémy po užití drogy mohou narušovat po dobu 3 dnů.

Málokdo ví, že na začátku byl sildenafil vytvořen jako lék na hypertenzi. Odborníci si však všimli, že tento lék má výrazné vazodilatační vlastnosti a schopnost držet mužskou erekci po dlouhou dobu . Účinek přípravku Viagra trvá v průměru asi pět hodin. Při použití doporučeného množství léků dochází k vedlejším účinkům ve formě bolesti hlavy pouze v ojedinělých případech.

Co nyní vědci říkají o vedlejších účincích této drogy?

Lékař z Turecka uvedl, že za dobu své praxe se k němu již 17 pacientů přiblížilo a vyjádřilo stížnosti na poškození zraku: rozmazané „obrázky“, fotocitlivost a změnu vnímání barev . Například některé naznačují zvýšený jas barvy, zvýšení červených a zelených tónů v obrázku.

Při sběru anamnézy lékař zjistil, že všichni tito muži vzali Viagru před několika dny v dávce asi 100 mg. Poruchy zraku byly detekovány ihned po nástupu léku a pokračovaly v rušení po dobu tří dnů. Někteří pacienti považovali za nemožné řídit tento stav. [2]

Vědci analyzovali situaci a dospěli k závěru, že tato porušení mohou být výsledkem dlouhodobého štěpení a vylučování sildenafilu z těla. Protože muži neužili nejmenší doporučenou dávku, byla jeho eliminace poněkud zpožděna. Kromě toho, jak odborníci poznamenali, vedlejší příznaky mohou často narušit ty, kteří užili lék poprvé. [3]

Lékaři doporučují: neměli byste okamžitě pít maximální doporučené množství léku: je vhodné zahájit léčbu postupně a zvolit optimální dávku pro sebe. A ještě lépe - nejprve se poraďte se svým lékařem, který vám předepíše nejvhodnější léčebný režim.

Tento problém je podrobně popsán ve vědecké publikaci Frontiers in Neurology .

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.