^

Co mám dělat, abych byl dobrý otec?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Možná, hned po narození dítěte, je člověk poněkud nejistý, co to znamená a co bude znamenat role jeho otce. S největší pravděpodobností, zatímco manžel / manželka pečuje o dítě, muž neví, co může a měl by udělat. Naši rada je zapojit se! Měli byste okamžitě převzít odpovědnost za různé aspekty péče o vaše dítě. Jakmile začnete, rychle se stanete "profesionálem".

Možná, že člověk neví, co může dělat mladý otec. Může dělat všechno kromě toho, jak kojit dítě. Může dokonce pomoci mladé matce vyjádřit mateřské mléko; a pak může dítě podávat z láhve. Také se člověk může v noci probudit, aby dítě přivedl k matce. Mezi další věci, které může člověk dělat, patří umývání dítěte, příprava dítěte na postel, houpání a odkládání drobků, výměna plen a další pomoc matky.

Studie ukázaly, že v naší době otcové tráví více času se svými dětmi než dříve. V roce 1990 otcové dali dětem pouze 43% svého času, ale nyní tento procentní podíl činí 65% v pracovních dnech a 87% o víkendech. Většina tohoto času se věnuje různým povinnostem péče, které mohou otci přiblížit k dítěti. Také to pomůže otci cítit se jako skutečný rodič.

Co stojí za to být dobrý otec?

Ten muž se stal otcem. Navzdory skutečnosti, že se změnil, zůstával stejný. Prostě měl další skvělou lekci.

Být otcem vyžaduje obrovskou zodpovědnost a člověk může chtít tuto práci udělat co nejlépe. Tato role je navždy a dokonce i když jejich děti vyrůstají a když mají své děti (je těžké si představit, že se to někdy stane s novorozencem ležícím na jejich rukou), muž bude i nadále otcem. Vědět, jak začít a jak pokračovat po mnoho let, je velkou pomocí. Neměli bychom přijmout stanovisko "budeme žít - uvidíme" - je nutné jednat okamžitě! Toto je nejlepší výcvik, kromě toho se v tomto období člověk i jeho dítě učí.

Muž by se neměl bát zeptat na radu nebo požádat o pomoc, pokud ji potřebuje. Nikdo se okamžitě nestane znalcem - ani jeho ženou! A žádost o radu se nijak nepohne. Ve skutečnosti je člověk respektován tím, že našel odvahu žádat o pomoc.

Muž by měl mluvit s ostatními rodiči, zejména s ostatními otci, o svých pochybnostech. Mnoho z nich mělo stejné zkušenosti. Jejich řešení některých problémů, jimž může člověk dělat starosti, mu může pomoci, aby se nebál nebo nedůvěřoval. Jeho narůstající smysl pro pochopení posílí spojení mezi člověkem a jeho dítětem.

Spojení s dítětem

Ženy 9 měsíců jsou příbuzné s dítětem před jeho narozením. Někteří vědci věří, že člověk může také pocit, že toto spojení před narozením. Hovořili jsme o tom v kapitole 5. I přes to, že tento vztah je pro matku a dítě velmi důležitý, je pro něho stejně důležité mít pocit. Umožní mu fyzicky a citově kontaktovat své dítě. Obvykle se to nestane okamžitě, není to jednorázová událost. Komunikace je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou si člověk uvědomuje, že je to jeho dítě.

Mladý otec bude mít čas na pocit tohoto vztahu s novorozencem. Může pokračovat ihned po narození dítěte. Chcete-li toto spojení posílit, je důležité strávit s dítětem čas sama, vzít do náruče a podívat se do jeho očí. Hledání dítěte při zachování kontaktu s očima také posiluje toto spojení. Kojenci dobře odpovídají lidskému hlasu, aby bylo možné toto spojení posílit, můžete mu zpívat a mluvit s ním.

trusted-source[1]

Jak vytvořit odkaz

Existují různé techniky, pomocí kterých může člověk cítit spojení mezi ním a jeho dítětem. Některé z nich jsou popsány níže. Muž by měl vyzkoušet ty, o kterých věří, že mu pomohou. Nebojte se, že to vypadá hloupě - pouze vy a vaše dítě budete o tom vědět!

Otec by měl ležet na posteli na boku a dětskou tvář položit na sebe, také na jeho boku. Měl by se k němu přiblížit, aby cítil dech na tváři. S ním můžete mluvit nebo s ním zpívat, a také ho zmáčknout.

