^
A
A
A

Erythema kůže novorozenců: příčiny, účinky, léčba

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Erytém novorozenců je velmi častý a ne vždy je fyziologický. Někdy mohou projevy erytému vyděsit rodiče, což ve skutečnosti není tak nebezpečné. Proto je nutné rozlišovat příznaky fyziologického a patologického stavu pro správnou a včasnou taktiku.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Epidemiologie

Statistiky výskytu erytému naznačují, že více než 15% novorozenců má takový erytém na kůži v prvním týdnu života. Z tohoto počtu dětí trpí asi 20% toxického erytému. Komplikace erytému se vyskytují pouze u 1% dětí, což dokazuje benigní povahu tohoto erytému.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Příčiny erytém novorozenců

Erytém je zčervenání na kůži dítěte, ke které může dojít z různých důvodů. Když se dítě narodí, setká se s vlivem environmentálních faktorů, které se mu již dříve příliš netýkaly. Dětská kůže se přizpůsobuje současnému působení tlaku, zvuku, vlhkosti a teploty. Všechny tyto podněty působící na kůži vyžadují přizpůsobení, tj. Přizpůsobení. Prvním orgánem, který je náchylný k přizpůsobení po narození, je tedy právě kůže. Novorozenci mají své vlastní rysy struktury pokožky a jejích příloh, což způsobuje projev erytému u většiny dětí. Epidermie novorozence je tenká, uvolněná a papily a epidermální šňůry nejsou tvořeny. Mezi pokožkou a samotnou kůží je membrána, která se vyznačuje špatným vývojem. Umožňuje tenkým cévám lesknout všemi vrstvami pokožky. Cévy jsou složeny z 1. řadě endotelových buněk, jsou povrchně sídlo a fyziologickou dilataci a relativně větší množství cév v kůži, což způsobuje tuto „růžovou“ barvu pleti dítěte. To ovlivňuje vzhled erytému u novorozenců. Proto je hlavní příčinou vzniku erytému u dítěte jakýmsi přizpůsobením kůže vnějšímu prostředí. Erytém se vyskytuje v důsledku výrazného rozšíření kapilár kůže v reakci na nové neobvyklé environmentální podněty. V patogenezi vývoje tohoto fyziologického erytému hrají důležitou roli také vlastnosti struktury pokožky a kapilár u kojenců.

Existují další příčiny erytému u novorozenců. Patří mezi ně přecitlivělost na mléčné bílkoviny matky nebo na jiné složky potravy, které mohou být předány dětem s mlékem. V tomto případě mluvíme o toxickém erytému. 

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Rizikové faktory

Vzhledem k příčinám vzniku erytému u dětí lze identifikovat rizikové faktory:

  1. předčasné dítě má adaptivní kožní potenciál nižší, a proto je náchylnější k rozvoji erytému;
  2. obsah mekonia v plodové vodě;
  3. děti z matky s Rh-konfliktem;
  4. děti narozené v letním období;
  5. děti z matek s těžkou atopickou dermatitidou nebo diabetes mellitus;
  6. novorozenci na umělém krmení.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27]

Patogeneze

Patogeneze vzniku toxického erytému je vývoj alergické reakce, ale neexistuje imunologický stav. To znamená, že když se do těla dítěte dostávají mléčné bílkoviny, pracují jako uvolňovatelé histaminu. Tyto proteiny způsobují vylučování histaminu při vzniku klinické alergické reakce, ale neexistuje žádná skutečná alergie. Proto je příčinou toxického erytému alergická reakce, která je špatně upravena.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33]

Symptomy erytém novorozenců

Existují dva hlavní typy erytému - fyziologické a patologické.

První známky jednoduchého erytému se objevují druhý nebo třetí den po porodu. K tomu dochází nejčastěji po prvním koupání a odstranění původního mazadla, které chrání pokožku dítěte. Pak se uskuteční první kontakt dítěte s vnějším prostředím. Existuje rozšíření kapilár a vypadá to jako zčervenání pokožky dítěte. Současně není kůže na dotek horká a nezpůsobuje dítě žádné pocity. Proto spí tiše, nejedí a neříká víc než obvykle. Takový fyziologický erytém novorozenců prochází postupnými fázemi vývoje a po jednom až dvou dnech se jeho intenzita snižuje. V tomto případě můžete vidět, že kůže se zesvětlí a není tak jasná, jak vypadá, jako předtím. Bližší k prvnímu týdnu života, erytém prochází do dalšího stupně a exfoliuje kůži. V tomto případě se horní vrstva epidermis odlupuje ve velkých vrstvách. Nejčastěji se vyskytuje na břiše a zadní straně dítěte a je výraznější u přenosných dětí. Erythema novorozenců na obličeji často prochází sama i bez olupování kůže. Trvání fyziologického nebo jednoduchého erytému u novorozence nepřesáhne jeden týden. Pokud mluvíme o nedonošení, potřebují více času na přizpůsobení, takže mohou mít erytém až na dva až tři týdny.

