^

Antioxidační ochrana

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kyslíkový paradox

Každý ví, že kyslík je pro život životně důležitý, takže se všichni obávají hladovění kyslíkem. Ve skutečnosti je nemožné žít bez kyslíku a dokonce i mírné snížení obsahu kyslíku ve vzduchu okamžitě ovlivňuje naše zdraví a zároveň je nebezpečné pro živé věci (to je "kyslíkový paradox"). Stejné vlastnosti, které ho tak činily, jsou také nebezpečné.

Všechny aerobní (kyslík-dýchací) bytosti dostávají energii oxidací organických molekul s kyslíkem a všechny z nich musí být chráněny před vysokou oxidační schopností kyslíku. Přísně řečeno, oxidace je stejná pálení. Jen v těle látky "hoří" postupně, postupně, uvolňující energii v malých porcích. Pokud organické molekuly rychle spálí, jako dřevo v troubě, buňka by zemřela tepelným šokem. Po oxidaci molekuly se změní. To není molekula, která byla dříve. Například dřevná buničina je oxidována na oxid uhličitý a vodu v procesu hoření dřeva - to se změní na kouř. Oxidační reakce lze představit jako výběr něčeho. Například pokud jste odložili svou peněženku na ulici, pak jste byli "oxidováni". V tomto případě se ten, kdo převzal peněženku, "zotavil". V případě molekul oxidující látka přebírá elektron z jiné látky a obnovuje se. Kyslík je velmi silný oxidant. Ještě silnějšími oxidanty jsou volné radikály kyslíku.

Volné radikály

Volný radikál je fragment molekuly, která má vysokou reaktivitu. Kyslíkový radikál postrádá elektron a má tendenci vzít elektron z jiných molekul. Když se to podaří, radikál se stává molekulou a opouští hru, ale molekula zbavená elektronu se stává radikálním a vydává se na cestu loupeže.

Molekuly, které byly dříve inertní a reagovaly, a nyní přišel k nejvíce roztodivné chemických reakcí. Například dva kolagenové molekuly, které se stanou volné radikály, se potýkají s kyslíkovými radikály se tak aktivní, aby vzájemně komunikovat tvoří dimer, zatímco normální kolagenová vlákna nejsou schopny vzájemně komunikovat. Zesítěný kolagen je méně pružný, než normální kolagen, a kromě toho, že není k dispozici pro matrixových metaloproteináz (enzymy, které degradují kolagen starý, jeho místo byla pořízena nově syntetizovaný), takže akumulace kolagenu v kůži dimerů vede ke vzniku vrásek a ztrátu elasticity kůže.

V molekule DNA se radikály mohou stát dokonce dvěma částmi jednoho řetězce DNA - v tomto případě mohou vzájemně komunikovat, vytvářet křížové vazby uvnitř jedné molekuly DNA nebo mezi dvěma molekulami DNA. Křížové vazby a další poškození molekul DNA způsobují smrt buněk nebo jejich degeneraci. Setkání volného kyslíkového radikálu s molekulami enzymů končí stejně dramaticky. Poškozené enzymy již nemohou řídit chemické transformace a dokončit chaos sety v buňce.

Oxidace peroxidu - co to je?

Nejzávažnějším důsledkem výskytu volných radikálů v buňce je oxidace peroxidu. Peroxid se nazývá, protože jeho produkty jsou peroxidy. Nejčastěji peroxidový mechanismus oxiduje nenasycené mastné kyseliny, z nichž jsou složeny membrány živých buněk. Podobně může docházet k peroxidaci v olejích, které obsahují nenasycené mastné kyseliny, a pak se oleje trhají (lipidové peroxidy mají hořkou chuť). Nebezpečí peroxidace spočívá v tom, že proudí řetězovým mechanismem, tj. Produkty této oxidace jsou nejen volné radikály, ale také lipidové peroxidy, které se velmi snadno přeměňují na nové radikály. Množství volných radikálů, a tudíž i rychlost oxidace, se zvyšuje lavinovým způsobem. Volné radikály reagují se všemi biologickými molekulami, s nimiž se na cestě setkávají, jako jsou proteiny, DNA, lipidy. Pokud se lavína oxidace nezastaví, pak celý organismus může zemřít. To by se stalo všem živým organismům v kyslíkovém prostředí, kdyby se příroda nestarala o to, aby jim dodala silnou obranu - antioxidační systém.

Antioxidanty

Antioxidanty jsou molekuly, které jsou schopné blokovat reakce oxidace volných radikálů. Setkáním se s volnými radikály, antioxidant dobrovolně dává elektronu a doplňuje ji k celé molekule. V tomto případě se samotné antioxidanty stávají volnými radikály. Avšak kvůli zvláštnostem chemické struktury antioxidantu jsou tyto radikály příliš slabé, aby získaly elektron od jiných molekul, takže nejsou nebezpečné.

