^

Masti ze skvrn po akné

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vzhled pigmentových skvrn po akné není samozřejmě nemoc. Tento jev však lze nazvat extrémně nepříjemným kosmetickým problémem, který svým majitelům přináší mnoho potíží. Jak se tomuto problému zbavit? Samozřejmě, že nejlepší masť z bodů po akné může doporučit pouze lékařský odborník (v tomto případě - dermatolog). Nabízíme vám stručný přehled nejběžnějších způsobů, jak se zbavit skvrn. Tyto finanční prostředky lze zakoupit v každé lékárně a ve většině případů nejsou tak drahé.

trusted-source[1], [2]

Indikace Masti ze skvrn po akné

Spoty po akné nejsou ničím jiným než nadbytečnými místy akumulace pigmentové látky melanin - tmavý pigment pokožky. K tomu dochází, pokud v tkáních existuje výrazný nebo dlouhodobý zánětlivý proces.

Spoty po akné mohou být rozděleny do několika možností:

 • modravé tmavé skvrny až na karmín - se objevují po silném zánětu pokožky po vředech a masivních hlubokých erupcích akné. Taková intenzivní barevné skvrny lze těžko odvodit - léčba může trvat velmi dlouho a je obtížné;
 • červené a modro-červené skvrny od akné je snadný stupeň zánětu. Takové skladby jsou často dočasné a předávají se samy. Pouze v některých případech může být vyžadována krátkodobá léčba;
 • skvrny po akné - může být doprovázeno nejen ztmavnutím kůže, ale také tvorbou jizev, které nelze snadno odstranit. Kromě masti ze skvrn po akné můžete potřebovat hluboký kůží.

Místa po pupících se ne vždy objeví. Nejčastěji k tomu dochází v důsledku nesprávné likvidace vyrážky:

 • s nedostatečnou dezinfekcí pokožky;
 • kdy je proces akné zanedbaný;
 • při stlačení akné;
 • pokud je kůže kolem pupienků poškozena.

Aby se zabránilo tvorbě skvrn, léčba akné by měla být zahájena včas a kompetentně.

trusted-source[3], [4], [5]

Formulář vydání

Tato forma uvolnění, jako je masť, může ovlivnit skvrny od akné různě.

 1. Masti s čirým účinkem se vyrábějí s přídavkem hydrochinonu - látky s bělícím účinkem. Takové léky dobře eliminují hyperpigmentaci, ale měly by být používány mírně, v krátkých kúrach. V opačném případě je možné změnit strukturu buněk, což může vést k závažným onemocněním až k maligním nádorům. Kromě toho se nedoporučuje kombinované použití hydrochinonu a vitaminových přípravků na bázi retinolu.
 2. Masti s vodou rozpustnými a tuky rozpustnými hydroxykyselinami jsou schopni odfarbovat povrchové vrstvy pokožky, což pomáhá snižovat intenzitu hyperpigmentace. K podobným mastům je možné nosit přípravky na bázi kyseliny salicylové, kyseliny citrónové, kyseliny glykolové a kyseliny mléčné.
 3. Masti proti akné obsahují účinnou látku - kyselinu azelaovou, která působí skvěle na hormonálně závislé vyrážky (např. Akné během puberty). S běžnými pupeny tato látka nepovede k očekávanému účinku.
 4. Masti na bázi kyseliny kojové, arbutinu nebo hořčíku askorbyl-2-fosfátu - látky, které aktivně inhibují syntézu melaninu.

Tituly

K léčivům, které působí proti tvorbě skvrn od akné, můžete tyto léky zahrnovat:

 • antiseptika - ichtyol a streptokidní masť - mají antimikrobiální a dezinfekční účinek;
 • antibakteriální přípravky - masti Levomecol, Zinerit atd. - zmírnění zánětlivé reakce;
 • hormonální činidla - Lorinden A, Flucinar - eliminují záněty a správné metabolické procesy v tkáních;
 • antihistaminika - Fenistil, Elidel - odstranění pigmentace způsobené alergickou reakcí.

Kromě toho je třeba rozlišovat a jiné účinné mastí od skvrn po akné:

 • heparinová masť;
 • badyaga;
 • contractubex;
 • sintomycinová masť;
 • zinková masť;
 • síra mast atd.

trusted-source[6]

Masti, které odlehčují skvrny od akné

Masti ze skvrn po akné mohou být složkami, které mají různé bělící vlastnosti. Některé z nich jsou pro tělo zcela neškodné, ale některé mohou být také toxické - například hydrochinon. Místo toho je nyní aktivně používán arbutin - podobné bělící činidlo, které nepředstavuje nebezpečí pro tělo.

