^

Cyklistické závody

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Závod na jízdních kol se zjevně objevil od narození prvního kola. Není důležité, kdo vymyslel tento nádherný vůz - veliký Leonardo, jednoduché ruského rolníka Artamonov nebo němčině pozadí Dresen, jízda na kole dnes veloigry se stal jedním z nejvyhledávanějších a populární show.

První závod na kole pevně zvídavé novinářům na konci XIX století, 1869 rok byl poznamenán cyklistický závod Paříž-Rouen, která získala zástupce Albionu dosáhl rychlosti 11 kilometrů za hodinu. Evropští závodníci si oblíbili soutěž na dálnici a Britové, kvůli hroznému stavu silnic, upřednostňovali v té době cykloturistiku. Od roku 1896 je do programu olympijských her zařazen rychle se rozvíjející sport.

Později začaly cyklistické závody trvat několik dní a první významný vícedenní závod byl závod 1200 km - Paříž-Brest-Paříž, který začal v roce 1891. Jednotlivé etapy nebyly zamýšleny, každý účastník si nezávisle určil svou vlastní rychlost v honbě za požadovanou cenu. Dvanáct let později se narodil skutečně velkolepý závod, který je nyní jedním z nejprestižnějších cyklistů - velké turné, nazvané Tour de France. Moderní závodní jízda na kole má různé možnosti, typy, disciplíny, včetně extrémních. Pravidla a předpisy týkající se cyklistického procesu byly vytvořeny v roce 1900, kdy se sportovci připojili k organizaci - Mezinárodnímu svazu cyklistů, později UCI vytvořilo několik dalších jednotek upravujících soutěže mezi amatéry a cyklisty.

trusted-source[1]

Závody na jízdních kolách, kategorie, typy

Dálnice na kole, která je dnes docela hodně, ale nejoblíbenější jsou cyklistika ve formě jednotlivých závodů. Jednotlivé cyklistické závody se konají takto: každý cyklista zahájí závod samostatně, obvykle za minutu po dalším. Úkolem cyklistického závodu je předat určitou vzdálenost co nejrychleji nebo jít co nejdál po určitou dobu. Vzdálenost může být od 16 kilometrů do 160 kilometrů a obvyklá doba pro takové soutěže se pohybuje mezi 12 hodinami a dny.

Existují takové silniční cyklistické závody, kdy start je dán současně všem závodníkům nebo týmům, jestliže závod na silnici má být týmovou soutěží. "Kritérium" je varianta cyklistického závodu, ve kterém je poměrně krátká prstencová část dálnice nastavena zpravidla maximálně pět kilometrů, která se nachází uvnitř městských hranic. Úkolem sportovců je přijít nejprve na cílovou čáru, po absolvování určitého počtu kol. K dispozici je také možnost závodění na otevřené dálnici nebo delším kruhovém cyklu. Ring cyklu trvá ne více než jeden den.

Delší, vícedenní silniční závody na kolech - mezníkem podél otevřené dlouhou silnici, úkolem sportovců - projít procesem s minimálním čase, bez ohledu na šampionátu v každé fázi. Nejprestižnější světovou soutěží tohoto typu je mezinárodní Tour de France, která zahrnuje překonání asi 5000 kilometrů (4000 až 4800) na silnicích Francie a dalších sousedních zemí. Každý rok organizátoři turné mění trasu, včetně nových silnic a horských průsmyků. Tento cyklista, který se stane šťastným majitelem "žlutého dresu", po celý rok nosí hrdý název nejlepšího, nejrychlejšího, nejtvrdšího cyklisty na světě.

Silniční cyklistika zahrnuje soutěže a vytrvalost, když závodníci získají velmi dlouhou, obtížnou trasu, kterou musí překonat téměř bez zastávek a odpočinku, závod pokračuje doslova nepřetržitě.

Také cyklistické dostihy po dálnici jsou zahrnuty do vícedávkové soutěže - triatlonu, kde soutěžící soutěží o vítězství nejen na jízdních kolech, ale také v plaveckých bazénech a v běhu.

Sjezdové cyklistické závody jsou soutěže na strmých zákrutách prováděných uměle (na velodromu) nebo postavených pod otevřenou oblohou. Trať je oválná uzavřená trasa, která má na ohybech určitý stupeň (42 stupňů) s betonovou nebo dřevěnou krycí vrstvou. Délka tratě je v průměru 333 metrů, ale ve vzduchu může dosáhnout 500 metrů.

Cyklistický závod s postižením je soutěž s masivním začátkem a určením úspěchů sportovců, které byly dříve ukázány jak rychlostí, vytrvalostí, tak dovedností.