Vezměte dítě tak, aby jeho hlava byla pod bradou svého otce (ujistěte se, že jeho brada je oholeno, aby nedošlo k pichání dítěte). Otec se může houpat ze strany na stranu a mluvit s dítětem nebo ho zpívat. Dítě bude cítit dech otce při jeho výdechu.

Otec může dát dítě na břicho podél paže a podepřít jeho hlavu a bradu. V tomto případě by měly nožní nohy viset po stranách otce. Můžete ho držet v této pozici nebo si sednout s ním na židli. Pokud se otec pohybuje, měla by být chráněna jeho hlava.

Otec může ležet se svým dítětem na posteli, sundat si košili a dát ho na hruď (nahý nebo v plenkách). Jedná se o jednu z doporučených postojů k vytvoření vztahu mezi dítětem a rodiči. Hlava dítěte by měla být otočena tak, aby slyšel tluk svého otce. Můžete si spolu odpočinout a užít si intimitu.

Dítě může být drženo po celý den, vezme si s sebou na výlety, nosí "klokan" na hrudi. Pokud dítě slyší hlas svého otce, vdechne jeho individuální vůni a je blízko k němu, pomůže jim přiblížit se.

Když je dítě starší, můžete s ním udržovat blízký kontakt, držet ho v náručí a / nebo ho houpat. Fyzický kontakt se synem nezpůsobí, aby byl méně mužný, když vyrostl. Zveřejnění pocitů dítěte je pro něj skvělý dárek.

Skvělý způsob, jak vytvořit vztah s dítětem, je plnit povinnosti rodičů (krmit ho, změnit plenky, dát ho do postele). To je normální, když se otec učí, aby se otřásl, umyjte a oblečte dítě! Pokud otec pomůže své ženě, kdy bude moci, bude vztah mezi ním a dítětem silnější a budou se navzájem lépe znát.

POZITIVNÍ VLASTNOSTI KOMUNIKACE. Existuje mnoho pozitivních aspektů jak pro otce, tak pro jeho dítě, když se cítí navzájem propojeny. Dítě bude s otcem v pořádku. To je také užitečné pro tělesné zdraví otce. Studie ukázaly, že společná relaxace s dítětem snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak otce. Komunikace je užitečná pro oba!

Co by měl dělat otec?

Existuje mnoho způsobů, jak při otcově narození dítěte převzít otcovství. Člověk by měl číst literaturu o péči o dítě, například naši knihu "První rok dětského týdne týdně" a další knihy a články týkající se těch aspektů toho, že je otec, o kterém může mít člověk otázky. Měli byste také procvičit to, co jste se naučili. Je dobré být informováni, ale pokud člověk tyto znalosti neuplatní v praxi, nepomůže ani manžela ani jeho dítě.

Mnoho mužů má mylnou víru, že žena instinktivně ví, jak pečovat o dítě. V některých případech je to tak, u jiných může mít žena ponětí o péči o novorozence. Nemělo by se za to, že matka, která měla první dítě, se s ním lépe dokáže vypořádat s otcem. Muž by měl být stejně aktivní jako ona.

Níže je seznam toho, co s námi mnoho mladých otců sdílí a říká, že jim pomáhá cítit se jako otcové. Muž by měl číst, diskutovat se svou ženou a zkontrolovat, co mu pomůže s rodinou.

Muž by měl trávit čas se svou ženou a jejich dítětem. Nehromažďujte do práce, abyste se dostali z domu. Žena i dítě potřebují mužskou pozornost a čas.

Člověk by měl pochopit, že každý z rodičů přináší svou vlastní situaci. Rozhodněte, kdo může dělat co a sdílet odpovědnost.

Muž by měl dělat tak, aby jeho žena měla čas pro sebe, zvlášť když strávila celý den se se svým dítětem doma. Potřebuje přestávku, takže se stará o dítě, když odpočívá. Měla by s ní strávit nějaký čas sám, jít na procházku, setkat se s přáteli nebo prostě jít do obchodu.

Muž by měl dát ženě, aby věděla, kdy potřebuje čas pro sebe. V této době můžete udělat něco hezkého, například jít do posilovny, hrát bowling nebo setkat se s přáteli. To mu pomůže vyrovnat se se stresem.

Muž by měl navštívit pediatr, když to dokáže. Je vždy dobré se učit od odborníka o vývoji dítěte. Pokud budou změny užitečné pro dítě, měli by to být oba manželé obeznámeni.