Toxický erytém u novorozenců se začíná klinicky projevovat ve třetím pátém dni života. Symptomy toxického erytému jsou vzhled červených skvrn různé velikosti, lokalizace a intenzity. Tato místa se objevují kolem kloubů, břicha, rukojetí, ale nemohou být na nohou ani na dlaních, neboť kůže má mírně odlišnou strukturu. Spoty mohou vyčnívat nad kůží a na horní straně mohou být bubliny s průhlednou tekutinou. Ale tento obraz je uchován jen pár dní a také zmizí bez stopy. Takový alergický erytém nepředstavuje potenciální nebezpečí pro zdraví dítěte, protože neexistuje skutečná alergická reakce.

trusted-source[34], [35]

Komplikace a důsledky

Po erytému obvykle nejsou žádné účinky. Zmizí bez zanechání stopy a nezanechává žádné stopy. Tam mohou být komplikace, pokud se matka velmi pečlivě pokusila "léčit" erytém. Nejčastější komplikací může být infekce jemné kůže dítěte s vývojem pustul. To ohrožuje vznik kožních puchýřů s hnisavým obsahem, což může vést k šíření infekce.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41], [42]

Diagnostika erytém novorozenců

Velmi často fyziologický erytém v rodičích nezpůsobuje žádné zvláštní otázky a rychle prochází sám. Pokud se jedná o toxický erytém, pak se začínají rodiče starat.

K diagnostice erytému novorozenců, jak jednoduchých, tak toxických, stačí jednoduché vyšetření lékaře. Vizuálně, erytém má velmi výrazný vzhled a zkušený pediatr může okamžitě říci, že s dítětem. Diferenciální diagnostika by měla být provedena okamžitě během fáze kontroly. Je důležité rozlišit toxický erytém a alergické reakce u dítěte. Toxický erytém nikdy neovlivňuje nohy a dlaně, které lze považovat za hlavní diferenciální znaménko. Alergické reakce jsou doprovázeny vyrážkou, která svědí a přináší dítěti mnoho nepříjemných pocitů. Proto, když dítě nemá jíst ani spát, nebo mají zvýšit nebo snížit tělesnou teplotu dítěte, je nutné vyloučit fyziologické erytém, protože nejsou tam žádné obecné příznaky nejsou přítomny.

Analýzy a instrumentální diagnostika nejsou prováděny, protože erytém nemá žádné zvláštní změny a je hraničním stavem těla novorozence.

trusted-source[43], [44], [45], [46]

Kdo kontaktovat?

Léčba erytém novorozenců

Léčba erytému novorozenců se zpravidla nevyžaduje. Symptomy a projevy zmizí sami o týden nebo dva. Mohou existovat omezení, pokud se toxický erytém projeví po celém těle. Pak můžete antihistaminiky používat systémově.

Fenistil je jedním z mála léků, které lze použít pro děti prvních šesti měsíců života. Léčivou látkou léčivé látky je Dimethinden. Blokuje účinek histaminu, který může ovlivnit závažnost reakce s toxickým erytémem. Dávkování léku - dvě kapky třikrát denně, lze použít i v nezředěné formě. Nežádoucí účinky se mohou projevit ve formě ospalosti, suchosti sliznic, buzení, což se děje s vysokou dávkou léku.

Pokud je erytém již prochází a dochází k olupování kůže, můžete použít olej po koupání dítěte. Zjemňuje pokožku a snižuje závažnost olupování, suchosti a podráždění.

Při toxickém erytému nemůžete vytlačit papuly nebo vezikuly, protože to může způsobit komplikace. Nejlepší je poradit se s lékařem a on potvrdí, že není třeba dělat nic a tento stav projde sám.

Prevence

Prevence výskytu komplikací s erytémem je minimální zásah rodičů, který pomůže kůži přizpůsobit se environmentálním faktorům. 

trusted-source[47], [48], [49], [50], [51], [52]

Předpověď

Prognóza erytému je vždy příznivá.

Erythem novorozenců je výskyt červené kůže nebo červených skvrn na třetím nebo pátém dni života dítěte. A hlavní věc, kterou si mají rodiče pamatovat, je to, že se jedná o stav adaptace kůže a projde se bez vnějšího zásahu.

trusted-source[53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.