Závody Sprint na trati jsou soutěží v několika kostech (až tři), kdy se vítězství doslova vymaní z oponenta za posledních 200 metrů. Sprint - to je jedna z nejstarších soutěží, kterou jezdci pečlivě vybírají pomocí kvalifikačních závodů.

Závody na dráze jsou skupinové závody, kdy se začínají současně účastníci. Ten, jenž zajede pouze jedno kolo, okamžitě zmizí ze soutěže, ten, který je před všemi soupeři v kruhu, tj. Se rozbíhá dopředu, je určen jako vítěz a závod je považován za kompletní.

Japonci vynalezli originální cyklus na trati - Keirin, když současně startující účastníci spěchají na "trávník" - motocyklistu. Téměř do cíle (po dobu 2,5 kol) se sportovci musí pohybovat za motocyklem, aniž by ho předjížděli. Jakmile se "derni" dostane z dráhy, začnou sportovci soutěžit o vítězství mezi sebou. Samozřejmě, že vítězem je ten, kdo nejprve přijde na cílovou čáru.

Cyklistické tratě závodů mohou být ve formě obecných závodů na poměrně krátkou vzdálenost, jsou zde závody s pronásledováním, spíše jako kolo, cyklistika pro rychlost, čas a střední vzdálenost.

Cyklistika v terénu - evropské cyklistické trasy až 25 kilometrů v kruhu s překonáním překážek - příkopů, padlých stromů, brodů, bariér, koryt řek a potoků. Cyklotrasy se konají v podzimním a zimním období, což zjevně přináší další potíže v podobě povětrnostních podmínek. Jezdec jízdních kol začíná současně, během jízdy může dokonce běžet nebo chodit vedle jízdního kola, ale také asistenti. Taková soutěž, hra a jízdní kola musí odpovídat, takže je vozidlo vybaveno širokými speciálními pneumatikami a má silné ráfky kol. Ve Spojených státech se konají off-roadové jízdní kola s nejtěžšími překážkami, někdy sousedícími s extrémními překážkami.

Tam je také více extrémní závody na kolech, mezi nimiž jsou mauntibayk - závod na speciálních, horská kola, dertdzhamping - skákání baktrijských skoky, freeridových, four-cross, duální, BMX, závodní, ulice, a mnoho dalších zajímavých možností velodistsiplin. .

Hry na jízdních kol

Je zřejmé, že fanoušci cyklistiky neměli dostatek závodů a nezávislého výcviku, takže od konce 19. Století se na kole hrály. Cyklus nevylučuje hry, protože proces ovládání dvoukolového vozidla se podobá druhu hry s vlastní koordinací a vytrvalostí. Cyklistika je týmová soutěž, řízená jako každá jiná soutěž, aby získala požadovanou cenu.

Bike Polo - Bike Polo nebo jízdní kolo

Jedná se o nejznámější a "starou" hru, která zahrnuje výměnu koní s jízdními koly. Bike Polo se konečně stalo nezávislým druhem do roku 1891 díky snahám irského cyklistického fanouška - Richarda Mekrediho. Podnikatelský cyklista se i podařilo získat registrovaný patent na svůj "vynález", nazvaný v původním cyklu Polo. Od roku 1908, kdy cyklistika byla zařazena do olympijského programu, až do druhé světové války, cyklus Polo byl jedním z nejpopulárnějších typů soutěže v Evropě a ve Spojených státech. Druhé narození spojení "herních jízdních kol" bylo v 80. Letech minulého století v Indii a poté v Americe. V dnešní době jsou jízdní kola velmi odlišná od předchozích soutěží, stejně jako Bike Polo, které bylo přejmenováno na Urban Cycle Polo. Za současných hrách musí být jízdní kolo vybaveno ochranným disky na paprsky kola, závodník potřeboval atributu v podobě bitů a míč nebo puk, který skutečně potřebují, aby skóre v síti soupeře. Rychlý nárůst popularity městského cyklu Polo nezanechal lhostejné členy mezinárodní cyklistické asociace, která uznala oficiální jízdní kolo a zahrnula ji do seznamu plánovaných každoročních událostí. Přes oficiální uznání Bike Polo v každém regionu má své vlastní nuance a pravidla týkající se počtu členů týmu, trvání hry. Existují také jednotná pravidla, která jsou následující: 

  • Sportovec nemá právo se dotýkat nohou povrchu, země, s výjimkou případů, kdy je nutné se dotknout netopýra speciálně přidělené zóny uprostřed hracího pole. Za porušení je pokuta. 
  • Vliv na míč by měl být proveden pouze úzkou stránkou sportovního pálky, jinak nebude kop nebo branka započítán. 
  • Tým, který vstřelil branku, musí počkat, dokud soupeři nepřekročili polní čáru nebo míč překročí hranici. Dokud nebudou "Rubikon" překonány míčem nebo odpůrci, musí být bodovaní sportovci v hranicích jejich vlastní zóny.