Když antioxidant opustí svůj oxid k oxidačnímu zařízení a přeruší jeho destruktivní procesí, oxiduje se a stává se neaktivní. Aby se vrátil do stavu, musí být znovu obnoven. Proto antioxidanty, jako zkušení pracovníci, pracují obvykle ve dvojicích nebo skupinách, ve kterých mohou podporovat oxidovaného kamaráda a rychle ho obnovit. Například vitamin C obnovuje vitamin E a glutatión obnovuje vitamin C. Nejlepší antioxidační příznaky se vyskytují v rostlinách. To lze snadno vysvětlit, protože rostliny nemohou uniknout a skrývat se před škodlivými účinky a musí být schopny odolat. Nejmocnějšími antioxidačními systémy jsou rostliny, které mohou růst v drsných podmínkách - rakytník, borovice, jedle a další.

Důležitou roli v těle hrají antioxidační enzymy. Jedná se o superoxiddismutázu (SOD), katalázu a glutathionperoxidázu. SOD a kataláza tvoří dvojici antioxidantů, které bojují proti volným kyslíkovým radikálům a zabraňují jim zahájit procesy oxidace řetězců. Glutathionperoxidáza neutralizuje lipidové peroxidy, čímž porušuje peroxidaci řetězce lipidů. Pro práci glutathionperoxidázy je nutný selen. Proto doplňky stravy se selenem zvyšují antioxidační obranu těla. Mnoho sloučenin má v těle antioxidační vlastnosti.

Navzdory silné antioxidační ochraně mají volné radikály dostatečně destruktivní účinek na biologické tkáně, zejména na kůži.

Důvodem jsou faktory, které dramaticky zvyšují produkci volných radikálů v těle, což vede k přetížení antioxidačního systému ak oxidativnímu stresu. Nejzávažnější z těchto faktorů je UV záření, ale v kůži se může objevit nadbytek volných radikálů a v důsledku zánětu, expozice určitým toxinům nebo destrukci buněk.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Antioxidanty v kosmetice

Nyní velmi málo lidí pochybuje o tom, že by měla být kůže chráněna před volnými radikály. Proto se antioxidanty staly jednou z nejoblíbenějších ingrediencí v kosmetice. Ale ne každý krém s antioxidanty může chránit naši pokožku. Vytvoření dobrého antioxidačního koktejlu je jemná záležitost, je důležité vytvořit směs, v níž se budou navzájem obnovovat různé antioxidanty.

Je známo, že například vitamin C obnovuje vitamin E, ale vytvořit kosmetickou kompozici, ve které tento antioxidační pár bude spolupracovat, není tak jednoduché. Vitamín E je rozpustný v tucích a vitamín C je ve vodě rozpustný, takže v živé buňce provádějí komplexní akrobatické triky, které se setkávají na hranici membrány a cytoplazmy. Kromě toho je kyselina askorbová velmi obtížně zaváděna do kosmetických prostředků, protože se snadno rozkládá. V současné době se používají deriváty kyseliny askorbové, které jsou stabilnější. Například askorbylpalmitát - rozpustný v tucích, stabilní, vhodný pro zařazení do přípravku během přípravy. V kůži se palmitát (mastná kyselina) štěpí enzýmy askorbylpalmitátu a uvolňuje se askorbát, který má biologickou aktivitu. Dále se používají dva další deriváty: askorbylfosfát hořečnatý a askorbylfosfát sodný. Obě sloučeniny jsou rozpustné ve vodě a mají dobrou chemickou stabilitu. Jedním ze způsobů, jak vytvořit efektivní krémy obsahující jak vitamín C, tak vitamín E, je používat liposomy. V tomto případě je vitamin C umístěn ve vodném prostředí uvnitř liposomů a vitamin E je vložen do tukové skořápky liposomů.

Kyselina askorbová, která je tak rychle zničena v kosmetických krémách, se skladuje v zelenině a ovoci. Totéž platí pro jiné antioxidanty. To znamená, že antioxidační koktejly rostlin jsou lepší než všechny umělé směsi antioxidantů.

Sada antioxidačních látek v rostlinách je mnohem bohatší než u zvířecích a lidských tkání. Kromě vitamínů C a E obsahují rostliny karotenoidy a flavonoidy (polyfenoly). Slovo "polyfenol" se používá jako obecný obecný název pro látky, které mají v benzenovém kruhu alespoň dvě přiléhající hydroxylové skupiny. Díky této struktuře mohou polyfenoly sloužit jako pasti pro volné radikály. Samotné polyfenoly jsou v tomto případě stabilní vstupováním do polymerizační reakce. Flavonoidy mají velmi silné antioxidační vlastnosti, a kromě toho, že podporují aktivní a chránit proti ničení vitaminy C a E. Protože nutnosti bojovat proti volným radikálům, kterým čelí všechny rostliny, žádný takový rostlinný extrakt, který nevykazuje antioxidační vlastnosti ( proto je vhodné jíst zeleninu a ovoce). A přesto existují rostliny, které obsahují nejúspěšnější antioxidační soupravy.