Muž potřebuje přijmout některé z nejméně příznivých povinností péče o dítě, například změnit plenky, podávat dítě ve 2 hodin ráno a uklidnit (s nadějí!) Plačící dítě. Nemusí to dělat po celou dobu, ale pokud to uděláte někdy, bude mu manžel vděčný a úctyhodný.

Muž by měl vědět, že péče o dítě je docela obtížné. Jeho manželka může být tvrdě fyzicky a emocionálně zotavující se z těhotenství, kombinovat to s péčí o dítě. Trvá to nějaký čas, takže byste jí měli nabídnout podporu.

Můžete se vydat na péči o dítě. Pokud člověk zůstane doma s dítětem a stará se o něj, pomůže to přiblížit se k dítěti, uspokojit potřeby své ženy a stát se dobrým otcem.

Muž by se měl vyrovnat s jeho emocí. Může být pro něj obtížné vyrovnat se se změnami nálady jeho manželky, ale pokud se mu podaří zvládnout, bude to pro obě manžely dělat dobrou práci a problém brzy zmizí.

Člověk se také může cítit depresivně a to je normální. Mluvte o tom se svým manželem, požádejte ji o pochopení a snažte se najít společně, abyste našli cestu jak ven.

Pokud člověk něco neví a chce o tom vědět, měl by klást otázky - jeho manželku, přátele a profesionály. Musíte pozorně poslouchat odpovědi a věnovat pozornost detailům.

Muž by měl požádat ženu, aby reagovala na své činy. Koneckonců, člověk nemůže udělat nic, dokud se nenaučí, jak to udělat.

Muž by měl věřit svým instinktům. Mají i jeho ženu. Už vědí dost o svém dítěte a mohou instinktivně pochopit, co hledat. Pokud se zdá, že je něco špatně, možná je.

S příchodem dítěte mohou být přátelé a příbuzní mnohem důležitější než dříve. Nedávejte se činnosti dospělých a zábavy.

Mělo by být jasné, že není možné připravit se na nic.

Funkce, které si musíte být vědomi

Znalost některých základů péče o děti může v případě potřeby velmi pomoci. Pokud je člověk schopen dělat to, co je uvedeno v seznamu níže, bude ve většině případů schopen tuto situaci ovládat. A pak si můžete odpočinout a těšit se z této aktivity.

Měli byste vědět, jak udržet dítě. Vždy musí podporovat a chránit hlavu. Dítě může být drženo v náručí nebo položeno na rameno.

Měli byste vědět, jak uklidnit plačící dítě. Když se člověk naučí dítě lépe, pochopí, jak ho uklidnit.

Muž by se měl zeptat své ženy nebo někoho jiného, aby ho naučili, jak umýt dítě. V takovém případě bude člověk schopen umýt dítě, když to bude potřebné; může také uklidnit dítě, pokud bude plakat.

Měli byste se naučit, jak správně krmit dítě z lahve. Pokud žena krmí dítě umělými sloučeninami, člověk může mít nějaké krmení nebo to dělat po celou dobu. Pokud žena dojčí, muž bude schopen kojit dítě z lahvičky v případě potřeby.

Měli byste své dítě naučit spát. To vám pomůže vědět, co musíte udělat, když tato povinnost padne na ramena muže. A pomůže uklidnit dítě, když je zuřivý.

Měli byste vědět, jak s dítětem chodit. A udělejte to! Krátká procházka po ulici je velmi dobrou záležitostí. Muž by měl zjistit, co přesně je třeba při procházce a jak sbírat tašku s plenkami.

trusted-source[2], [3], [4], [5]

Jak žít s dítětem

S příchodem dítěte doma se životy manželů dramaticky změní! Budeme muset provést spoustu změn, které ovlivní dny, týdny, měsíce a dokonce i roky. Některé z těchto změn zůstanou po mnoho let. Jiné budou potřebné pouze do doby, než dítě získá nové fyzické nebo emocionální postavení nebo se bude rozvíjet natolik, pak budou vyžadovány nové změny. V této části uvádíme způsob, jakým můžete život s dítětem usnadnit a zpříjemnit.

Pár se musel před několika měsíci připravit na vzhled dítěte. Cítění jako rodina je skvělé!

