^

Zdraví

Coronavirus COVID 19

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 27.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Koncem roku 2019 byl svět šokován málo prozkoumanou virovou infekcí - tzv. „Čínským virem“ nebo koronavírusovým COVID-19. Jedná se o akutní virovou patologii, která se vyznačuje převládající lézí dýchacího systému a v menší míře trávicím traktem. Coronavirus odkazuje na zoonotické infekce - tj. Na ty, které lze přenášet na lidi z nemocných zvířat.

Coronavirus COVID-19 je nebezpečný především proto, že o něm je málo známo a neexistují žádné specifické terapie a vakcíny, které by mohly zachránit před infekcí. Proto je nesmírně důležité, aby lidé věděli o nemoci co nejvíce: je to nezbytné pro prevenci a včasné odhalení případů patologie. Není zbytečné říkat: předem varovaný znamená ozbrojený.

Struktura koronavirus COVID 19

Specialisté byli schopni určit proteinovou strukturu koronavírusu COVID-19, což mu umožňuje vstoupit do buněk. Tento objev je pro vědu velmi důležitý, protože s jeho pomocí je snazší pracovat na vytvoření specifické antivirové vakcíny.[1]

Dříve vědci zjistili, že koronavirus COVID-19 je přímý „příbuzný“ infekčního patogenu SARS (SARS) . Po experimentu se však ukázalo, že hotové protilátky proti patogenu SARS nejsou schopné vázat „čínský“ koronavirus. Co se děje?

Vědci popsali strukturu S-proteinu, která pokrývá virovou membránu a hraje roli hlavního nástroje pro poškození buněk. Proteiny „maskují“ a získávají formu molekul nezbytných pro buňky: to jim dává příležitost vázat se k určitým obaleným receptorům a dostat se dovnitř. Konkrétně S-protein COVID-19 koronaviru interaguje s ACE2 (enzym konvertující angiotensin).

Pomocí mikroskopické metody CEM bylo možné určit trojrozměrné uspořádání proteinového povrchu „čínského“ koronaviru s rozlišením menším než 3,5 Angstromů. Specialisté začali studovat originál, který nebyl zaveden do buněčných S-proteinů.

Výsledkem je, že se molekula prakticky nelišila od molekuly původce infekce SARS. Stále však existovaly některé rozdíly: například segment přicházející do styku s ACE2 receptorem měl zvýšenou afinitu k cíli, což je odpovědné za rychlou a snadnou infekci buněk a další šíření patogenu. Protilátky proti infekci SARS nejsou schopny dobře posílit S-proteiny koronavírusu COVID-19, takže k očekávanému vazebnému účinku nedochází. Probíhá však výzkum virové struktury.[2]

Životní cyklus koronavirus COVID 19

Vědy jsou koronaviry již dlouho známy. Jedná se o virovou rodinu ve velkém měřítku, která může vyvolat vývoj různých patologických stavů - mírné variace jako je nachlazení a ty nejzávažnější (zejména takové komplexní infekce koronaviry, jako je respirační syndrom na Středním východě MERS-CoV, akutní respirační syndrom SARS-CoV). Posledním známým původcem, kterým je koronavirus COVID-19, je nová kultura mikroorganismů, která u lidí dosud nebyla identifikována.

Životní cyklus koronaviru COVID-19 nepotřebuje DNA, a to je jeho významný rozdíl od jiných infekcí obsahujících RNA, které již byly studovány (například HIV). To zejména vysvětluje neúčinnost antiretrovirové léčby používané k potlačení vývoje HIV. Nositelem genetických dat v koronaviru není DNA, ale jediný řetězec RNA, který obsahuje 20–30 000 nukleotidů. To znamená, že virový protein je produkován postiženou buňkou okamžitě na RNA, která se maskuje jako matricová RNA nosiče. Po průniku do buňky virus produkuje specifickou enzymatickou látku RNA polymerázu, která vytváří kopie genomu viru. Potom postižená buňka produkuje zbývající proteiny a začnou se na ní vyvíjet nové viriony.

Mikroskopické vyšetření virové částice má tvar oválu s hmotností drobných páteří vytvořených S-proteinem. Tento konkrétní protein hraje roli druhu magnetu, který se váže na cíl na buněčném povrchu v postiženém těle.

