^

Kojenecká výživa pro svalovou hmotu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Není nutné si myslet, že silné svaly jsou součástí našeho post-sovětského času. Atleti, vzpěrači v SSSR měli zájem o sběr svalové hmoty o nic méně než moderní kulturisti. Je další záležitostí, že dietetika a průmysl ještě nebyly na stejné úrovni jako nyní.

Sportovní výživa nebyla k dispozici dříve, a jestliže někdo měl to štěstí, že si to "kvůli kopci", pak hodně peněz šel k tomu. A co je zapotřebí především pro růst svalů. Samozřejmě bílkovina, která byla nalita do mléčných výrobků, masa, vajec, stejně jako levné, ale dokonale vyvážené dětské jídlo.

Ano, byly chvíle, kdy bylo jídlo pro děti opravdu kvalitní a velmi levné, pro které ho sportovci milovali. Úplně přirozený výrobek pomáhal růst a zvětšovat váhu malých dětí. Ale vzpěrači, kteří krmili dětskou stravu na obě tváře, si stěžovali na nedostatek zesílení svalové hmoty.

Takže myšlenka používání dětské stravy pro sadu svalové hmoty je zdaleka nová. Ale kolik je to dnes důležité, musíme to ještě zjistit.

Faktem je, že nedávné výzkumy nutí kupující pochybovat o kvalitě některých výrobků z dětské stravovací skupiny. Takže ne všechny výživné směsi se ukázaly být docela vyrovnané a přirozené. To se stará o rodiče. Měli by také upozornit sportovce, kteří také obhajují přirozenost stravy.

Ale hlavním problémem není ani to. Ne vždy to, co je pro děti užitečné, přináší dospělým stejný přínos. Ano, v dětském jídle je mnoho bílkovin, ale také ve vysokém množství jsou uhlohydráty a tuky. Koneckonců, kojenecká výživa je určena k růstu těla dítěte, a to nejen ve svalech.

Nebezpečí výživy pro sportovce je, že přispívá k růstu tukové vrstvy. To znamená, že pokud se vezme v dnech, kdy nedošlo k žádnému tréninku, nebo ve večerních hodinách je nebezpečí, že se skrývá krása svalů pod vrstvou těžko odstranitelného tuku. A pokud se vezmete v úvahu také vlastnosti stavby, pak se takovéto jídlo endomorfizuje vůbec nehodí. Výsledky budou v každém případě zklamáním.

Říci, že kojenecká výživa nemůže být použita k získání svalové hmoty, by byla nespravedlivá, protože dieta s její účastí je zcela v souladu s tímto cílem. Ale výsledky bez "vedlejších účinků" na pasu a na bocích mohou být dosaženy pouze správným užitím koček.

Předpokládá se, že pro růst svalové hmoty po dobu 1 budete muset jíst 150 g kojenecké výživy ve formě prášku, rozšiřující lahodnou hmotu vody nebo mléka. Co ale sportovec dostává? V závislosti na značce produktu a věku, pro který je určena kojenecká výživa, může 100 g prášku obsahovat 5 až 12 g bílkovin. Jak dlouho trvá jíst dětskou výživu, aby pokryla denní potřebu bílkovin?

Ale je tu ještě jedna nuance - to je obsah tuku a uhlohydrátů. Stejných 100 g produktu může obsahovat asi 4 až 5 g tuku a 60 až 80 g sacharidů. Ukázalo se dobře, že to není opravdu proteinový koktejl, ale něco blízko sacharidové stravy. Navíc v mléčném přípravku pro kojence je pouze mléko (kasein) a syrovátková bílkovina, u starších dětí je také zelenina. O plnohodnotných živočišných bílkovinách získaných z masa není pochyb.

Ale jak plná je tato strava pro dospělou, velkou otázku. Ano, kojenecká výživa obsahuje mnoho užitečných vitaminů a minerálů, ale jejich objem lze vypočítat pro malé dítě, a ne pro dospělé s úplně jinými fyziologickými potřebami. A pokud také vezmete v úvahu, že velké fyzické zátěže přispívají pouze ke ztrátě těchto nejužitečnějších látek, ukazuje se, že potřeby jsou ještě větší.

Dětské jídlo, přestože je považováno za vyvážené, nemůže nahradit obvyklou stravu dospělého chlapce nebo dívky. Lze jej používat pouze jako doplněk, jako zdroj snadno stravitelných bílkovin a energetického doplňku. Tento doplněk je užitečný především před tréninkem a ve vzácných případech po něm. Zbytek stravy by měl sestávat z plnohodnotných živočišných bílkovin. Ale s tuky a uhlohydráty musíte být opatrní, protože některé z jejich těla již dostaly dětskou výživu.

Pokud cvičíte dietu, abyste získali svalovou hmotu pomocí dětské výživy, měli byste upřednostňovat suché směsi pro nejmladší, protože zde najdete plné stravitelné mléčné bílkoviny ve správném množství. Rostlinné proteiny nevykazují stejnou účinnost jako stimulant růstu svalů.

Ale pokud porovnáte složení dětské a sportovní výživy, najdete všechny stejné složky: syrovátkový protein a kasein, ale bez přídavku tuků a sacharidů, které mohou být nadbytečné. Alespoň tyto komponenty jsou velice štědré s mnoha potravinářskými produkty, takže v tu běžné stravě není žádný nedostatek tuků a sacharidů. Tak co je to nejlepší jídlo pro sportovce?

Někdo, po pohledu na cenovky v prodejnách sportovní výživy, bude říkat, že je to mnohem nižší cenu za levnější kojeneckou výživu. No, mladé maminky o kvalitě rozpočtu kvalitních mixů mohou soutěžit se sportovní elitou a budou mít pravdu.

Sovětské časy, které potopil do zapomnění spolu s cenami komodit penny pro budoucnost země, a teď jsou police na nás dívá na cenovky s desítky a dokonce stovky hřivny pro balení potravin jedno dítě. Snad tyto cenovky jsou stále nižší než ty, které zdobí regály sportovních výživových obchodů, ale musíte zvážit spotřebu produktu. Podle zpětné vazby od sportovců, kteří používají  stravu pro sadu svalové hmoty  a proteinových nápojů, dětské výživy, nakonec to vždy ukázalo, že Speciální produkty pro dospělé ekonomicky výhodné směsi živin pro děti, a to navzdory vysokým nákladům na balení sportovní výživy.

Takže, jak užitečné je vrátit se k dětské výživě v našem věku, kdy existuje mnoho účinných a přirozených produktů určených pro sportovce, rozhoduje každý sám o sobě. Je docela možné, ectomorphs kojenecké výživy a bude užitečné investice, pomáhá tvarovat své tělo, ale ostatní by měli dobře rozmyslet provést podobné experimenty, s výjimkou případů, jejich cílem není „izolace“ na úkor tukových zásob.

trusted-source[1], [2], [3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.