Režim dne dítěte ovlivňuje jeho rodiče

Během prvních dnů a týdnů pobytu dítěte doma může být pár překvapen, že všechno, co dělá, je jíst, spát a namočit nebo namočit plenky. Dítěti by mělo být dáno, aby vypracoval vlastní plán. Můžete je změnit, když roste a vyvíjí se.

Manželé mohou zjistit, že jejich dítě spí velice. Je normální, že dítě se zaměňuje den a noc, ale obvykle to trvá několik týdnů. Je však žádoucí, aby v den, kdy dítě nespalo a bylo aktivní. To mu pomůže při vytváření každodenní rutiny.

Během prvních 4 týdnů života může dítě spát 20 hodin denně. Možná se divíte, jestli se někdy probudí dost dlouho, aby ho poznal. Ale každý den, déle bdění. Když nespí, měl by být nemrtvým a pohlazením a lépe a lépe poznat rodiče a okolí.

Dost a spánek

Když dítě spí, je důležité, aby se oba rodiče pokoušeli dobře odpočívat. Možná nebudou schopni vyřezat ani 7 nebo 8 hodin přerušovaného spánku, ale můžete si vzít zdřímnout a spát spát dříve než obvykle. Studie ukázaly, že dokonce i několik dní deprivácí spánku zvyšuje pravděpodobnost, že osoba bude nemocná. Manželé musí být v dobrém zdravotním stavu, aby se o dítě postarali.

Nejlepší věc, kterou může manžel udělat, je spát nebo odpočívat, když dítě usne. Dokonce i když v podstatě o něho záleží jen člověk (možná, že matka odpočívá nebo dělá něco, co jí pomáhá odpočívat), měl by odpočívat, když dítě usne.

Pokud člověk nemůže usnout, je to normální. Dokonce i jednoduchý odpočinek pomůže obnovit sílu. Je třeba ležet na posteli nebo na gauči a nechat mozku "plavat".

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Je třeba přijmout pomoc

Pokud jsou manželé tak šťastní, že mají příbuzné a přátele, kteří se chtějí postarat o dítě, měli by to mít dovoleno. Mnoho rodičů chce dělat všechno sami, ale pokud jim někdo nabídne pomoc, dá jim příležitost udělat něco jiného. Možná, že pár bude potřebovat odpočinek nebo prostě chtějí být sami navzájem.

Pokud se někdo zeptá na pár, co jim může pomoci, existuje mnoho věcí, které mu může pár dovolit. Vždy je dobré mít připravenou večeři v lednici nebo mrazáku. Pomoc při čištění a praní je neocenitelná. Manželé mohou být vděční, pokud se někdo stará o dítě, když odpočívá nebo dělá něco jiného.

Užitečné změny týkající se domova

Teplota v domě by měla být udržována na vhodné úrovni. Nemusíte být příliš teplé, protože to může poškodit všechny členy rodiny. Nejlepší je, pokud je teplota v domě udržována od 20 ° C do 21 ° C. Nálada dítěte může být ukazatelem jeho pohody. Pokud se dítě po uchopení do náruče nebo krmení nezklidne, může být příliš chladný nebo příliš horký.

Necházejte kolem drobky na špičkách. Normální hluk domu nepoškozuje dítě; pokud to slyší, bude méně citlivý na to. Manželé budou schopni zjistit, že dítě spí nejlépe (a to nejen doma), pokud v pozadí existují zvuky.

POŽADOVANÉ OPATŘENÍ. Důležité je také, aby byl dům bezpečný pro dítě. Možná, manželé si nemyslím, že je to nutné, protože jejich dítě je stále malé, ale je to tak. Je mnoho věcí, které je třeba udělat, aby dítě bylo v bezpečí od prvního dne svého pobytu doma.

Nikdo nemůže udělat dům zcela bezpečný pro dítě, ale existují způsoby, jak to udělat méně nebezpečné. Nehody mohou (a budou) nastat a zabránit jim, je třeba si je vzpomenout.

Vzdálenost mezi tyčemi arény by neměla být delší než 6 cm (mezi nimi není možné zasunout plechovku). Matrace by měla být blízko stěn. V aréně není nutné dát nic, kromě postele a dítě vhodné pro arénu (s cílem snížit riziko náhlého syndromu úmrtí dětí).

