^
A
A
A

Souvislost mezi šedým zákalem a demencí

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

26 January 2022, 09:00

Vědci z University of Washington College of Medicine zjistili, že lidé, kterým byl odstraněn šedý zákal, měli menší pravděpodobnost, že onemocní demencí, bez ohledu na její etiologii. Pokud člověk nadále žije se zkalenou čočkou, pak se riziko získané demence výrazně zvyšuje.

Demence je extrémně častý syndrom, který se vyvíjí na pozadí mozkových poruch. K dnešnímu dni je patologie považována za nevyléčitelnou. Jedním z faktorů vzniku přetrvávající progresivní demence je porušení zrakových funkcí - zejména katarakta související s věkem. Vědci zjistili, že včasné obnovení zraku výrazně snižuje riziko demence u starších lidí.

Vědci pečlivě prozkoumali informace o rané práci na téma duševních změn u dospělých pacientů. Byly studovány kazuistiky více než tří tisíc pacientů ve věkové kategorii 65 let s potvrzenou diagnózou glaukom nebo zákal čočky. Když byl výzkumný projekt zahájen, žádný z účastníků studie neměl diagnózu demence.

Během dlouhodobého sledování se u více než osmi set subjektů rozvinuly různé formy demence. Z toho u sedmi set pacientů byla diagnostikována Alzheimerova choroba . Celkově 45 % všech pacientů ve studii podstoupilo operaci šedého zákalu.

Další výzkum ukázal, že lidé, kteří podstoupili operaci šedého zákalu , měli nižší riziko rozvoje demence jakéhokoli typu asi o 30 % – a tato míra zůstala stabilní po dobu nejméně deseti let.

Jaký přesně je mechanismus zjištěného spojení mezi demencí a šedým zákalem, není dosud známo. Pravděpodobně po nápravě problému špatného vidění byli pacienti schopni mít lepší smyslovou aktivitu, což zlepšilo a udrželo jejich kognitivní schopnosti. Bylo například zjištěno, že operace, které nezlepšily vidění (jako jsou intervence proti glaukomu), nezlepšily skóre rizika demence.

Podle dalšího předpokladu se po operaci obnovilo vnímání modrého barevného gamutu, který bývá u šedého zákalu blokován. Toto gama je podle vědců využíváno strukturami retinálních ganglií citlivých na světlo k regulaci cirkadiánních rytmů.

Význam chirurgického zákroku je následující: lékař odstraní zakalenou čočku a na její místo nainstaluje umělou čočku, která zcela nahradí přirozený orgán. Výsledkem je, že pacient obnoví všechny zrakové možnosti, které ztratil v důsledku šedého zákalu.

Další výzkum by měl být zaměřen na lepší pochopení vztahu mezi nitroočními změnami souvisejícími s věkem a funkcí mozku. Vědci musí vyvinout možné preventivní a terapeutické metody k prevenci, zpomalení nebo zastavení rozvoje věkem podmíněné demence.

Zdroj informací o studii jamanetwork

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.