^

Co je ovulace u žen?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Co je ovulace u žen? Odpověď na tuto otázku hledají buď ti, kteří plánují narození dítěte, nebo těmi, kteří dosud neplánují doplnit rodinu s dítětem. Ne náhodou se do výpočtu ovulace období, a tak mají zájem o ženy, a její odpovědnost, péče partnera: to bylo v tomto okamžiku dochází k symbolické setkání jedné z mnoha milionů, jedinou účinnou spermií a zralé ženské vajíčko. Každý měsíc ženský organismus žije podle rytmů určených přírodou, všechny biologické procesy musí probíhat v daném režimu, nejlépe bez selhání a změn. Počínaje věkem 12-14 let se v těle dívky objevuje hormonální "revoluce", která končí zcela normálním jevem - připravenost na reprodukci.

Samozřejmě, že dívčin tělo po prvním menstruačním cyklu z biologického hlediska, je připravena představit, ale mnoho z jeho systémů, zahrnující mentální, potřebují několik let až po současnost, harmonický připravuje na narození nového života. Nicméně, cyklus je zahájen a téměř každý měsíc (28-30 dní) v ženském těle existují opravdu grandiózní transformace, a to jak fyziologické, tak hormonální. Zdravá žena každý měsíc je potenciálním porodem, protože během ovulace v jejím těle buňka dozrává a je připravena k hnojení. Muži v tomto smyslu jsou reaktivnější: proces tvorby spermií v nich je kontinuální a dochází každodenně od počátku puberty až do konce života.

Co je ovulace u žen a jaký je proces zrání vajíčka?

Před vyprávěním toho, co je ovulace u žen, je třeba porozumět reprodukčnímu systému dívky. V těle dívky, která se narodila, už existují malé vaječníky, ne větší než hrach. U těchto miniaturních vaječníků je od narození asi jeden milión nejmenších vezikul - folikul, ve kterém jsou i obsah - vejce. Na druhé straně vejce nesou všechny dědičné informace stejným způsobem jako samčí spermie.

Časem se počet ženských folikulů snižuje, pětina z nich umírá a v době první menstruace není více než 800 tisíc. Jak a proč probíhá výběr potřebných bublin, věda dosud nebyla objasněna, stejně jako zůstává hádanka o kritériích pro výběr jednoho, fruktózového folikulu během období ovulace. Dominantní folikul se začíná zvyšovat na začátku menstruačního cyklu, čímž potlačuje své "bratry" a po chvíli se úplně rozpadne a uvolní zralou gametu - vajíčko. Ve skutečnosti je doba uvolnění buňky připravené pro hnojení nazývána ovulace.

Co je ovulace u žen, proč jsou tyto informace nezbytné pro každou ženu?

Pro dámy, které chtějí mít dítě, je důležité vědět, jaká ovulace u žen je, protože počítání pomáhá odpovědět na jednu otázku - kdy lze očekávat početí. Jak bude odpověď použita není tajemství, obvykle pomáhá vyřešit následující dva úkoly - dlouho očekávané pojetí nebo ochranu před ním. Je třeba poznamenat, že určení načasování ovulace ne vždy zabraňuje nežádoucímu pociťování, jelikož samčí a ženské gamety (buňky) mohou zůstat aktivní přibližně dva dny. Tyto dny se nemusí shodovat s počátkem nebo ukončením ovulace. Nejspolehlivější z hlediska ochrany před těhotenstvím je metoda antikoncepce.

V jakém pořadí může dojít k ovulaci?