 • Je nutné, aby byla aréna zavřená, když je dítě v ní.
 • Chrastítka a další hračky pro arénu musí být mimo dosah dítěte. Možná, budou muset být odstraněny, dokud dítě nevyrůstá dostatečně.
 • Manež by měl být pryč od oken, nástěnných dekorací, topných těles, nábytku, který se může vyšplhat, šňůry a další nebezpečné nebezpečí.
 • Nikdy neotvírejte kolem krku vsuvku nebo jiný předmět.
 • Nemůžete opustit dítě samotné ve vodě, i když jeho hloubka je jen několik centimetrů. Dítě se může utopit v hloubce tří centimetrů a za minutu!
 • Nemůžete opustit dítě na gauči, posteli, výměnném stole nebo na druhém povrchu, pokud nejsou sukně. Může se odhodit na podlahu.
 • Nepokládejte dětské sedadlo do rohu stolu, pokud je dítě v sedadle.
 • Vždy používejte bezpečnostní pásy.
 • Při manipulaci s dětskými předměty vždy dodržujte pokyny. Výrobci se snaží zajistit bezpečnost dítěte.
 • Nikdy nepokládejte dítě do náruče při vaření, nebo pokud osoba pije horký nápoj nebo kouří cigaretu.

Pokud se manželé chtějí ohřívat dětskou stravu v mikrovlnné troubě, musí být láhev otřesena a potraviny smíchány, aby se zabránilo výskytu horkých míst. Mléčné mléko nelze v mikrovlnné troubě zahřívat - tím se změní imunitní vlastnosti mléka.

Na kočárku nemůžete nic pověsit.

Vždy musí dítě zabránit v dětské sedačce. Musí být zajištěno, že splňuje bezpečnostní normy a je správně nainstalován. Nezapomeňte na všechny podrobnosti o změnách, pokud k nim dojde.

Schody a další místa by měly být dobře osvětleny.

Na hladkých površích by měly být umístěny speciální protiskluzové rohože, aby nedošlo k pádu.

V jeřábech a sprchách je třeba instalovat zařízení proti spalování.

Společné pochybnosti o mladých otcích

Většina mladých otců má různé pochybnosti o tom, jak se jejich život změní vzhledu dítěte. To neznamená konec života, který byl mužem "před narozením dítěte". Možná bude nutné něco změnit, abyste se s těmito změnami vyrovnali. Je to jen další příležitost pro rozvoj a učení. Člověk zjistí, že tyto změny ve skutečnosti zlepšují jeho rodinný život. Někteří muži se učí, že nejlepší čas pro ně je doba strávená s jejich manželem a dítětem.

Jsem připraven být otcem? Pokud je většina mladých otců požádána a odpovídají čestně, ukazuje se, že žádný z nich se necítil připravený přijmout tuto novou roli. Proč? Jedním z důvodů je strach z neznámého. Jsme rodiče, víme, že nikdo nemůže říct, jak vypadá. Zároveň člověk nezná radost, která přichází s tím, že se stal otcem, dokud ho sám nenapadne. Proto je třeba chápat, že mnoho mladých rodičů podléhá těmto pochybnostem.

Když si člověk uvědomí, co je od něj požadováno jako otec, jeho pochybnosti mohou zmizet. Pokud člověk jednoduše začne být otcem, ušetří ho z mnoha pochybností. Když je do práce zapsán, přestanou se mu dlužit těžké úkoly a objeví radost, že je otcem.

Mohu se starat o dítě? Mnozí muži se obávají, že se nebudou moci postarat o dítě; často péče o dítě je něco, co člověk nemůže v zásadě dělat. Jedním z nejlepších způsobů, jak se s touto pochybností vypořádat, je pokusit se o to vykonat. Praxe je nejlepší způsob, jak se učit. V kurzech na výcvik při porodu se můžete naučit, jak se dítě otáčet a koupat. Pokud mají manželé přítele nebo příbuzné s novorozencem, můžete je požádat, aby zjistili, jak se o ně budou starat během dne nebo večera a současně uplatní své dovednosti. Tato metoda je také vhodná pro budoucí matku.

Naše duchovní vztahy nikdy nebudou. V některých ohledech je to pravda. Vztah mezi manželkami se navždy změnil, ale je to poměrně dobré. Nyní se manželé stali partnery nejen v životě, ale i v rodičovství a jejich vztah se změní, což odráží změny a úpravy, které oba oba potřebují.

Oba partneři by se měli snažit identifikovat pozitivní aspekty rodičů. Toto je popsáno níže v části "manželský vztah".

