^
A
A
A

Speciální jídlo vynalezeno pro seniory

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

22 July 2019, 09:00

Zaměstnanci Litevské technické univerzity v Kaunasu vyvinuli speciální stravu pro seniory se zhoršenou funkcí polykání spojenou s stavem po cévní mozkové příhodě, nádory, změnami jícnu v jícnu atd. Nový druh potravy je určen ke zlepšení pohody starších pacientů.

Staří lidé trpící dysfagií - porušení funkce spolknutí - mají téměř vždy v těle nedostatek určitých látek. Většina starších lidí má nedostatek bílkovin, vitamínů skupiny B a kyseliny askorbové, stejně jako mnoho minerálů (jako je selen a zinek) a nenasycených mastných kyselin. Špatná a zanedbaná strava na pozadí nedostatečné tělesné hmotnosti vede ke skutečnosti, že zdraví pacientů se pomalu zhoršuje, zhoršují se fyzické a duševní schopnosti, zhoršuje se zrak, mění se vnímání chuti a zvyšuje se riziko fatálních následků. Co dělat, když produkty bohaté na základní živiny a zároveň snadno dostupné pro staré lidi k jídlu jsou téměř nemožné najít? Nová práce odborníků z Litvy dala naději mnoha starším lidem.

Vynalezli nové jídlo pro pacienty s poruchami polykání: toto jídlo má atraktivní vzhled a docela příjemnou chuť. Je obohacen o nenasycené tuky, má snížený obsah uhlohydrátů a laktózy, obsahuje v tucích rozpustné vitamíny A a D, vitaminy skupiny B, stopové prvky - zinek, vápník, selen. Jídlo má pastovitou konzistenci, je snadné polykat i pro osoby se zhoršenou funkcí polykání. Extrakt z aronia dává produktu příjemnou barvu, zlepšuje chuť, nasycuje antokyany - rostlinné glykosidy.

Výroba této potraviny je založena na enkapsulační technologii: aktivní složky jsou zadržovány v odcházejícím materiálu, v důsledku toho trávicí systém usnadňuje extrakci potřebných látek z potravin a jejich trávení.

Vědci již provedli první vývojové studie na klinickém oddělení Litevské univerzity zdraví. Skupina pacientů, kteří konzumovali 200 g nového produktu ráno a večer po 10 po sobě jdoucích dnů, vykazovala zvýšení tělesné hmotnosti, zlepšení fyzické aktivity. Kromě toho se u pacientů zvýšil obsah kyanokobalaminu v krvi. Nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky.

Nový projekt vývoje produktu trval asi devět měsíců. Jídlo bylo srovnáváno s podobným polským protějškem. Ukázalo se, že litevský produkt je výživnější a mnohem účinnější, pokud jde o zlepšení zdraví starších pacientů.

Dysfagie u starších lidí je problém, o kterém se hovoří trochu a občas. A vůbec ne, protože takový problém neexistuje. Je nemožné nezohlednit, že nemožnost běžného jídla často vede k tomu, že starší lidé jsou sami zavřeni, chrání se před komunikací a tlačí do deprese. Vědci se snaží dát těmto lidem šanci.

Informace zveřejněné na oficiálních webových stránkách Litevské technické univerzity (ktu.edu)

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.