Masti ze skvrn po akné na bázi síry má také objasňující a exfoliační vlastnosti. Při výběru takové masti je však třeba věnovat pozornost pouze těm prostředkům, v nichž obsah síry není menší než 10%, pouze takové přípravky mohou účinně bělit oblasti s hyperpigmentací.

Pokud je v masti přítomna rtuť, může mít také bělící efekt, ale tato masť, kromě dobré, často přináší tělo a velmi škodí kvůli jeho toxicitě.

Pokud je složka masti ze skvrn přítomna melanosimová složka - specifický přirozený enzym, který dokáže zničit přetrvávající vazby melaninu, což jsou akumulace pigmentu v povrchových vrstvách pokožky.

Profesionální prostředky na odstraňování skvrn po akné často obsahují kyselinu kojovou - je to látka, která není nebezpečná a dokonale odlupuje povrchovou vrstvu. Nevýhodou kyseliny kojové je její schopnost vyvolat alergické reakce.

Zinkovou masti z červených skvrn po akné

Zinkovou masti je levný a účinný lék na bázi oxidu zinečnatého a vazelinového oleje. Masť má účinek na vysušení a opalování, eliminuje zbytky známky zánětlivé reakce.

Zinkovou masti se používá pro velké množství kožních problémů:

 • s plenkovou vyrážkou;
 • s diatézí;
 • s povrchními zraněními pokožky.

Kromě toho se tento nástroj aktivně používá k odstranění červených skvrn po akné. Mastička se aplikuje na místa denně, minimálně 4x, maximálně 6x denně. Doba léčby - do úplného vymizení hyperpigmentovaných míst.

Jedinou kontraindikací pro použití zinkovou masti v boji proti kožním skvrnám je nadměrná alergická citlivost na složení vnějšího prostředku.

Salicylická masť

Salicylická masť je vhodná pro léčbu mnoha kožních onemocnění. Tento přípravek je založen na kyselině salicylové.

Salicylová mast vykazuje protizánětlivý účinek, který umožňuje jejich použití pro léčení ekzematózní lézí, hnisavé kožní léze, seboroická vyrážky, bradavice, psoriatických plaků, zátarasy tepla a ichtyózy. Kyselina salicylová je keratolytika, což vysvětluje dobrou peeling a obnovují vlastnosti léčiva.

Masti pro kontrolu skvrn po akné je uložena na problémových oblastech, jednou denně (v noci). Jeden týden se lék užívá denně, po kterém je aplikován každý den na aplikaci. Kromě toho se nutně používají hydratační krémy, protože masť má významný účinek při sušení.

Pokud není možné koupit salicylovou masti, můžete použít konvenční roztok kyseliny salicylové. Tyto prostředky mají mnoho společného a míra jejich účinnosti je téměř stejná. Nicméně, pokud máte suchou a citlivou pokožku, pak tyto léky pro Vás nebudou pracovat, protože velmi uschnou povrch kůže, což může negativně ovlivnit stav epidermis.

Synthomycinová masť

Synthomycinová masť je dlouhodobě osvědčeným prostředkem pro pigmentové skvrny, včetně po akné. Složení masti je antimikrobiální činidlo, antibiotikum s levomycetinem a ricinovým olejem, antiseptický a jemný čisticí prostředek na kůži.

Masť se používá každý druhý den, nejlépe pod obvazem nebo obvazem.

Synthomycinová masť se nedoporučuje užívat v těhotenství, s vysokou pravděpodobností alergií, stejně jako ekzémy nebo houbové léze (mykózy, kandidóza).

Navíc tento lék na odstranění skvrn po akné nemůže být používán po dlouhou dobu, protože mast může způsobit návykový účinek, který výrazně zpomalí a ztěžuje čištění pleti.

Masť heparinu

Heparinová masť se často používá k trombóze, křečím žilám, hemoroidům. Nicméně málo vědí, že heparin není méně účinný v případě hematomů, modrých kruhů pod očima, stejně jako skvrny na obličeji a těle po akné.

Hlavní složkou léčivého přípravku je heparin sodný - uhlovodíková látka, která ovlivňuje koagulaci krve, kvalitu krevních destiček a krevní oběh. Jako další přísady v masti jsou přítomny vazelínový olej, glycerin, stearin, benzokain, atd.

