^
A
A
A

Mastné kyseliny

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mastné kyseliny jsou nejjednodušší lipidy a sestávají z dlouhých uhlovodíkových řetězců.

Mastné kyseliny jsou součástí složitějších lipidů, poskytují většinu kalorií z jedlých tuků.

Mastné kyseliny jsou klasifikovány na základě počtu atomů uhlíku v molekule (délka řetězce). Mohou být nasycené, tj. Bez dvojných vazeb. Mezi ně patří kyselina laurová (C12: 0), myristová (C14: 0), palmitová (C16: 0) a kyselina stearová (C18: 0) kyseliny. Mononenasycené mastné kyseliny, jako je olej (C18: 1), obsahují jednu dvojnou vazbu. Polynenasycené mastné kyseliny, jako kyselina linolová (C 18: 2), obsahují více než jednu dvojnou vazbu. Některé z polynenasycených mastných kyselin, a to linolové a kyseliny linolenové, nemůže být syntetizována v těle, tak se označují jako esenciálních mastných kyselin. Musí vstoupit do těla s jídlem. Tyto kyseliny se používají k syntéze jiných polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem, které mají velký význam pro syntézu eikosanoidů. Nenasycené mastné kyseliny jsou také klasifikovány podle polohy dvojné vazby, tj. E. Omega-9 (Q-9, nebo n-9), omega-6 (Q-6 nebo n-6), omega-3 (Q-3, nebo n-3), vztaženo na polohu první dvojné vazby od methylové koncové skupiny. Navíc tyto nenasycené mastné kyseliny jsou také klasifikovány na základě izomerní konfigurace dvojných vazeb, jmenovitě cis- a trans-, které určují vlastnosti těchto kyselin.

Typ mastné kyseliny může ovlivnit fyzikální vlastnosti tuku, jeho absorpci, absorpci, metabolismus, využití a nakonec zdraví.

V americkém stravování je přibližně 80% celkového tuku zajištěno masem, rybami, saláty, tuky, na které se připravují a přidávají do těsta potraviny a mléčné výrobky. Kromě toho jsou hlavními zdroji nasycených mastných kyselin maso, drůbež, ryby, vejce a mléčné výrobky. Výrobky z obilovin, jako je kvasnicový chléb, koláče, sušenky, výrazně přispívají ke spotřebě mono- a polynenasycených mastných kyselin. Ryby a korýši jsou hlavními zdroji polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem.

Triacylglyceridy

Dietní tuky a rostlinné oleje jsou triacylglyceroly (TAG), ve kterých tři mastné kyseliny esterifikované na glycerol na charakteristice převaha mastných kyselin, které mají vliv na celkové výživě složení a výběr stravy. Tuky a oleje sestávají z mnoha mastných kyselin, které jsou prezentovány v poměrech charakteristických pro příslušný tuk nebo olej. Obvykle jedna nebo dvě mastné kyseliny převažují v tuku nebo oleji. Například kyselina linolová představuje 78% mastných kyselin v slunečnicovém oleji. Objem rostlinných olejů s výjimkou tropických a kokosové palmy, jsou hlavním zdrojem nenasycených mastných kyselin, a zdroje živočišný tuk nasycených mastných kyselin, nicméně, upravit profil mastných kyselin v stravě, pouze výměnou zdroje tuku. Biotechnologie navíc umožňuje výrobu tuků a produktů se specifickým složením mastných kyselin, tzv. Konstruovaných výrobků.

 Doporučené dietní a příjem tuku

Obecné dietní doporučení poskytují celkovou absorbovanou energii <30% v důsledku celkového tuku a <10% v důsledku nasycených mastných kyselin a příjem cholesterolu <300 mg denně.

Několik národních průzkumů od různých amerických organizací naznačuje, že celková spotřeba tuků populace klesla na přibližně 34% kalorií oproti roku 1990. Údaje ukazují, že pouze 18, 14 a 21% mužů a 18, 18 a 25% žen ve věku 6-11, 12-19 let a více než 20 let dostali <30% energie z tuků.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.