^
A
A
A

Potřeba příjmu tuku pro sportovce

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Tuková strava pro sportovce je extrémně různorodá, v závislosti na typu sportu, kondice a úrovni výsledků sportovce. Ačkoli neexistují žádné konkrétní doporučení týkající se stravování pro sport, příjmu potravy sportovce obvykle odráží potřebu energie pro tento sport během školení a soutěží. Obecně platí, že trénink sportovců pro vytrvalost, běžce a cyklisty podle pozorování zvolí dietu, která odpovídá základním pokynům pro jedlé tuky (<30% energie je dáno tuky). Běžeři na dálku spotřebovávají 27-35% energie na úkor tuku a profesionální cyklisté účastnící se turné Tour de France jsou přibližně 27%. Rowers, basketbalisté a lyžaři-dvojčinci používají dietu, která obsahuje 30-40% energie v důsledku tuku. Na druhou stranu, u gymnastů a krasokorčíků, kde je vzhled pro velký úspěch velmi důležitý, spotřeba potravních tuků, jak je známo, by se měla pohybovat v rozmezí 15-31%.

Důsledky stravy s nízkým obsahem tuku

Většina sportovních přídělů je v souladu s obecnými dietními doporučeními, tj. Nejméně 30% energie pochází z tuků. Nicméně, sportovci, vytrvalostní sportovci, ke zvýšení jejich konkurenční schopnosti, stejně jako gymnasty a krasobruslaře zlepšit vzhled se mohou těšit na dietu s velmi nízkým obsahem tuku (méně než 20% kalorií z tuku), aby nedošlo ke zvýšení tělesné hmotnosti a procentní podíl v je tučný.

Někteří sportovci, obzvláště ti, kteří trénují na vytrvalost, mají tendenci zvyšovat příjem sacharidů z tuku, aby zvýšili zásoby glykogenu. V každém případě nemusí stravy s nízkým obsahem tuku splňovat požadavky na růst a rozvoj mladých sportovců a energetické potřeby ukazatelů vytrvalosti. Kromě toho může výživa s nízkým obsahem tuku po dlouhou dobu přispět k rozvoji nedostatku sportovců esenciálních mastných kyselin a vitamínů rozpustných v tucích.

Také může být ohrožena spotřeba minerálních prvků, jako je vápník a zinek. U ženských sportovců mohou stravy s velmi nízkým obsahem tuku způsobit menstruační dysfunkci a narušit budoucí reprodukční schopnost. Mužští sportovci s touto dietou mají nízké hladiny testosteronu v krevním séru, což může ovlivnit jejich reprodukční funkci. Proto sportovci nedoporučují dietu s velmi nízkým obsahem tuku.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.