^
A
A
A

Výhody vitaminu D byly vyvráceny vědci z Ameriky

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

28 June 2016, 17:00

Vitamin D byl vždy považován za prospěšný pro zdraví, v některých případech byl předepisován i dětem. Tento vitamín je produkován v těle působením ultrafialového záření, a vědci opakovaně potvrdily jeho přízeň, například vědci jisti, že vitamin D pomáhá v boji proti různým nemocem - deprese, onemocnění pohybového aparátu. Nedávné studie však ukázaly, že tento vitamín není tak užitečný.

Tým kalifornských odborníků podrobně studoval různé přípravky obsahující vitamín D v různých koncentracích, stejně jako jejich vliv na lidské tělo. V důsledku toho odborníci dospěli k závěru, že tento vitamín není pro člověka tak důležitý, jak se vždycky věřilo. Vědci poznamenali, že vitamín D nezabraňuje vzniku onemocnění a poznamenané pozitivní vlastnosti, potvrzené různými klinickými studiemi, jsou pouze placebovým účinkem. Všechny léky studované vědci ukázaly nízké léčebné vlastnosti a užívání takových doplňků nemělo obecný posilující účinek na tělo. Také neexistovala žádná korelace mezi použitím vitaminu D a silných kostí.

Vedoucí výzkumné skupiny Michael Allan, jsem si jist, že vlastnosti vitaminu D přecení, podle něj, on a jeho skupina byli schopni identifikovat žádné důkazy, že tento vitamin pomáhá vyrovnat se s depresí, posiluje kosterní systém a pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny.

Ale navzdory tomu, že vitamin D nebyl tak důležitý pro tělo, protože se věřilo, že stále má některé zdravotní výhody, tvrdí tým profesora Allan, zejména tento vitamín je nezbytný pro pacienty, kteří jsou již vyvinuty určité choroby (šířeny roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, určité typy rakoviny).

K úplným protikladům dospěli badatelé z Austrálie, kteří během studie zjistili, že ultrafialový paprsek, který přispívá k produkci vitaminu D v těle, má velký přínos pro zdraví. To je ten vitamin, který hraje hlavní roli v různých metabolických procesech, které se odehrávají v našem těle.

Předpokládá se, že slunce (světle hnědé) podporuje tvorbu vitaminu D, a posiluje imunitní systém, řada studií potvrdila tuto skutečnost - s deficitem vitamínu D a děti rostou bolestivé, se sklonem k častým nachlazením. Dokonce i u dospělých může nedostatek slunečního záření způsobit různé chronické nemoci, alergické reakce nebo bronchiální astma. 

Podle australských vědců, v zimě, kdy se nedostatek slunečního světla může pomoci štíhlé mořské ryby, které obsahují polynenasycené mastné kyseliny (olej z tresčích jater, halibuta, lososa, olej z tresčích jater, Atlantik sleď).

Studie vitaminu D provádějí vědci z různých zemí, ale většina z nich potvrzuje přínos tohoto vitaminu. Možná je přínosem přirozeného vitamínu D, který produkuje naše tělo pod vlivem slunce, a ne umělé přísady, a do jisté míry i americkí a australští výzkumníci mohou mít pravdu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.