Masť heparinu se používá v malých množstvích, což způsobuje problémové oblasti až třikrát denně. Je třeba mít na paměti, že účinek heparinu pokračuje po dobu 8 hodin po aplikaci přípravku na kůži.

Obvykle je 10 dnů aplikace masti postačující ke zlepšení stavu kůže. Pokud se však vyskytnou další vyrážky, svědění, zarudnutí - je vhodné, aby se prostředek lépe zastavil.

Nedoporučujeme používat masti s otevřenými ranami a poškozovat integritu pokožky, stejně jako špatnou koagulaci krve.

Ichthyolová masť

Jedním z přírodních a nenákladných způsobů, jak se zbavit akné skvrn, je ihtyolová mast - látka obsahující břidlicové pryskyřice a organickou síru.

Masť čistí kůži, zastaví vývoj zánětlivé reakce, dezinfikuje, změkčuje a pomáhá obnovit povrchovou epidermis.

Kromě odstraňování skvrn po akné je možno použít ihtyolovou masti:

 • přímo s pupínky a akné erupce;
 • se zarudnutím a podrážděním pokožky;
 • se spáleninami;
 • při hrubnutí a keratinizaci kůže.

Chcete-li se zbavit skvrn po akné masti, aplikujte přes noc, pod obvaz nebo bandáž. Doba aplikace je určena hloubkou a závažností pigmentačních oblastí.

Masť se nepoužívá:

 • s kombinovaným použitím jódových přípravků;
 • s tendencí k alergiím;
 • během těhotenství (nežádoucí).

Nedoporučuje se používat produkt na velké plochy pokožky. Pokud je oblast hyperpigmentace rozsáhlá, je lepší použít spotovou aplikaci masti - přímo na místo akné.

Síra masti ze skvrn na obličeji po akné

K odstranění skvrn po akné pomocí sírové masti je nutné užít lék s koncentrací síry nejméně 10%. Nižší koncentrace se nebude vyrovnávat s exfoliací starých kožních buněk. Celá sírová masť je v boji proti hyperpigmentaci dostatečně efektivní a náklady na takový nástroj potěší.

Tato masť však není bez nevýhod:

 • ne docela příjemná vůně léku;
 • obtížné umytí pokožky;
 • Nesnášejte se, když se dostanete na látkové prádlo.

Séra mast se aplikuje na vlhkou tvář (na postižených oblastech) jednou za dva dny. Doba trvání léčby je obvykle 3-4 týdny.

Nepoužívejte síru:

 • během těhotenství;
 • při alergickém sklonu organismu.

Pokud si nejste jisti, že je lék zcela bezpečný, vyzkoušejte: aplikujte malé množství masti na oblast zápěstí a počkejte. Pokud během tohoto období nedošlo k zarudnutí, svědění nebo nepohodlí, můžete použít nápravu, abyste se zbavili skvrn na obličeji.

Farmakodynamika

Aby se dosáhlo očekávaného bělícího efektu, masť ze skvrn po akné by měla mít následující vlastnosti:

 • zastavit zánětlivý proces - tato vlastnost je obzvláště důležitá, pokud jsou na pozadí skvrn akné, které je třeba ošetřit (jinak se místa objeví znovu);
 • dezinfikovat kůži, neutralizovat bakterie - zabránit opakování akné a zabránit vzniku infekčního procesu;
 • odlupujte povrchovou vrstvu - to je hlavní bělicí efekt, když se staré, pigmentované buňky odlupují, kde se objeví nové - zdravé. Tato vlastnost v medicíně se nazývá keratolytikum.

Masť může mít jakoukoli akci, nebo kombinovat různé vlastnosti, které jen zlepšují účinnost léku.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Farmakokinetika

Kinetické vlastnosti masti jsou způsobeny účinnými složkami, které určují hloubku pronikání léku hluboko do tkání. Při systémové dodávce krve nedochází k poklesu masti z míst, takže není možné popsat vliv těchto prostředků na tělo.

Některá léčiva mohou být detekována v krevním řečišti v malém množství (až do 5% celkového množství účinné látky), která nemá žádný klinický a farmakologický význam.

trusted-source[11], [12], [13], [14]

Dávkování a aplikace

Před zahájením postupu je třeba vyčistit a připravit povrch pokožky, na které bude přípravek aplikován. Pokud jsou kůry, jsou pečlivě odstraněny, pokožka je umyta a dezinfikována.

Masti ze skvrn po pimples se aplikují podle instrukcí, 1-2 krát denně až 2-3x týdně.