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Spousalové vztahy

Manželé mohou mít zájem o to, jak přesně narození dítěte ovlivní jejich vztah. Budou tak blízko, jako bývali? Bude někdy znovu sex? Jak můžete udržet plamen vášeň?

Musíme být realističtí ohledně toho, co se děje. Pár se stal rodiči a to je velmi důležitý aspekt jejich vztahu. Ale oni také zůstávají manželé - byli to manželé před narozením dítěte a možná budou chtít zachovat tyto významné vztahy. To by mělo fungovat. Oba manželé by si měli udržovat vzájemné kontakty a udržovat je v kontaktu. V této části vám řekneme, jak přesně ostatní manželské páry dokázaly udržet svůj vztah ve stejné situaci.

Měli byste se navzájem tolerovat

Manželé obvykle nevěří, že po měsících těhotenství a stresu spojených se závislostí na životě s dítětem se jejich manželský vztah vůbec vrátí na svůj předchozí kurz. Plánování času a úsilí může pomoci. Někdy se můžete odměnit za svou těžkou práci, pomáhá.

Měli bychom myslet na způsob, jakým může člověk podporovat sebe a svou ženu. Následující doporučení pomohou manželům zlepšit svůj život.

Přiveďte přítele do vesmíru. Brzy pár pochopí, jak je cenné mít každý z nich trochu klidný čas pro sebe. V této době si můžete vychutnat svou práci, práci na počítači nebo hrát golf. Žena si může užívat dlouhé "namáčení" v koupelně, tráví čas sama, čte nebo dělá vyšívání. Když má každý z manželů čas pro sebe, pomáhá jim obnovit svou vnitřní sílu a touhu pokračovat ve svém manželském vztahu.

PODPORUJTE DALŠÍHO PŘÁTELE. Můžete si navzájem udělat něco zvláštního: uspořádat romantickou večeři pro dva doma; najmout chůvu nebo požádat někoho z kamarádů a příbuzných o péči o dítě a v tuto chvíli dohromady chodit do kina, do divadla nebo na koncert. Společně strávený čas poskytne manželce příležitost obnovit svůj vztah.

MASÁŽ BUDE POTŘEBA NA NAŠE SPOUSY. Pokud manželé během těhotenství cvičí masážní techniky, je čas je aplikovat. Pomáhat si navzájem odpočívat. A také existují vynikající knihy a videokazety, které lze najít v knihovně nebo zakoupené v obchodě, mají pokyny pro "manželskou masáž". Neříkáme nic o erotické masáži; tyto techniky jsou určeny k relaxaci.

CURE WITH FEELINGS. Pro manželské vztahy je důležité, aby oba manželé ovládali své pocity. Pro toto jsou důležité tři "K": komunikace, kompromis a spolupráce.

Pokud vzniknou potíže, měli byste začít tím, že vyjádříte pocity. Muž by měl být selektivní a přesvědčit svého manžela, aby se také stal selektivním v tomto. Otevřená komunikace pomůže oběma manželům. Problémy by měly být projednávány, jakmile nastanou, aby se s nimi mohli vypořádat manželé; zatímco byste měli být upřímní, když vyjadřujete své pocity a pochybnosti. Při rozhodování je žádoucí kompromis (pokud je to možné) a tím, že spolu spolupracujeme, změníme plán na skutečnost.

Budeme mít někdy sex znovu?

Snad jednou z nejdůležitějších věcí, o které člověk po narození svého dítěte myslí, je obnovení sexuálních vztahů. Většina mužů touží, aby se tento aspekt manželství vrátil co nejdříve. Nicméně většina žen po porodu má pocit, že sex bude příliš bolestivý. Potřebují odpočívat, spát dostatečně a vrátit se do normálního života, než si znovu přemýšlejí o sexu.

Sexuální přitažlivost ženy i muže může být ovlivněno stresem, emocí a únavou.

NIKDY NEVYHNĚTE OVLÁDÁNÍ FERTILITY. Během sexu by nemělo zapomínat na preventivní opatření, pokud manželé nechtějí okamžitě otěhotnět. Žena může otěhotnět před začátkem její menstruace. Je důležité, aby diskutovala o kontrole porodu s manželem a lékařem, v nemocnici nebo během šesti samostatného období zotavení.

Společná práce rodičů

Pokud se manželé začnou stát rodiči tím, že na tom budou spolupracovat, dosáhnou velmi dobrých výsledků. Oddělení rodičovských povinností a povinností je co nejrovnoměrnější, což usnadňuje péči o dítě obou manželům. Být rodičem je obtížná práce a může to být velmi vzrušující. Ale odměna je skvělá. Týmová práce s manželem může zvýšit tento návrat.

