^
A
A
A

Hypertyreóza u koček

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Následující informace nemají v úmyslu nahradit pravidelné návštěvy veterináře. Pokud si myslíte, že vaše kočka může mít hypertyreózu, okamžitě se poraďte s veterinářem. Pamatujte, nedávejte zvíře žádné léky bez konzultace s veterinárním lékařem.

Co je hypertyreóza?

Hypertyreóza je nejčastějším onemocněním žlázy u koček. Nejčastěji je způsobena nadměrnou koncentrací cirkulujícího tyroxinu, hormonu štítné žlázy, lépe známého jako T4, v krevním řečišti.

Jaké jsou příznaky hypertyreózy?

Úbytek hmotnosti a zvýšená chuť k jídlu patří mezi nejběžnější klinické příznaky tohoto onemocnění. Úbytek hmotnosti je zaznamenán u 95 - 98% případů hypertyreózy u koček a silné chuti k jídlu - v 67 - 81% případů. Byly hlášeny také nadměrné žízeň, zvýšené močení, hyperaktivita, špinavý vzhled, dušnost, průjem a zvýšená ztráta vlasů. Zvracení je pozorováno u asi 50% postižených koček. Klinické příznaky jsou důsledkem vystavení zvýšené hladině T4 na různých orgánech.

Jaké plemena koček (kočky v jakém věku) jsou náchylné k hypertyreóze?

Hyperthyroidismus se může objevit u jakéhokoli plemene koček, mužů a žen, ale vzniká téměř výhradně u starších zvířat. Méně než 6% případů se vyskytuje u koček mladších 10 let. Střední věk při nástupu onemocnění je 12 až 13 let.

Jak je diagnostikována hypertyreóza?

Vzhledem k tomu, že některé běžné nemoci starších koček, jako je diabetes, zánětlivé střevní onemocnění, střevní rakovina a chronické selhání ledvin, mají některé běžné klinické příznaky s hypertyreózou, je zapotřebí řady studií. Klinická, biochemická analýza krve a klinická analýza moči neumožňují diagnostikovat hypertyreózou, ale mohou určitě vyloučit diabetes a selhání ledvin. Kočky trpící hypertyreózou mohou mít normální výsledky klinické analýzy krve a moči, ale biochemický krevní test často vykazuje zvýšenou hladinu některých jaterních enzymů.

V převážné většině případů je konečná diagnóza hypertyreózy založena na jednoduchém krevním testu, který vykazuje zvýšenou hladinu T4 v krevním řečišti. Bohužel, u 2-10% koček trpících hypertyreózou je normální hladina T4. Jedním z možných vysvětlení je, že v mírných případech může úroveň T4 zhasnout a vrátit se k normálu. Dalším vysvětlením je, že onemocnění související brání zlepšení T4, snížení ji na normální úroveň nebo na horní hranici normálních hodnot, což veterinář chybu, myslet si, že je stav štítné žlázy normální kočky. Vzhledem k tomu, že se jedná o starší kočky, dochází k poměrně častým onemocněním a může být obtížné diagnostikovat hyperthyroidismus u těchto koček.

Jak se léčí hypertyreóza?

Existuje několik možností léčby hypertyreózy, každá z nich má své vlastní výhody a nevýhody.

  • Perorální podání antithyroidního činidla. Metimazol (obchodní název Tarazol TM) je dlouhodobě základem lékové terapie hypertyreózy u koček. Je velmi účinný při léčbě tohoto onemocnění, často je to výsledek za 2-3 týdny. Bohužel 15 až 20% koček má vedlejší účinky, jako je ztráta chuti k jídlu, zvracení, ospalost, poruchy srážení krve, žloutenka, pruritus hlavy a tlamy a někdy změny v krevních buňkách. Většina vedlejších účinků je mírná a nakonec odjíždí, i když někdy může být droga zrušena. Trvá denně celoživotní léky, což je nevýhoda pro majitele, jejichž kočky odolávají užívání pilulek. Klinický krevní test a analýza T4 by se měly pravidelně opakovat po zbytek života kočky.
  • Chirurgické odstranění štítné žlázy. Hyperthyroidismus je obvykle způsoben benigním nádorem nazývaným adenom štítné žlázy a zachycuje jednu nebo více z obou štítných žláz. Naštěstí většina koček trpících hypertyreózou má benigní, dobře zapouzdřené nádory, které se snadno odstraní. Operace obvykle vede k oživení, ale anestezie může být nežádoucí pro starší pacienty, protože jejich onemocnění může mít vliv na srdce a jiné orgány. I když se tato operace může zdát drahá, je často levnější než léčení perorální léčby a pravidelné opakované krevní testy.
  • Léčba radioaktivním jódem. To je nejlepší a nejtěžší možnost léčby. Radioaktivní jód, který se injektuje (obvykle pod kůži), je koncentrován ve štítné žláze, kde vyzařuje a ničí hyperfunkční tkáň. Anestézie nebo chirurgické zákroky se nevyžadují a pro obnovu je obvykle zapotřebí pouze jeden způsob léčby. Dříve byla léčba radioaktivním jódem prováděna pouze ve specializovaných licencovaných institucích, ale nyní existuje mnoho soukromých zdravotnických zařízení. Hospitalizace může být prodloužena. V závislosti na místních nebo státních předpisech mohou kočky zůstat ve zdravotnickém zařízení po dobu 10 až 14 dní, dokud úroveň radioaktivity v moči a stolici neklesne na přijatelnou úroveň. Také léčba radioaktivním jodem je drahá. Cena se snížila z cca 1200 dolarů na 500 až 800 dolarů, ale pro většinu majitelů koček zůstává stále neúnosně vysoká.

trusted-source[1], [2], [3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.