Masti lze aplikovat na kůži a nechat úplně vyschnout. Některé léky se však doporučují používat pod bandáží nebo bandáží: v tomto případě možná budete potřebovat obvaz, gázu nebo adhezivní náplast správné velikosti.

Doba trvání procedur pro zesvětlení pokožky - od 10 dnů do 4 týdnů.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32]

Používejte Masti ze skvrn po akné během těhotenství

Pokud se prokáže, že složky použité masti nezařazují systémový přívod krve, je povoleno užívání takového léku během těhotenství. Použijte však masti opatrně, vyhýbejte se tomu, aby se dostala na sliznice, oči a ústa, stejně jako kůže mléčných žláz (což je zvláště důležité pro kojící ženy).

Zvláště nebezpečné je použití určitých léků v první polovině těhotenství. Patří mezi ně sírové, isthyolové a heparinové masti.

Absolutně kontraindikováno v těhotenském masti ze skvrn po akné na bázi rtuti.

Na shrnutí výše uvedeného je třeba poznamenat, že je velmi důležité pečlivě číst složení masti před použitím, aby nedošlo k poškození budoucího dítěte a neohrozilo vývoj těhotenství samotného.

Kontraindikace

Kontraindikace použití masti z bodů po akné může být:

 • povrchové kožní léze, vředy, trauma;
 • Hubová onemocnění kůže v místě aplikace drog;
 • Subkutánní krvácení (při aplikaci heparinové masti);
 • kožní onemocnění (ekzém, psoriáza);
 • nekróza povrchních nebo hlubokých tkání;
 • období těhotenství a kojení;
 • věk dětí;
 • zvýšená citlivost těla na složení vybraného léčiva.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19]

Vedlejší efekty Masti ze skvrn po akné

Nežádoucí účinky při použití masti ze skvrn po akné se vyskytují zřídka. Může svědění v místě aplikace prostředků, přechodné pálení, sucha, loupání (což je zcela běžné) podráždění kůže, kontaktní dermatitida, alergické reakce (kopřivka, otok, zarudnutí kůže).

Jakékoli vedlejší účinky se zpravidla vyskytují nezávisle po ukončení užívání vybrané masti.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24]

Předávkovat

Příliš častá aplikace masti ze skvrn po akné může vést k suchu a podráždění pokožky.

Některé masti (například sintomycin) s nadměrným dávkováním mohou být návykové, po které už bude droga zbytečná pro zesvětlení pokožky.

Doporučuje se používat dávky léků podle schématu předepsaného lékařem. Pokud použijete masti sami, pečlivě si je pečlivě přečtěte. A ještě lépe, pokud bude léčba pod vedením zkušeného dermatologa nebo kosmetologa.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37]

Interakce s jinými léky

Interakce těžko kombinovaných vnějších přípravků jsou možná - závisí to na jejich složení a způsobu ovlivnění tkání. Některé interakce je obtížné předvídat: v podstatě se jedná o biologicky aktivní aditiva a vnější přípravky rostlinného původu.

Pokud existují nějaké pochybnosti o kompatibilitě konkrétního léku, pak je v takové situaci lépe konzultovat s lékařem. Je možné, že masti nemusí být vhodné pro společné použití.

Masti ze skvrn s keratolytickým účinkem mohou při vzájemné kombinaci vést k nadměrné suchosti pokožky, což může vyžadovat další speciální regenerační ošetření.

trusted-source[38], [39], [40], [41]

Podmínky skladování

Většina masti ze skvrn po akné nevyžadují zvláštní podmínky skladování. Například není nutné ukládat masti v chladničce: stačí je umístit na temné místo, kde sluneční paprsky nespadnou. Optimální teplota pro ukládání masti je od +20 do +24 ° C.

Děti by neměly mít možnost ukládat léky a kosmetiku. Malé děti mohou náhodou polknout přípravek nebo je použít jiným způsobem a poškodit vlastní zdraví. Dokonce i nejvíce zdánlivě bezpečná masť v této situaci může být škodlivá.

Některé masti mají omezení ukládání: z tohoto důvodu je pro optimální uchování a účinnost léku doporučeno, abyste se poprvé seznámili s pokyny pro konkrétní vnější přípravu.

trusted-source[42], [43], [44], [45]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti léku, jako je masti ze skvrn po akné, je obvykle asi 3 roky, pokud není v pokynech uvedeno další období. Před zahájením postupů pečlivě prostudujte pokyny pro léčbu.

trusted-source[46], [47]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Masti ze skvrn po akné" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.