Podle Světové zdravotnické organizace je inkubační doba pro onemocnění koronaviry COVID-19 v průměru 2–14 dní. Čínští lékaři však již uvedli, že se vyskytly případy, kdy byla tato lhůta prodloužena na 27 dní. Infikovaná osoba je navíc schopna šířit infekci od prvního dne inkubace.[3]

Další zajímavá fakta o coronaviru COVID-19:

 • Coronavirus obdržel toto jméno v souvislosti se specifickou konfigurací proteinové sloučeniny připomínající koronu.
 • Bylo zjištěno, že Coronavirus COVID-19 je méně patogenní ve srovnání s předchozím podobným virem SARS, který „zuřil“ v roce 2003 a vedl k úmrtí 10% nemocných (pro srovnání: přibližně 3% nemocných umírá na COVID-19).
 • Podle odborníků by se měla incidence s příchodem tepla snižovat, protože koronavirus se vyvíjí lépe a přetrvává v chladných podmínkách.
 • Hlavním nebezpečím koronaviru COVID-19 je vysoká pravděpodobnost poškození plic. K úmrtí nejčastěji dochází při těžké pneumonii.
 • Informace o imunitě po infekci koronaviry nebyly dosud hlášeny. Na začátku lékaři hovořili o vzniku získané imunity, ale poté bylo u lidí, kteří měli koronavirus COVID-19, zaznamenáno několik případů opětovného onemocnění. Otázka imunity je proto dosud otevřená.

Informace oznámené ministerstvem zdravotnictví uvádějí: tento typ koronaviru je přenášen vzdušnými kapičkami z jednoho infikovaného organismu na druhý. [4

Lidé jsou považováni za nejvíce nakažlivé, když projevují příznaky. Distribuce je možná dříve, než se u lidí objeví příznaky.

Jak snadno se virus šíří? Šíří se z kontaktu s infikovanými povrchy nebo objekty. Je možné, že osoba může být nakažena virem COVID-19 dotykem povrchu nebo předmětu, na kterém je virus umístěn, a poté dotykem vlastních úst nebo nosu. 

Povolen je také fekálně-orální typ přenosu: například v Hongkongu byli lidé nakaženi kanalizací a nemytými rukama.

Neexistuje žádný důvod se domnívat, že jakákoli zvířata, včetně domácích zvířat, mohou být zdrojem infekce tímto novým koronavirem. K dnešnímu dni CDC neobdržel žádné zprávy o nemoci domácích zvířat nebo jiných zvířat COVID-19. V současné době neexistuje žádný důkaz, že domácí zvířata mohou distribuovat COVID-19. Protože však zvířata mohou přenášet na člověka jiná onemocnění, je vždy užitečné si umýt ruce. [5]

Coronavirus se šíří rychleji. Normální chřipka má reprodukční číslo asi 1,3, což znamená, že každá infikovaná osoba může infikovat průměrně 1,3 lidí. Toto číslo se používá k měření potenciálu epidemie. Pokud je větší než jedna, má choroba tendenci se šířit. V roce 2009 měl virus během pandemie chřipky H1N1 reprodukční číslo 1,5. Dostupné studie ukazují, že reprodukční číslo koronaviru je od 2 do 3. 

Stejně jako chřipkový virus jsou i koronaviry obalené viry, díky nimž jsou náchylné k okolním podmínkám, jako jsou vysoké teploty, vysychání a sluneční světlo. Virus přežije po kapce 28 dnů, pokud je teplota pod 10 stupňů, a pouze jeden den, když teplota přesáhne 30 stupňů.[6]

Symptomy

Podle údajů hlášených Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu patologií jsou pro Coronavirus COVID-19 charakteristické následující základní příznaky:

 • horečka;
 • kašel různé intenzity;
 • potíže s dýcháním, dušnost;
 • bolesti svalů;
 • silný pocit únavy.

Další možné známky koronaviru mohou být nauzea a průjem: jsou zaznamenány v 10% případů a mohou dokonce předcházet dalším příznakům. V časných zprávách od Wuhana mělo 2–10% pacientů s COVID-19 gastrointestinální příznaky, jako je průjem, bolest břicha a zvracení. [7], [8]Bolest břicha byla zaznamenána častěji u pacientů přijatých na jednotku intenzivní péče než u jedinců, kteří nevyžadovali péči na jednotce intenzivní péče, a 10% pacientů mělo průjem a nevolnost 1-2 dny před vývojem horečky a respiračních příznaků

Někteří pacienti mají zánět spojivek. Je třeba poznamenat, že příznaky obecně mají s chřipkovou infekcí mnoho společného. [9]Nicméně, některé rozdíly od chřipky jsou:

 • infekce koronaviry začíná doslova náhle - pacient onemocní, i když ani před minutou nic nepředstavovalo potíže;
 • teplota prudce a silně stoupá - často nad 39 ° C;
 • suchý kašel, nezmírňující, oslabující;
 • dušnost může být doprovázena intrathorakální bolestí, která ukazuje na vývoj virové pneumonie;
 • Slabost pacienta je tak výrazná, že lidé často nemohou triviálně zvednout ruku nebo nohu.