Ovulace u dospívajících dívek se nevytváří okamžitě. To vysvětluje nekompletní připravenost otevírat dívky navzdory příští menstruaci. Je zřejmé, že moudrá příroda poskytuje mnoho rizik, včetně brzkých těhotenství. V průběhu roku, někdy i déle, se vytváří menstruační cyklus, dochází k jeho normalizaci. V této době mohou docházet k narušení, přestávky, až do 15-16 let jsou tyto jevy považovány za normální. Jakmile je cyklus předvídatelný a nastane ve stejném období, přichází čas ovulace. Standardní ovulace začíná dva týdny po zahájení další navrhované menstruace. Například začátek menstruačního cyklu je naplánován na 28. Září, proto je pravděpodobné, že ovulace nastane 14. Září. V gynekologii existuje taková schéma výpočtu: 

  • Cyklus trvá 26 dní - ovulace nastává ve 12-13 dnech cyklu; 
  • Cyklus trvá 28 dní - ovulace nastává ve 14-15 dnech cyklu; 
  • Cyklus trvá 30 dní - ovulace nastává v 16-17 dnech cyklu.

Samozřejmě, není to jediný způsob, jak tyto dny vypočítat, zejména proto, že se mohou pohybovat pod vlivem mnoha faktorů - stres, otravu jídlem, zánětlivé procesy, změny v časových pásmech při pohybu atd.

Metody stanovení období ovulace

Je velmi důležité vědět, jaká ovulace u žen je, protože tyto informace jsou nezbytné k určení období ovulace. Nedávno před pár desítkami lety se krásný sex intenzivně zabýval "vědeckým" výzkumem a analýzou stavu vašeho těla během menstruace. Co ženám neudělalo přesněji počítat ovulaci: kompilaci složitých grafů a měření bazální teploty, která předpokládala šestihodinový silný spánek a po desetiminutovém měření teploty v "zmrazeném" stavu. Jakýkoli pohyb během měření nebo přirozené nutkání k rannímu močení vynaložil veškeré úsilí bez účinků. Moderní metody nabízejí jednoduché, přesné a levnější metody. Nejoblíbenější je test na LH - luteinizační hormon, který stimuluje ovulaci a pomáhá propojení estrogenu a progesteronu. Zkouška určuje koncentraci LH v moči, je-li zde zjištěn hormon, začal proces ovulace. Kromě testování hormonu v moči existují testy, které určují LH v séru a dokonce i ve slinách. Účinná je také ultrazvuková metoda určování ovulace, kdy přístroj může vizuálně ukázat proces pohybu ženské gamety podél vajíčka - vejcovodu. Tato metoda není schopna předpovědět ovulaci, je to spíše nález.

Co je ovulace u žen, může být také nepochopitelné pro ty ženy, které mají problémy s menstruačním cyklem. Bohužel existují situace, kdy je ovulace žádoucí, ale dočasně nedosažitelná. Jedná se o vážné patologie, které vylučují normální fungování hormonálního systému. Patří sem následující nemoci: 

  • Anorexie, která se stává problémem našeho století. Při sledování propagovaných kánonů a proporcí těla některé mladé dámy doslova potlačují základní instinkt přežití - nasycení jídla. První reakce na agresivní hladovění reaguje na ovulaci, právě se to zastaví. Menstruační cyklus se pak rozpadne a ztratí. Jakýkoli nedostatek tělesné hmotnosti, doprovázen ztrátou tuku, přímo ovlivňuje reprodukční funkce žen. 
  • Nadváha, obezita. Ovulace reaguje na nadměrné množství tuku. Zpočátku je období ovulace srázeno, pak se zastaví, následované porušením menstruačního cyklu. Podle statistik je více než 20% amenorey (žádný cyklus), více než 25% dysmenorrhea (porucha v cyklickém režimu) pod dohledem, úplně vytvrzen pouze normalizací tělesné hmotnosti. 
  • Endokrinní onemocnění, patologie - hypofýza, onemocnění štítné žlázy, polycystický vaječník (PCOS - syndrom polycystických vaječníků). Tyto faktory mohou také ovlivnit ovulaci a buď narušit její frekvenci, nebo "vypnout" ovulaci v principu.

Co je ovulace u žen? Jedná se o informace, které pomáhají ženě zvládat tolik jejího stavu - příroda se o ni postarala a plánuje její budoucnost. Souhlasíte, je lepší, pokud bude těhotenství realizováno a požadováno, ale ne náhodné, nepředvídatelné a alarmující.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.