Ve skutečnosti manželé přirozeně pochopí, jak provádět určité akce, a to je velmi užitečné. Spolupráce (bez vzájemného posunu odpovědnosti) bude život dítěte integrální. Za prvé, musíte se shodnout, že každý z manželů může mít své vlastní způsoby, jak to udělat nebo to, ale musíte si být vědom toho, co každý z nich dělá.

Jedna z nejběžnějších oblastí spolupráce je nesouhlas; manželé nebudou moci s druhým souhlasit. Určitě pochopení, které každý z nich přináší své vlastní myšlenky a pocity, pomůže. Každý může mít své vlastní vnímání situace. To může vést k problémům, pokud neexistují žádné způsoby, jak tyto rozdíly zvládnout. Měli byste o vašich očekáváních diskutovat před narozením vašeho dítěte. Je mnohem snazší zjistit, co žena chce, než stres rodičovské odpovědnosti padne na oba manželé. Manželé mohou být překvapeni (příjemně nebo nepříjemně) tím, jak každý z nich roli rodiče vnímá.

Manželé by měli sdílet odpovědnost. Pokud se oba podílí na všech aspektech péče o dítě, bude snazší vnímat změnu.

Udržujte flexibilitu. Různí lidé mají různé způsoby, jak dělat totéž, ale vedou ke stejným výsledkům. Obvykle existuje mnoho řešení tohoto problému a měli byste být připraveni provádět akce různými způsoby. Možná přijetí "jiného" způsobu, charakteristického pro ženu, zachrání sílu a nervy člověka.

Je třeba podporovat navzájem, a to iv případě, že manželé mají v některých případech konfliktní názory. Měli byste mluvit o různých názorech na situaci a pokusit se je vyřešit.

Je zapotřebí pracovat na emoční rovnováze a podporovat se v úsilí o dobré rodiče.

Co se rodiče mohou učit od svého dítěte

Manželé nemusí věřit, že dítě, které neví, jak zvednout hlavu a obrátit se, může něco naučit. Ale je úžasné, kolik věcí se může z tohoto dítěte naučit, pokud manželé mají čas a touhu se učit. Zde jsou některé věci, o kterých rodiče nám říkali, že se to dozvěděli od svých dětí.

Nespěchejte. Existuje takové přísloví - "Nespěchejte, nezastavujte a vůně růží." Pokud nepřestaneš spěchat, nebudeš moci zastavit a čichat růže. Manželé mohou společně se svým dítětem najít čas obdivovat, co jim dává život. Potřebujeme žít okamžik, odložit (na krátkou dobu) péči o práci, doma a finance a užít si toho, co se právě děje!

Nesnažte se být perfektní. S příchodem dokonalosti dítěte letí do potrubí. To neznamená, že se manželé nemohou soustředit na něco a nesnaží se být nejlepšími. Jenom říkáme, že dokonalost není nutností. Člověk nemůže být dokonalý, a pokud se o to pokusí, ztratí svůj čas, svou sílu a nadání. Život také nemusí být dokonalý. A nejsou žádné dokonalé děti - ve skutečnosti by neměly být. Děti se učí z jejich chyb. Proto byste měli relaxovat a užívat si života, stejně jako růst a změny, které každý zažívá.

Pokračujte v pokusu, i když se zdá, že cíl není možné. Malé děti jsou skvělí mistři druhého, třetího a čtvrtého pokusu. Pokud selhávají, pokusí se pokračovat, protože když se snaží něco udělat a trpí porážkou, získávají zkušenosti a učí se. Dospělí mohou jednat stejným způsobem. Stará slova říká: "Porážka znamená jen to, že byl učiněn pokus", a to jistě platí pro malé děti. Možná se to týká i dospělých.

Syndrom deprese po porodu

V nedávné minulosti kolem postnatální deprese vzrostla velká rozruch: diskutoval se o problému nazývaném syndrom poporodní deprese. Většina lidí nevěděla, co to bylo; mnozí považovali tento problém za "malý". V podstatě je to opravdu malý problém a lze jej snadno zvládnout. Ale občas se stává vážnější.

