^
A
A
A

V Číně bude zastavena výstavba tepelných elektráren

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

12 May 2016, 10:00

V Číně se vláda rozhodla dočasně zastavit výstavbu nových uhelných elektráren. Kromě toho bude zastavena výstavba části tepelných elektráren, které již získaly povolení k výstavbě. Předběžně bude zákaz trvat do roku 2018, ale je zcela pravděpodobné, že orgány rozhodnou o jeho prodloužení. Taková opatření se stala nezbytností, neboť země má poměrně vysokou úroveň znečištění.

V Číně byly překročeny maximální přípustné úrovně škodlivých emisí do ovzduší, kvalita ovzduší je extrémně špatná, a proto tisíce lidí denně zemřou po celé zemi. Čínské orgány předložily svůj záměr zlepšit situaci v oblasti životního prostředí v zemi ve formě směrnic. Dříve se orgány rozhodly uzavřít tisíce uhelných dolů v zemi, což bylo oficiálně oznámeno a rozhodnutí dočasně zastavit výstavbu nových tepelných elektráren, je dalším krokem ke zlepšení situace v oblasti životního prostředí. Nové řešení bude mít vliv na 200 tepelných elektráren, včetně těch, které jsou ve stádiu získání povolení k výstavbě, a těch, které již schválila, ale dosud nezačaly stavět.

Uhelné elektrárny, které byly plánovány k výstavbě, by mohly každý rok produkovat více než 100 gigawat. K dnešnímu dni Čína spotřebovává více než 5 miliard tun uhlí (více než v jakékoli jiné zemi).  

Nedávno orgány hodlají zvýšit výrobu energie z uhlí, ale po setkání v Paříži se úředníci rozhodli změnit strategii. Zástupci ze 170 zemí se zúčastnili setkání ve Francii, které ve výsledcích jednání podepsalo dohodu o snížení množství škodlivých emisí do ovzduší a přechodu na obnovitelnou energii. Na setkání čínští představitelé uvedli, že za čtyři roky země odmítne používat uhlí.

Čína je nepochybně největším zdrojem škodlivých emisí a očekává se, že za 15 let bude úroveň emisí v zemi dosahovat svého vrcholu.

Výstavba nových tepelných elektráren poblíž velkých měst byla pozastavena v důsledku omezení a hospodářské krize, v důsledku toho větrná a sluneční energie získala více investic, což následně ovlivnilo snížení spotřeby uhlí v celé zemi. Ale podle Greenpeace pan Milivirt navzdory skutečnosti, že uhlí ztratilo svou popularitu v Číně, velké energetické společnosti i nadále navrhují a vyrábějí uhelné elektrárny rychleji. Milivirt také poznamenal, že všechna rozhodnutí orgánů se netýkají elektráren, jejichž stavba již začala. Podle některých zpráv budou nové elektrárny produkovat přibližně 200 gigawattů energie.  

Odmítnutí výstavby nových uhelných elektráren je nepochybně pozitivní krok, nicméně to nestačí k výraznému ovlivnění současné situace v zemi, která se každým dnem zhoršuje.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.