Coronavirus COVID-19, vstupující do těla, postihuje především dolní cesty dýchací. U chřipky je nejprve postižen horní dýchací systém.

Pokud se objeví nějaké podezřelé příznaky, měli byste okamžitě kontaktovat lékaře infekčního onemocnění nebo svého rodinného lékaře.

Diagnostika

Pokud máte podezření na infekci koronavirem COVID-19, musíte se poradit s lékařem. Jsou-li podezření oprávněná, lékaři odeberou biologický materiál od pacienta a pošlou ho do laboratoře vybavené speciálními testovacími systémy pro stanovení viru. Tyto systémy jsou dostupné v dostatečném množství v klíčových zdravotnických zařízeních a laboratořích: není jich nedostatek.

Účinek těchto testů je založen na dobře známé metodě PCR - polymerázové řetězové reakce. Tato technika má mnoho výhod: je běžná, vysoce citlivá a výsledek lze získat dostatečně rychle. Pro stanovení infekčního onemocnění se biomateriál nejčastěji odebírá z nosohltanu pacienta, ale hlen, sputum, moč, krev atd [10]. Se mohou stát také materiálem pro výzkum, [11]

K dnešnímu dni již bylo vyvinuto několik možností testovacího systému. Některé z nich jsou zaměřeny na detekci výhradně koronaviry COVID-19, zatímco jiné mohou také detekovat původce SARS, těžkého akutního respiračního syndromu. Je důležité, aby všechny testy umožnily určit patologii i ve velmi raných stadiích vývoje.[12]

Pokud jde o jiné metody diagnostiky koronaviru, jsou pomocné a lze je použít k posouzení míry poškození vnitřních orgánů, respiračního systému. Například za účelem vyloučení nebo potvrzení vývoje pneumonie se provede rentgen.

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika infekce koronaviry se provádí s rinovirovou infekcí , virovou gastroenteritidou, respirační syncytiální infekcí .

Léčba

K dnešnímu dni neexistuje žádná specifická léčba nemoci způsobené koronavirem COVID-19. Hlavní terapie je zaměřena na udržení těla pacienta v souladu s jeho klinickým stavem.

Čínští lékaři testují kombinaci několika antivirotik současně. Používají se vysoké dávky dobře známého léku proti chřipce Oseltamivir a také léky pro léčbu infekce HIV, jako je Lopinavir a Ritonavir. [13]Mnoho pacientů úspěšně podstoupilo léčbu antivirovým lékem Abidol: [14]tento léčivý přípravek byl zařazen do jednoho z léčebných režimů pro koronavirus COVID-19 v kombinaci s ribavirinem a chlorochin-fosfátem, [15]interferonem nebo ritonavirem (Lopinavir). [16]Začala klinická studie Remdesiviru, [17]Baricitinibu [18]pro léčbu COVID-19.

Ivermektin schválený FDA pro léčbu parazitárních infekcí inhibuje in vitro replikaci SARS-CoV-2 (COVID-19). Jediné ošetření může v buněčné kultuře způsobit snížení viru 5000krát za 48 hodin. Při léčbě ivermektinem bylo pozorováno 99,8% snížení virové RNA spojené s buňkami (což ukazuje na nevydané a nebalené viriony). [19]Ivermektin je široce dostupný díky jeho zařazení do Seznamu základních léků WHO.

Kromě antivirových léčiv je nutná také symptomatická terapie. Léky se předepisují k normalizaci teploty, ke zmírnění kašle, ke zmírnění otoků atd. Je také možné použít specifické imunoglobuliny a kortikosteroidy - se zvyšujícím se zhoršením stavu pacienta, s prodlouženou lymfopenií, se sníženou saturací kyslíkem v krvi.

Pokud existuje riziko vzniku komplikací způsobených koronavirem, provádí se antibiotická terapie a mechanická ventilace.

Prevence koronavirus COVID 19

Neexistuje žádná specifická profylaxe pro infekci koronaviry COVID-19, ačkoli práce na vývoji vakcín jsou docela aktivní. Existují však obecné způsoby prevence virových chorob, které se vztahují také na infekci koronaviry. Jak se tedy chránit před poškozením koronaviry?

Je důležité pravidelně si umývat ruce a dezinfikovat předměty systematického používání (telefony, dálkové ovladače, počítačové myši, klíče, kliky dveří atd.).

Nedotýkejte se nemytých rukou na obličeji, očích atd.

Každý by měl mít vždy s sebou dezinfekční prostředky - především pro dezinfekci rukou. Coronavirus zemře, když je vystaven alkoholu.