Mnoho žen pociťuje známky poporodní deprese; ve skutečnosti je asi 80% žen náchylných k úzkosti po krátkou dobu po narození dítěte. Trvání obvykle trvá od 2 dnů do 2 týdnů po narození dítěte. V této situaci je dobré, že se jedná o dočasný jev, který prochází tak rychle, jak se rozvíjí.

V dnešní době někteří lékaři považují za normu některé známky poporodní deprese. Mezi příznaky patří podrážděnost, nedostatek soustředění, pláče bez důvodu, nedostatek citu pro dítě, sebeobviňování, nízké sebevědomí, neklid, přecitlivělost, podrážděnost a úzkost. Věříme, že to může být důvodem individuální citlivosti ženy na hormonální změny.

Pokud se člověk domnívá, že jeho žena má nějakou formu poporodní deprese, měl by o tom informovat lékaře. Jakákoli poporodní deprese, slabá nebo silná, je obvykle dočasná.

Formy deprese po porodu

Nejsnazší formou postnatální deprese je deprese. V tomto případě problém trvá několik týdnů a příznaky se nezhoršují.

Závažnější forma poporodní deprese se nazývá poporodní deprese; projevuje se u asi 10% prvorozených matek. Rozdíl mezi úzkostí a poporodní depresí spočívá v četnosti, síle a trvání projevů. Problémy spánku jsou dobrým rozdílem mezi těmito dvěma formami. Pokud může matka spát, zatímco se někdo stará o dítě, pravděpodobně bude mít touhu. Pokud nedokáže usnout kvůli nadměrné zátěži, je to pravděpodobně poporodní deprese.

Poporodní deprese může trvat od 2 týdnů do jednoho roku po porodu. Matka cítí hněv, rozpaky, paniku a beznaděj a její obvyklé vzorce spánku a stravování se mohou změnit. Možná se obává, že jí dítě ublíží, nebo bude mít pocit, jako by se zbláznila. Zvláštnost je jedním z hlavních příznaků poporodní deprese.

Nejzávažnější formou poporodní deprese je postnatální psychóza. Žena může mít halucinace, může si myslet na sebevraždu nebo se pokouší ublížit dítě.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19]

Jak vyřešit problém

Jedním z nejdůležitějších způsobů, jak tento problém zvládnout, je začít s podporou ženy ještě před narozením dítěte. Můžete požádat o pomoc příbuzné a přátele. Je žádoucí, aby se muž zeptal své matky nebo tchyně, aby s nimi na chvíli žil. Muž může mít malou dovolenou v práci, aby pomohl kolem domu nebo si najme příchozího služebníka.

Neexistují žádné zvláštní prostředky proti úzkosti, ale existují způsoby, jak mu může pomáhat manželce vyrovnat se s pitím. Měli byste požádat ostatní, aby pomohli, přesvědčit mladou matku, aby odpočinula, když dítě spí, pomůže najít jiné mladé matky, které se ocitnou ve stejné situaci. Je třeba, aby jí věděla, že není třeba být dokonalý, dát jí známky pozornosti a podporovat ji v přání, aby každý den nebyla příliš těžká cvičení. Nutno revidovat stravu tak, aby bylo užitečné, a přesvědčit ženu, aby chodila každý den.

Pokud žena má závažnější formu deprese po porodu než utrpení, měl by se s ní jít podívat na lékaře. Při této návštěvě bychom měli diskutovat o možných činnostech. V případě poporodní deprese mohou být nezbytné léky. Asi 85% žen trpících poporodní depresí užívá léky.

Poporodní deprese může mít vliv na člověka

Pokud má žena touhu nebo postnatální depresi, může to mít vliv na člověka. Nedávné studie ukázaly, že přibližně 3% mladých otců prožívá významné známky deprese po těhotenstvích jejich žen. Studie také ukázaly, že pokud je mladá matka deprimovaná, pravděpodobnost, že její manžel zažije depresi, se výrazně zvýší.

Je důležité, aby se člověk připravil na tuto situaci a pochopil, že pokud má on nebo jeho žena depresi, je to dočasné. Další věci, které může člověk udělat, aby si pomohl:

 • Získejte odbornou pomoc, pokud ji potřebujete. To není známka slabosti, je to znamení síly a zralosti.
 • Neměli byste osobně vnímat postavení ženy.
 • Postarat se o sebe, jíst dobře, dostatečně odpočinout a sportovat.
 • Buďte tolerantní vůči ženě.
 • Poskytněte ženě s podporou a láskou v této těžké době. Požádejte ji, aby poskytl stejnému muži.
Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.