^
A
A
A

Zvažuje se otázka výroby intranazální antikoronavirové vakcíny

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

21 December 2021, 11:00

Zaměstnanci Britské univerzity v Lancasteru se již přiblížili vytvoření vakcíny proti covidu nikoli injekčního, ale intranazálního typu.

Předběžné studie nového léku na zvířatech prokázaly snížení symptomatických projevů onemocnění a zablokování přenosu virové infekce.

Vědci očkovali hlodavce dvoufázovým podáním léku a zjistili, že křečci získali úplnou ochranu proti plicní infekci, zánětu a dalším bolestivým projevům, které se rozvinou po infekci virem COVID-19 .

Je pozoruhodné, že dvoufázové podání intranazálního přípravku vedlo k významnému omezení šíření viru z dýchacího systému hlodavců. To může znamenat, že vakcína je schopna obsahovat patogen v oblasti své aplikace. Ukazuje se, že pokud je lék injikován do nosní dutiny, je možné nejen zabránit infekci, ale také blokovat přenos viru, aby se zastavilo pandemické šíření infekce.

Na průběh experimentu osobně dohlížel specialista na virologii profesor Munir. Poznamenal následující: „Náš výzkumný projekt ukazuje, že instalace lokální imunitní ochrany v oblasti zavlečení koronaviru do těla nejen sníží stupeň klinických projevů, ale také zabrání tomu, aby se patogen přesunul z nemocné osoby na jinou., zdravý člověk."

Studovaný intranazální lék je založen na ptačím viru, původci pseudomoru neboli newcastleské nemoci. Tento virus je schopen se v lidském těle množit, ale neškodí mu. Vědcům se podařilo přesměrovat virus newcastleské choroby k produkci spike proteinů koronaviru, což způsobí, že tělo začne implementovat imunitní odpověď proti patogenu COVID-19.

Intranazální podání léku způsobilo u hlodavců produkci protilátek namířených proti několika variantám koronavirové infekce, což naznačuje, že je pravděpodobné, že bude vytvořena rozsáhlá ochrana.

Přední výzkumník z Lancasterské univerzity, Dr. Rycroft-Malon, vyjádřil přesvědčení, že vědcům se podařilo udělat důležitý krok v prevenci onemocnění COVID-19, který zastaví pandemické šíření infekce po celém světě.

Vědci poznamenávají, že intranazální očkování je dostupnější, dobře snáší přepravu a s největší pravděpodobností může být použito i v dětství. Pravidelný výskyt nových kmenů koronaviru ukazuje na potřebu zintenzivnit práci na vakcínách a prozkoumat všechny možné způsoby, jak infekci „omezit“.

Intranazální vakcinační sprej má řadu výhod, protože se snadno aplikuje, výrazně zvyšuje lokální imunitní obranu a může být výbornou alternativou pro jedince, kteří mají kontraindikaci injekčního očkování.

Výsledky práce jsou publikovány na stránkách iScience

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.