Před několika lety bylo prokázáno, že pravidelná konzumace zeleného čaje významně snižuje riziko vzniku maligních nádorů. Vědci, kteří učinili tento objev, byli tak šokováni, že od té doby začali pít několik šálků zeleného čaje denně. Není divu, že extrakt ze zeleného čaje se stal jedním z nejoblíbenějších bylinných antioxidantů v kosmetice. Nejvýraznější antioxidační účinek má čisté polyfenoly zeleného čaje. Chrání kůži před škodlivými účinky UV záření, má radioprotektní účinky, odstraňuje podráždění pokožky způsobené působením škodlivých chemikálií. Bylo zjištěno, že polyfenoly ze zeleného čaje inhibují enzym hyaluronidázy, protože vzrůstá aktivita, ke které klesá množství kyseliny hyaluronové ve stárnoucí kůži. Zelený čaj se proto doporučuje podávat v lécích pro stárnoucí pokožku.

V poslední době vědci učinili mnoho zajímavých objevů, které analyzují statistiky kardiovaskulárních a onkologických onemocnění v různých zemích. Například se ukázalo, že ve Středomoří lidé, kteří jedí hodně olivového oleje, trochu náchylný k rakovině a východní kuchyně je výborná ochrana proti kardiovaskulárním onemocněním a hormonálně závislých nádorů. Vzhledem k tomu, že volné radikály hrají důležitou roli ve vývoji nádorů a kardiovaskulárních onemocnění, podobné poznatky umožnily vědcům objevit mnoho nových antioxidantů.

Například je známo, že krásná Francie, absorbující mimořádné množství vína každý den, má velmi příznivou statistiku kardiovaskulárních a onkologických onemocnění. Byl čas, kdy vědci vysvětlovali "francouzský paradox" příznivé účinky malých dávek alkoholu. Poté bylo zjištěno, že rubínovou barvu ušlechtilých červených vín vysvětluje vysoký obsah flavonoidů v nich - nejsilnější přírodní antioxidanty.

Kromě toho by flavonoidy, které lze nalézt v jiných rostlinách, v červených hroznů obsahuje jediná sloučenina resveratrol, který je silný antioxidant, brání rozvoji některých nádorů, ateroskleróza zpomaluje stárnutí kůže. Někteří vědci, kteří se věnují léčivým vlastnostem vína, doporučí pití až 200-400 ml červeného vína denně. Je pravda, že před tímto doporučením je třeba vzít v úvahu, že v tomto případě máme na mysli velmi kvalitní víno získané fermentací čisté hroznové šťávy a nikoliv náhradou.

Vitamín E, který zůstává nejdůležitějším antioxidantem, může být také zaveden do kosmetiky, která není v čisté formě, nýbrž v rostlinných olejích. Mnoho vitaminu E se nachází v olejích: sóji, kukuřici, avokádě, boráku, hroznu, lískovém ořechu, pšeničných klíčcích, rýžových otrubách.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Kolik antioxidantů potřebujete?

Vyvstává otázka: pokud jsou antioxidanty tak užitečné, nemusíte je injekčně aplikovat do kosmetiky ve vysokých koncentracích? Ukázalo se, že formula "čím více, tím lépe" pro antioxidanty nefunguje a oni jsou naopak nejúčinnější v nízkých koncentracích.

Když jsou antioxidanty příliš mnoho, změní se na svůj protějšek - stanou se prooxidanty. Proto vzniká další problém: vždy pokožka potřebuje další antioxidanty nebo pokud přidání nadměrných antioxidantů může narušit přirozenou rovnováhu pokožky? Vědci o tom poměrně hodně tvrdí a v této záležitosti není konečná jasnost. Ale můžete určitě říci, že v denním krému, který neprostupuje stratum corneum, jsou potřebné antioxidanty. V tomto případě hrají roli štítu, který odráží vnější útoky. Vždy je vhodné aplikovat na kůži přírodní oleje, které obsahují antioxidanty v přesně upravených koncentracích, stejně jako konzumovat čerstvou zeleninu a ovoce nebo dokonce vypít sklenici dobrého červeného vína.

Aplikační výživné krémy antioxidační působení odůvodněné v případě, kdy je zátěž na životní antioxidačního systému kůže náhle zvyšuje v každém případě lepší použít krémy, které obsahují přírodní antioxidant složení - rostlinné extrakty bohaté bioflavonoidy na vitamín C, přírodní oleje, které obsahují vitamin E a karotenoidy .

Jsou antioxidanty účinné?

Mezi vědci se stále diskutuje o tom, zda není užitečnost antioxidantů přehnaná a zda jsou kosmetika s antioxidanty opravdu užitečná pro kůži. Zjistil se pouze okamžitý ochranný účinek antioxidantů - jejich schopnost snížit poškození kůže UV zářením (například zabránit spálení sluncem), zabránit nebo snížit zánětlivou odezvu. Proto jsou antioxidanty nepochybně užitečné v prostředcích proti slunečnímu záření, denní krémy a také v produktech používaných po různých poškozeních kůže, jako je holení, chemický peeling atd. Méně důvěry mezi vědci spočívá v tom, že při pravidelném užívání antioxidantů můžete skutečně zpomalit stárnutí. Tuto možnost však nelze popřít. Je důležité si uvědomit, že účinnost antioxidantů závisí na tom, jak dobře je antioxidační koktejl správně složen, pouhá přítomnost antioxidačních názvů v receptu ještě neznamená, že lék bude účinný.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.