Bike Polo nadále získává popularitu jako vzrušující, návyková hra, která vyžaduje schopnost mistrovsky účastníky vlastní kolo, myslet strategicky, mít rychlé myšlení a rychlé reakce. 

Cyklotbal - nebo jízda na kole

Tato kombinace "her a jízdních kol" se podobá fotbalu, samozřejmě, s jeho jedinečnými nuancemi, protože všichni hráči vrazí míč do soupeřova branky ne s nohama, ale s pomocí kola na kole. Cyklistika se koná jak v uzavřených sálech, tak v otevřených prostorách, ale hra v hale je nejoblíbenější. Tým může sestávat pouze ze dvou hráčů, maximální počet účastníků v jedné skupině je šest. Cyklistika je dítě amerických cyklistů, které se narodily téměř současně s jízdními póly. Podle legendy se při jízdě na kole někdo setkal s agresivním psem a hodil ho pod kolečka. Jako kdyby virtuózka jízdy na kole postavila psa s kolečkem a bez zranění zlého zvířete ho odhodila stranou. Takže byla myšlenka manipulovat s kuličkou kola. V roce 1883 vynalézavý Kaufman ve spolupráci s kolegy Ferley překvapil veřejnost tím, že hrál kola na kolech. Velobol se zamiloval do Američanů, pak byl obušek zachycen evropskými cyklisty. Moderní jízdní kola jsou ještě překvapivější, na ledě jsou i jízdní kola, která však není tak rozšířená jako Cycleball. Velobol je rozdělen do následujících kategorií: 

  • Hry na kolech s účastí 4 hráčů - dva týmy dvou účastníků. Pole má rozměry 11 x 14 metrů. 
  • Cyklistika, která zahrnuje 10 osob, dva týmy pěti cyklistů. Velikost pole odpovídá velikosti pole pro házenou. 
  • Cyklistika se dvěma týmy, každý se šesti hráči. Hra se hraje s fotbalovým míčem na otevřené velké ploše.

Úloha hráčů je podobná cíli jakékoliv týmové hry, která zahrnuje manipulaci s míčem - získat co nejvíce gólů. Ples je zanesený pomocí předního kola, můžete také použít svou hlavu nebo kufr. Je nepřípustné se dotýkat míče rukou nebo nohou, útočník bodování míče má přísná omezení stejným způsobem jako různé výkonové odpory (bít, body). Doba trvání tohoto typu motocyklu je pouze 14 minut - dvě poloviny po sedmi minutách. Přerušení - ne více než 2-3 minuty, pokud v tak krátké době nikdo nevyhrává, přidejte ještě jeden čas. V bikeballu se používá speciální míč, připravená plošina a samotné kolo s velmi pohyblivým manipulačním volantem. 

trusted-source[2], [3]

Flash kříž

Jedná se o jednu z nejmladších her, která se narodila na křižovatce "hracího kola", ve kterém účastníci potřebují velmi dobré sportovní tréninky, vynalézavost, rychlou reakci. Křížový blesk se také nazývá cyklistický quest nebo foto cyklo-kříž, vzhledem k tomu, že fotoaparát je používán během hry. Úkolem hry je dostat se nejprve do cílové čáry tím, že provedete určité úkoly paralelně. Před zahájením soutěže obdrží účastníci podrobnou mapu oblasti a fotografickou relaci. Sportovci by měli najít v reálné lokalitě body zapečetěné a jejich příchod na místo na obrázku. Zvláštností questu je, že obraz by měl být co nejblíže originálu. Také na fotografii musí být účastník opatřen svým věrným "přítelem" - jízdní kolo. Na cílové čáře porota vypočítá skóre celého týmu a shrnuje výsledky každého účastníka. Pokud je místo vyfotografováno všemi členy týmu, je stanoveno minimální skóre, pro individuální "nalezení" skóre je vyšší, na velmi obtížné a matoucí místo při hledání místa je dáno maximální skóre. Flash-kříž trvá v průběhu dne a končí v určité hodině, pro zpoždění se předpokládá trest ve formě odnětí bodů.

Hry a kola, závodní kola, jízda na kole a jen na kole - je to skvělý způsob, jak načerpat nové síly, udržovat svalový tonus, a tím i zdraví, získat pozitivní emoce. Je zřejmé, že tak dlouho, jak lidé budou „spřátelit“ s kolo, objeví se i nové závodní hry. Bát zmizení cyklistického sportu v příštím století, pravděpodobně za to nestojí, a vyhlídka na lidském rozvoji v souladu s spisovatel Mark Twain se zdá být docela pozitivní, protože tvrdil následující :. „Když i litsezreyu muže na kole, nemám strach o budoucnost lidstva“

trusted-source[4], [5]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.