Při návštěvě oblastí velkého shromažďování lidí (doprava, supermarkety atd.) Je třeba postupovat opatrně - je nejlepší se dotknout povrchů a předmětů, které se běžně používají, nebo nosit ochranné rukavice.

Nemůžete brát jídlo z obyčejného kontejneru nebo balení, pozdravte ruku a úzce komunikujte s neznámými lidmi - alespoň do doby, než se epidemiologický obraz koronaviru stabilizuje.

Pro prevenci můžete nosit ochranný obvaz (masku), i když je to více indikováno pro již nemocné lidi. Jednorázové masky by se měly měnit každé 2-3 hodiny. Opětovné nasazení je zakázáno.

Doma a v práci musí být všechny místnosti systematicky větrané.

Neměli byste užívat žádné léky „pro prevenci“: takové akce nechrání před koronavirem, mohou však „promazat“ klinický obraz v případě nemoci, což negativně ovlivní prognózu. [20]

Během epidemie je nežádoucí cestovat po dlouhých cestách. Pokud se však bez ní neobejdete, je důležité dodržovat tato pravidla:

 • i ve fázi plánování cesty je třeba se ptát na epidemiologickou situaci koronaviru;
 • je nutné brát a používat zařízení k ochraně dýchacího systému;
 • během výletů můžete pít pouze vodu zakoupenou v obchodech v uzavřených nádobách, jíst pouze jídlo, které bylo dříve tepelně ošetřeno;
 • pravidelně si umývejte ruce, a to i před jídlem a po návštěvě veřejných prostor.

Je nezbytné vyhnout se trhům, kde se prodávají zvířata a mořské plody, jakož i různým událostem, na kterých se masivně podílejí zvířata, která mohou být zdrojem infekce koronaviry. [21]

Další důležitá preventivní doporučení:

 • Pokuste se držet dál od ostatních lidí - alespoň ne blíže než 1 m.
 • Jíst dobře, vést zdravý životní styl, často chodit na čerstvý vzduch.
 • Pokud je někdo doma nemocný, informujte svého rodinného lékaře. Pokud je to možné, poskytněte pacientovi samostatnou místnost, omezte kontakt s ním, oblékněte si lékařský obvaz. Umyjte si ruce častěji čisticím prostředkem, dezinfikujte předměty a větrejte místnosti.

Pokud máte podezření, že jste byli v kontaktu s pacientem infikovaným koronavirem COVID-19 nebo jste se nedávno vrátili z jiné země, zavolejte svého rodinného lékaře a vysvětlete situaci. Není nutné samostatně chodit do zdravotnického zařízení, aby ostatní nebyli ohroženi. Dále byste měli jasně dodržovat pokyny svého lékaře.

Předpověď

V průměru je celková doba trvání nemoci s koronavirem COVID-19 spolu s inkubačním obdobím o něco více než jeden měsíc. Při absenci léčby a za jiných nepříznivých okolností se mohou objevit komplikace:

 • těžká intoxikace těla;
 • zvýšení akutního respiračního selhání;
 • plicní edém;
 • selhání více orgánů.

S rozvojem komplikací je prognóza patologie koronaviru nepříznivá - pacient v mnoha případech umírá.

Podle WHO zemřelo ve Wu-chanu 2% identifikovaných pacientů a asi 0,7% mimo Wu-chan. Míra úmrtnosti je 15krát vyšší než u konvenční chřipky (0,13%) a H1N1 chřipky (0,2%). 

Studie zveřejněná v lékařském časopise The Lancet Infecious Diseases ze dne 30. Března 2020 ukázala, že úmrtnost na koronavirus je nižší, než se dříve uvádělo, ale je stále nebezpečnější než sezónní chřipka, která se pohybuje kolem 0,66%. Tato úmrtnost na koronaviry je nižší než v předchozích odhadech, protože bere v úvahu potenciálně mírnější případy, které často nejsou diagnostikovány, ale stále je mnohem vyšší než v 0,1% lidí, kteří zemřeli na chřipku. [22]

Pokud jde o prognózu šíření virové infekce, zde odborníci vyslovili dvě možnosti. První z nich zahrnuje rozšíření koronaviru na pandemickou úroveň. Ve druhé variantě se mluví o vypuknutí choroby v různých částech planety s dalším zavedením kontroly nad patogenem a postupným vymizením šíření.

Pro zlepšení prognózy nemocnosti by měla být zavedena včasná karanténní opatření a hromadné davy by měly být omezeny. Většina odborníků si je jistá, že s příchodem oteplování ztratí coronavirus COVID-19 svou aktivitu a procento případů bude mnohem nižší.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.