^
A
A
A

Tuková tkáň: anatomie a metabolismus

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Typy a vzorce distribuce tukových tkání

Podle místa a metabolismu se tuková tkáň dělí na tři hlavní typy: 1) subkutánní mastné tkáně; 2) hluboká (subfazická) tuková vrstva a 3) vnitřní (viscerální) tuk, umístěný hlavně v břišní dutině. Tloušťka a poměr těchto tří vrstev jsou velmi rozmanité, v různých částech těla se značně liší a do značné míry určují obrysy lidské postavy.

Umístění a architektonika tukových ložisek závisí na mnoha faktorech (dědičnost, pohlaví, věk, průměrná rychlost metabolismu atd.) A jsou charakterizovány těmito hlavními pravidelnostmi.

 • Subkutánní vrstva tukové tkáně existuje ve všech anatomických zónách a nejprve určuje hladkost obrysu lidského těla. Jeho tloušťka je z velké části určována individuálním poměrem příkonu energie a spotřeby energie a ve velké většině případů je relativně snadné snížit fyzickými cviky a (nebo) snížit celkovou energetickou hodnotu stravovací dávky.
 • Hluboká tukovou vrstvu subfasciální exprimován pouze v určitých anatomických oblastí (břicho, boky, submentální oblast) a určuje jednotlivé rozdíl obvody postavy, a objemu a obrysy různých oblastí lidského těla. Tukové vrstvy hluboké vrstvy mají speciální tkáňový metabolismus a jejich lokalizace a objem jsou pevněji fixovány geneticky a relativně málo se mění, když lidé ztrácejí váhu.
 • Nadbytečné tukové zásoby mužského typu jsou charakterizovány:
  • relativně rovnoměrné zvýšení tloušťky podkožní tukové vrstvy končetin a hrudníku;
  • významnější nárůst objemu břicha, zejména v důsledku viscerálních tukových depozit s relativně malou tloušťkou povrchu a hlubokými vrstvami přední břišní stěny;
  • častá přítomnost mastných "pasti" v oblasti boků a v oblasti podtřídy.
 • Nadbytek tělesného tuku ze samičího typu, vyznačující se tím místním zvýšením hluboké vrstvě převážně tukové tkáně do stehna, vnitřní povrch kolenního, žaludku a - méně často - tváře, paže a dolní končetiny.

Typy a formy tukových ložisek

Srdcem zvýšení objemu tukové tkáně je hypertrofie tukových buněk (adipocyty). Tento proces se může objevit v tukové tkáni jakékoli lokalizace a vede k rozvoji dvou hlavních forem tukových ložisek: 1) lokální a 2) obecné (generalizované).

Místní formy tukových ložisek

Místní hypertrofie tukových buněk může nastat kvůli jejich geneticky zjištěné přecitlivěnosti na příchozí glukózu. Existují tři hlavní formy místní distribuce tukových ložisek:

 • mastné "pasti" (vymezenou formou);
 • difúzně-místní forma;
 • jemně nepravidelné obrysy.

Tukové "pasti" jsou charakterizovány poměrně jasnými hraničními změnami tělesného obrysu v důsledku hypertrofie adipocytů hlubokých nebo povrchových vrstev tukové tkáně. Nejdůležitější v tomto případě je hypertrofie hluboké vrstvy.

Difúzní lokální forma tukových depozit je charakterizována výrazným zvýšením převážně povrchové vrstvy tukových tkání v určité anatomické oblasti. V tomto případě jsou obrysy tohoto úseku načrtnuty neurčitě a hladce procházejí do sousedních zón s normální tloušťkou vrstvy tuku.

Nejčastěji jsou zóny rozptýleného nárůstu tloušťky vrstvy tuku umístěny na přední straně stehna a v epigastrické oblasti, méně často na zadní a stehna.

Hummocky porušení obrys způsobily závažné hypertrofie adipocytů subdermální vrstvy, a bylo zjištěno, a to jak v místních a v obecné formě tuku. Vývoj tohoto stavu je do značné míry v důsledku vrozené metabolické možné adipocytů lipidovou povrchovou vrstvu, a také vzhledem k anatomické struktury podkožního tuku. Zejména subdermální vrstva obsahuje pojivové můstky, které spojují dermální vrstvy kůže, s povrchovým fascii a poskytují jak zamykání a mobilitu pokožky s ohledem na hlubokých tkání. Někteří lidé s nízkým prahem pružnosti pojivové můstky adipocytů hypertrofie dochází k vyboulení tukové tkáně ve směru kůže tvořit hrubý obrys v podobě malých hrbolky na povrchu kůže. Tato podmínka se často nazývá celulitida, která je z pohledu lékařské terminologie nesprávná, protože konec "to" se používá k popisu zánětlivého procesu. V tomto případě je vhodnější použít termín "jemně kalichová lipodystrofie".

Zvláštností všech místních forem obezity je relativní stabilita jejich objemu a tvaru, která může přetrvávat i se značnou ztrátou hmotnosti.

Obecná forma tukových depozit (obezita)

Podle moderních myšlenek je obecná obezita výsledkem energetické nerovnováhy, k níž dochází tehdy, když množství příchozí energie překročí energetický výdaj organismu. Nadbytečná energie vede k ukládání dodatečného objemu tukové tkáně. V tomto případě dochází k hypertrofii tukových buněk jak povrchových, tak hlubokých vrstev. Při výrazné obezitě se stává tloušťka tukové tkáně významná a obrysy mastných "pasti" přestávají být jasně definovány.

Takové změny v tukové tkáni se často vyskytují v dospělosti a jsou předmětem převážně konzervativní léčby. Současně podle studie N. Greenwooda (1985) se mohou tvořit tukové buňky po celý život. Zvýšení tukové hmotnosti způsobené jak hypertrofickými procesy, tak nárůstem počtu buněk je nepříznivé pro prognózu konzervativní léčby.

Účinná korekce čísla u těchto pacientů je možná pomocí liposukce, což vede k odstranění přebytečných tukových buněk.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.