^

Anabolické steroidy: co potřebujete vědět?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Anabolické steroidy se používají ke zlepšení fyzické výkonnosti a růstu svalů. Pokud jsou užívány dlouhodobě ve vysokých dávkách a bez lékařského dohledu, mohou způsobit excentrické a iracionální chování a širokou škálu somatických vedlejších účinků.

Anabolické steroidy zahrnují testosteron a další léky, které jsou farmakologicky podobné testosteronu a způsobují růst svalů. Anabolické steroidy mají androgenní účinky (např. Růst vlasů, libido, agresivita) a anabolické účinky (např. Zvýšená absorpce proteinů, změny ve svalové hmotě). Androgenní účinky nemohou být odděleny od anabolických, ale některé anabolické steroidy byly syntetizovány, aby se minimalizovaly androgenní účinky.

Testosteron je rychle zničen v játrech; tabletovaný testosteron je inaktivován příliš rychle, aby byl účinný, a injekční testosteron musí být modifikován (např. Esterifikací), aby se zpomalila absorpce a zpomalilo rozpad. Analogy modifikované prostřednictvím 17-b-alkylace jsou často účinné při orálním podání, ale mohou způsobit více nežádoucích účinků. Existují také přípravky pro zavádění skrz kůži.

Nežádoucí účinky se liší v závislosti na dávce a léku. Ve fyziologických dávkách pro substituční terapii (například methyltestosteron 10-50 mg / den nebo jeho analogy) jsou vedlejší účinky málo výrazné. Sportovci mohou používat 10 až 50krát vyšší dávky. Ve vysokých dávkách jsou některé účinky viditelné, zatímco jiné nejsou zřejmé. Existuje nejistota, jelikož většina studií zahrnuje pacienty, kteří nemohou přesně jmenovat spotřebovanou dávku, a také nakupují drogy na černém trhu, z nichž mnohé jsou padělané a obsahují (na rozdíl od označení) různé látky v různých koncentracích.

trusted-source[1], [2], [3]

Nežádoucí účinky anabolických steroidů

Silně vyjádřeno

 • Erytrocytóza
 • Rozbitý lipidový profil (snížení HDL, zvýšení LDL)
 • Poruchy jater (hepatitida, adenom)
 • Poruchy nálady (při vysokých dávkách)
 • Androgenní účinky: akné, vypadávání vlasů na hlavě, mužnost a hirsutismus u žen
 • Gonadální suprese (snížení kvality spermií, atrofie varlat)
 • Gynekomastie
 • Předčasné uzavření epifýz

Střední

 • Hypertenze / hypertrofie levé komory
 • Zhoršení hypertrofie prostaty a již existujícího karcinomu
 • Karcinom jater
 • Mírně vyjádřeno
 • Zvýšené riziko náhlé smrti u sportovců
 • Významné poruchy nálady v nízkých dávkách
 • Především pro 17-b-alkylované přípravky.

HDL - lipoproteiny s vysokou hustotou, LDL - lipoproteiny s nízkou hustotou, LVH - hypertrofie levé komory.

V klinické praxi se anabolické steroidy používají k léčbě nízkých hladin testosteronu. Navíc vzhledem k tomu, že anabolické steroidy mají antikatabolický účinek a zlepšují příjem proteinů, jsou někdy předepisovány u spálených, lůžkových a jiných oslabených pacientů, aby se zabránilo svalové atrofii. Někteří lékaři předepisují tyto léky pacientům s vyčerpáním proti AIDS a rakovině. Nicméně nejsou k dispozici dostatečné údaje, které by doporučovaly tuto léčbu, a informace o tom, jak androgeny ovlivňují základní onemocnění. Předpokládá se, že testosteron je účinný při léčbě zranění a poškození svalů, i když neexistují žádné důkazy, které by tento názor podpořily.

Anabolické steroidy se zneužívají ke zvýšení svalové hmoty a síly; tyto účinky jsou zlepšeny v kombinaci s vylepšeným tréninkem a vhodnou stravou. Neexistuje přímá indikace toho, že anabolické steroidy zvyšují vytrvalost nebo rychlost, ale je jasné, že sportovci užívající anabolické steroidy mohou provádět častější zátěž s vysokou intenzitou. Hypertrofie svalů je jednoznačně vyjádřena.

Výskyt anabolických steroidů v průběhu života se pohybuje v rozmezí od 0,5 do 5% populace, přičemž v různých skupinách se výrazně liší (například vyšší míry u kulturistů a soutěžících atletů). Ve Spojených státech je prevalence užívání mezi chlapci, studenty ve vyšších třídách a přibližně 2,5% u dívek ve věku vysokých škol 6 až 11%.

Sportovci mohou po určitou dobu užívat steroidy, zastavit a znovu se znovu objevit (například v cyklistice) několikrát ročně. Předpokládá se, že přerušované podávání léků může normalizovat hladiny endogenního testosteronu, počtu spermií, hypotalamo-hypofyzárně-gonadálních vztahů. Existují určité důkazy, že takové cyklické podávání snižuje nežádoucí účinky a potřebu zvýšení dávky, aby se dosáhlo požadovaného účinku.

Sportovci často užívají spoustu léků současně (tzv. Kontokorent) a různé způsoby podání (orální, intramuskulární, transdermální). Zvýšení dávky během cyklu (vícestupňové) může vést k fyziologické dávce vyšší než 5-100krát. Překryvování a vícestupňové způsoby zvyšují koagulaci receptorů a minimalizují nežádoucí účinky, ale tato výhoda není prokázána.

Příznaky a příznaky

Nejcharakterističtějším znakem je rychlý nárůst svalové hmoty. Stupeň a závažnost nárůstu přímo závisí na použité dávce. U pacientů, kteří užívají fyziologické dávky, dochází k pomalému a nevýznamnému zvýšení svalové hmoty; při přijímání megadóz může zvýšení tělesné hmotnosti bez tuku dosáhnout několika liber za měsíc. Zvyšuje se hladina energie a libido (u mužů), ale je těžší zjistit.

Psychologické účinky (obvykle při užívání velmi velkých dávek) jsou obvykle pozorovány rodinou: výrazné výkyvy nálad, iracionální chování, zvýšená agresivita, podrážděnost, zvýšené libido, deprese.

Časté stížnosti jsou zesílení akné a gynekomastie a u žen - účinky svalové bolesti. Některé účinky mohou být nezvratné (např. Alopecie, zvětšení klitorisu, hirsutismus, snížení hlasu). Kromě toho, se může snížit velikost prsou, atrofie vaginální sliznice, menstruace porušila nebo ukončena, libido může stoupat nebo klesat méně často, může zvýšit agresivitu a chuť k jídlu.

Diagnostika, prognóza a léčba

Testy moči obvykle identifikují ty, kteří užívají anabolické steroidy. Metabolity anabolických steroidů lze detekovat v moči až po 6 měsících (a ještě déle u některých typů anabolických steroidů) po ukončení jejich spotřeby.

Lékaři, kteří dohlížejí na adolescenty a mladé lidi, by měli být opatrní ohledně příznaků zneužívání steroidů a vysvětlovat možná rizika pro pacienty. Vzdělávání pro anabolické steroidy by mělo začít na střední škole.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.